20 Sierpień 2018 04:41
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Śmierć górników 900 metrów pod ziemią
blank.gifWiadomości z Polski

Prokuratura już wszczęła śledztwo, ale odpowiedź na pytanie, jak doszło do wypadku, nie będzie łatwa.

Wybuchło, gdy nie wydobywali węglaGórnicy przyszli do pracy w środę na trzecią zmianę. O godz. 18 zjechali na poziom 900 metrów, ale przepracowali niewiele ponad pół godziny, bo zepsuł się taśmociąg transportujący węgiel na powierzchnię.

Zatrzymano wtedy kombajn, a górnikom kazano konserwować urządzenia.

O godz. 22.38 podziemnym chodnikiem wstrząsnęła eksplozja. W zagrożonym rejonie znajdowało się 32 górników, część z nich od razu zdołała wyjechać na powierzchnię. Metan zabił czterech. Najmłodszy miał 22 lata, najstarszy 50 lat. Trzech zginęło na miejscu, jeden zmarł w drodze do szpitala. Dwóch było pracownikami Boryni, dwaj - Zakładu Odmetanowania Kopalń.

Po wybuchu zatrzymano pracę w całej Boryni. Wydobycie wznowiono wczoraj rano. Jeszcze w nocy pod kopalnią zaczęli gromadzić się mieszkańcy Jastrzębia. Palili znicze.

Dla rannych decydujące będą najbliższe dni

19 rannych trafiło do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Po kilku godzinach trzech przewieziono do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Wczoraj po południu - następnych dwóch. Ich stan lekarze określają jako ciężki. Górnicy mają poparzone ciała i prawdopodobnie drogi oddechowe.

- Pacjenci są przytomni, ale decydujące dla ich zdrowia będą najbliższe dni, bo nawet lekkie początkowo oparzenia mogą przekształcić się w bardzo ciężkie - powiedział "Gazecie" Mariusz Nowak, dyrektor siemianowickiego centrum. - Nie wiadomo, jak długo byli narażeni na działanie wysokiej temperatury.

- Wybuch metanu to coś najgorszego, co może się przytrafić górnikowi. Ci chłopcy muszą teraz cierpieć, na dole było pewnie z tysiąc stopni Celsjusza. Tego nie da się opisać słowami - mówi Marian Ciśkowski, górnik z Boryni, który przyszedł wczoraj do pracy.

Górnicy, którzy zostali w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju, leżą na oddziałach ortopedii, chirurgii ogólnej i Intensywnej Opieki Medycznej. - Stan jednego górnika, który został u nas na OIOM-ie, jest stabilny, drugiego krytyczny - mówi Alicja Brocka, rzeczniczka szpitala. Ranni, których skierowano na ortopedię, mają drobne poparzenia, złamania oraz potłuczenia. Nie chcą na razie opowiadać o tym, co się stało.

- Syn ma złamaną nogę i jest potłuczony, ale na szczęście żyje. Mam pretensje do kopalni, że nie zawiadomiła nas zaraz po wybuchu. O wszystkim dowiedzieliśmy się z radia - denerwował się ojciec Marcina, jednego z rannych. - Mówiłem mu, żeby rzucił pracę na kopalni, ale nie chciał. Może teraz zmądrzeje.

Nagły wyciek?

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach - ta sama, która od prawie dwóch lat bada sprawę eksplozji w kopalni Halemba. Tam w listopadzie 2006 r. w wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 23 górników.

Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w skład której wchodzi kopalnia Borynia, zapewniają, że dwa znajdujące się w pobliżu miejsca wypadku czujniki metanu były sprawne. I jeszcze kilka chwil przed wybuchem nie zanotowały przekroczeń stanu alarmowego (2 proc.). Podczas eksplozji oba zostały doszczętnie zniszczone.

- Podejrzewamy, że nastąpił nagły wyciek metanu, który nie sposób przewidzieć - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Piotr Buchwald, prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, potwierdza, że takie przypadki się zdarzają. Czy tak było i tym razem? - Za wcześnie na takie stwierdzenia - mówi. - Aby wyjaśnić, co się stało, musimy przede wszystkim przeprowadzić wizję lokalną na dole i wykonać szereg ekspertyz.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju ogłosił w czwartek żałobę w mieście. Potrwa do godz. 12 w sobotę. Górników leżących w szpitalach odwiedził wicepremier Waldemar Pawlak.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.08 6,822,494 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly