28 Maj 2018 05:08
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Obrońcy Życia, dajcie żyć Agacie!
blank.gifWiadomości z PolskiPisząc o sprawie 14-letniej Agaty, polskie dzienniki skupiają się na „Gazecie”. „ »Wyborcza « rozpętała histerię w obronie prawa do aborcji - to „Dziennik”. „Anatomia manipulacji” - demaskuje nasze proaborcyjne knowania Bronisław Wildstein w „Rzeczpospolitej". Twierdzi, że odmawiamy prawa księżom czy katolickim działaczom do przekonywania dziewczynki, by ciąży nie przerywała. I demaskuje - chodzi nam już nie tylko „o laickość państwa i rozdzielenie go od Kościoła, lecz o drastyczne restrykcje pod adresem Kościoła, uniemożliwienie mu głoszenia i przekonywania do swoich zasad". Dodaje, że z takimi „rodzimymi postępowcami” (jak my) nie jest możliwa nie tylko dyskusja, ale nawet „jakakolwiek komunikacja”.

Komunikuje się z nami jednak zastępca naczelnego „Rzeczpospolitej" Marek Magierowski: „Szybciej zabijcie to dziecko, póki czas. Zabijcie je, drodzy redaktorzy z »Wyborczej «, zostało wszak tylko kilka, kilkanaście dni. Zabijcie je, na co czekacie?".

W „Dzienniku" i w „Rzeczpospolitej" sprawę Agaty ustawiono podobnie: • dziewczynka nie została zgwałcona, lecz miała wpadkę z kolegą, • chce urodzić dziecko i odmawia dokonania aborcji, • w czym wspiera ją ksiądz i działaczki ruchu w Obronie Życia• ale podlega „presji ze strony matki i gromadki feministek". Wspieranych oczywiście przez „Wyborczą", która rozpętuje proaborcyjną histerię.

Powstrzymam się od ośmieszania tych wszystkich napuszonych dyrdymałów. Warto tylko zauważyć, że wersja przedstawiona przez Agatę i jej mamę jest sprzeczna z opowieścią obu tytułów. Twierdzą w rozmowie z "Newsweekiem" i z "Gazetą", że chłopak zastosował przemoc (u nas Agata wspomina o siniakach - patrz s. 2). Nie była to planowana przez zakochanych inicjacja z zabezpieczeniem.

W naszej kulturze głęboka jest nieufność wobec relacji kobiet o gwałcie, padają wtedy zwykle komentarze typu "sama chciała", "przecież go prowokowała" albo "sam pan wiesz, jak to jest z seksem dzieciaków". Kolegom dziennikarzom, a nawet Bronisławowi W., tym bardziej polecam ostrożność w kwestionowaniu przemocy wobec kobiet, także 14-letnich.

Były w całej sprawie sprzeczne doniesienia, które "Gazeta" podawała, ale faktem jest, że Agata - w porozumieniu z matką, bo to sprawa ich rodziny - podjęła decyzję o przerwaniu ciąży. Jest to zgodne nawet z polskim prawem, które należy do najskrajniej antyaborcyjnych na świecie.

Delikatną kwestią jest presja, jaką na dziewczynkę wywiera lubelski ksiądz i działaczki pro-life. Dlaczego delikatną? Bo przyjmijmy, że wszyscy oni działają z ideowych pobudek, w obronie życia ludzkiego, w pasji, by nie dopuścić do zabicia człowieka, którego w brzuchu nosi dziewczynka. Tak to przeżywają, tego są pewni.

Ksiądz z Lublina jest przekonany - wierzę - że musi zrobić wszystko, by ratować Życie i zarazem duszę Agaty przed strasznym grzechem.

Przyjęcie takiej perspektywy psychologicznie usprawiedliwia pikiety w szpitalach czy akcję SMS-ową, a nawet podanie adresu czy telefonu Agaty, by wezwać innych do walki z aborcją, bo przecież idzie o ratowanie Życia. Piszę to bez ironii, wręcz przeciwnie - rozumiem, że tak można to wszystko przeżywać.

W obronie Życia można zrobić wszystko, nie tylko w sprawie Agaty. Czy nie należałoby pikietować aptek, które sprzedają nastolatkom leki o wczesnoporonnym działaniu? A może zablokować biura ogłoszeń polskich gazet, które drukują ogłoszenia typu "Ginekolog pełen zakres" lub "Przywracam miesiączkę"?

Nie rozstrzygniemy tutaj (ani nigdzie indziej) sporu dotyczącego samych podstaw egzystencji: kiedy zaczyna się życie ludzkie, jakie prawa ma kobieta wobec płodu, który nosi w swoim brzuchu. Przykład Agaty, skoro już zajął opinię publiczną, skłania jednak do tego, by w tej delikatnej dziedzinie określić jakieś reguły. Proponuję trzy.

1. Decyzja rodziny. Zgodnie z polskim prawem w przypadku 14-letniej dziewczynki w ciąży decyzja należy do niej samej i do jej rodziców. To oni poniosą konsekwencje. Stawianie na równi księdza czy działaczek pro-life i matki to rzecz niemądra, a nawet nadużycie moralne. 14-letnie dziecko, nawet nad wiek dojrzałe, nie jest w stanie unieść ciężaru takiej sytuacji. Nie można traktować go jak osoby dorosłej, o której duszę toczy się jakaś gra. Agata ucieka myślami do wodnych żabek, które hoduje, za nimi tęskni. To może kogoś oburzać, ale ona tęskni za światem dziecka, bo wciąż jest dzieckiem.

2. Perswazja - tak. Decyzja o usunięciu bądź zachowaniu ciąży nie jest błaha. Podejmujący ją powinni rozważyć konsekwencje, poznać różne punkty widzenia. Obrońcy Życia mają oczywiste prawo, by ich pogląd był słyszalny, pamiętamy zresztą, ile miejsca poświęcił sprawie nasz polski papież, który był tu wyjątkowo kategoryczny. Ksiądz katecheta Agaty, proboszcz ich parafii czy ich przyjaciel o poglądach pro-life mogą zaproponować rozmowę.

3. Presja - nie. Jest jednak granica takich oddziaływań - zgoda zainteresowanych. Dlatego stawianie na równi Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i grupy działaczek pro-life jest nieuprawnione. Jest zasadnicza różnica: to matka zwróciła się do Federacji, to ksiądz nachodzi Agatę, to ją dręczą SMS-y obrońców Życia. Tymczasem w demokratycznym społeczeństwie musimy szanować nawzajem prawo do swoich poglądów i decyzji. Nikt nikomu nie może wdzierać się w życie ze swym przesłaniem.

Ewangelizacja tak, ale tylko z przyzwoleniem ewangelizowanych. Inaczej misja ratowania Życia zamienia się w brzydką awanturę, która kompromituje najszlachetniejsze intencje.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,767,680 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly