18 Czerwiec 2018 05:51
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Pekin czeka na swoją olimpiadę
blank.gifWiadomości ze świata
Organizatorzy obiecali Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu zieloną olimpiadę i niebieskie niebo nad Pekinem. Ich zapowiedzi graniczyły z cudem. W połowie lat 90. stolicę Chin z tysiącami fabryk i kotłowni podawano za najbrudniejsze miasto świata.

Ale też w Pekinie pobudzonym zastrzykiem 40 mld dol. wszystko wydawało się możliwe. Jak z taśmy schodziły nowe obwodnice, największe lotnisko świata, skomputeryzowane linie metra, setki hoteli i tysiące wieżowców. Najlepszym światowym architektom pozwolono tu realizować najśmielsze marzenia.

Ale pisano też, że będą to igrzyska pod kontrolą. To również się sprawdza. Wioska olimpijska zyskała już miano Olimpijski Stalag, bo sportowcom trudno z niej będzie wyjść z niej na miasto. Sama wioska jest rozległą zieloną oazą trochę na obrzeżu miasta, ze stalowym Ptasim Gniazdem (główny stadion igrzysk) i Wodnym Sześcianem (główna pływalnia).

Ale o kilka przystanków metra od wioski oglądam Pekin przez mgłę, w której są cząstki spalin samochodowych i pyłu znad pustyni Gobi. W powietrze wzbija się też pył z budów. Na Wangfujin, największej ulicy handlowej, dziś pełnej błyszczących domów towarowych, kolejne domy są rozbierane. I chyba tak będzie do igrzysk, może parkan zasłoni place budowy.

Przebudowa Pekinu, która sprawia, że na świecie brakuje stali i żurawi, zaczęła się po kryzysie azjatyckim w końcu lat 90. Olimpiada tylko ją przyspieszyła.

Po kilku miesiącach nieobecności podróżny zastaje nowy krajobraz miejski - np. tam, gdzie był mały bazar, nową klinikę czy centrum biznesu.

Choć czasem z tajemniczych powodów rozpędzona chińska maszyna staje. I nagle w centrum Pekinu zamiast nowej dzielnicy jest parkan, na którym namalowano to, co miało za nim powstać. Szepcze się, że to przez korupcję, ale lepiej nie dociekać.

W miastach olimpijskich im bliżej otwarcia, tym więcej turystów. W Pekinie przeciwnie. Oficjalnie w kwietniu przyjechało do niego 385 tys. cudzoziemców - o 5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Setki nowych hoteli świecą pustkami. 40 proc. miejsc wciąż jest wolnych - podał niedawno przedstawiciel władz Pekinu ds. turystyki.

Rząd nie wydaje się tym zmartwiony. Ilu będzie gości na olimpiadzie? - Nieco ponad półtora miliona - mówi "Gazecie" rzecznik Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Sun Weide. Milion Chińczyków i pół miliona cudzoziemców. W sierpniu w Pekinie szykuje się więc olimpiada, w której świat będzie tylko dodatkiem do Chin.

Chińczycy szykują się zresztą do igrzysk tak pilnie, jak tylko oni potrafią. Pekin jest cały pod znakiem olimpiady. W wielu miejscach ustawiono cyfrowe zegary w formie obelisku, które liczą dni do otwarcia, najwięcej jest ich na placu Tiananmen. Olimpijskie logo, tańczący Pekin i pięć kół olimpijskich są na wszystkim od ciastek po elektronikę.

No i stolicę Chin ogarnął szał mówienia po angielsku. Taka jest zresztą nazwa jednej z metod szybkiej nauki. „Zwariowany angielski” polega m.in. na głośnym wykrzykiwaniu słów i zdań w języku Szekspira, co dla Chińczyków jest szczególnie trudne. Ale władze zdecydowały, że angielski ma być zabawny i że do igrzysk będzie nim się swobodnie posługiwać 400 tys. mieszkańców stolicy. Są zajęcia na świeżym powietrzu, konkursy w parkach i w Zakazanym Mieście, śpiewanie i wygłaszanie mów.

Każdy tu chce coś zrobić dla igrzysk. Wszystkich przebił jednak specjalista od akupunktury dr Wei Sheng, który wbił sobie w ciało symbolicznie 2008 igieł.

Pekińczycy podkreślają, że miasto zmieniło się na lepsze. - Jest ładniej, czyściej i ludzie są inni. Uśmiechają się, przestali burczeć, zwracają się do siebie uprzejmie i są uważniejsi - mówi mój tłumacz.

Czy to efekt olimpijskiej kampanii dobrych manier? Chyba tak. W metrze ludzie ustawiają się w kolejce, w autobusie ustępują miejsca. Tego dotąd nie robili. I kupuje się dziewczynom kwiaty.

Na każdym kroku ludzie zagadują cudzoziemców, chcą pomóc, pokazać drogę, nawet jeśli ucieka im ostatnie metro. Chcą, by zauważyć i pochwalić ich dokonania.

- Czy jesteś gotowy? - pytam chińskiego znajomego. "Jesteśmy gotowi" to jedno z olimpijskich haseł. - Tak, na pewno tak - odpowiada przejęty Chen, który mówi biegle po angielsku.

Wyobraża sobie, jak w sierpniu będzie pomagał cudzoziemcom. - Zrobię dla nich wszystko - zapewnia. Oprowadzi po Tiananmen, Zakazanym Mieście, zaprowadzi do centrów handlowych. Opowie o tym, jakie Chiny były 30 lat temu i jaki zrobiły skok. No i chętnie z nimi podyskutuje jak obywatel świata. O sprawach ważnych - pokoju światowym, globalizacji i ociepleniu klimatycznym.

Na pewno nie o Tybecie i prawach człowieka. Na to Chen ani inni Chińczycy nie wydają się gotowi. Gdy o to spytać, odpowiadają sloganami z oficjalnej propagandy i są zażenowani.

Tybet, protesty na trasie znicza olimpijskiego oraz tragiczne trzęsienie ziemi w Syczuanie zjednoczyły Chińczyków. Miliardowe Chiny i liczna diaspora przeżywają patriotyczne uniesienie trudne do wyobrażenia. - Nigdy nie byliśmy tak solidarni - podkreślają Chińczycy.

Sierpniowe igrzyska będą więc świętem chińskiej jedności. A świat może tylko klaskać albo zejść z drogi. Wszystko wskazuje na to, że za dwa miesiące może dojść do wielu nieporozumień. - Oby ta olimpiada szybko się skończyła - mówi mi żyjący od 13 lat w Pekinie Jeremy Goldkorn, autor popularnego blogu Danwei.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,778,134 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly