23 Lipiec 2018 13:49
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Bez przełomu w sprawie zadania nr 32
blank.gifWiadomości z Polski
"Gazeta" dowiedziała się o tym nieoficjalnie. Oficjalnie informację ma podać minister edukacji Katarzyna Hall w czwartek. Na godz. 9 wezwała do Warszawy wszystkich kuratorów oświaty. Tego dnia o godz. 13. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki tegorocznego testu, a licea w całym kraju będą miały podstawę, żeby zakończyć rekrutację (uczniowie już wcześniej zgłosili się do wybranych szkół, które czekały na punkty za test).

Problem mają gimnazjaliści, którzy nie napisali nic w najwyżej punktowanym zadaniu nr 32 - chodziło o charakterystykę bohatera "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego lub "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.

Po raz pierwszy w siedmioletniej tradycji test gimnazjalny tak szczegółowo wymagał znajomości lektur. I okazało się, że niektórzy nauczyciele odpuścili omawianie tych książek. A mniej punktów za test oznacza kłopoty z dostaniem się do wymarzonego liceum. Według MEN problem dotyczy ok. 5 tysięcy gimnazjalistów z 200 szkół - na pół miliona zdających.

Rodzice poszkodowanych domagali się powtórzenia egzaminu. Minister edukacji Katarzyna Hall nie chciała się na to zgodzić. Tak samo jak na propozycję, żeby wszyscy chętni uczniowie napisali egzamin w drugim terminie.

Obiecała inną pomoc - kuratorzy mieli wystawiać poszkodowanym uczniom zaświadczenia, które pomogłyby "przeskoczyć" rekrutacyjny system w liceach. Ale dyrektorzy liceów od razu zapowiedzieli, że nie będą takich zaświadczeń honorować.

- Nie przyjmę poszkodowanego kandydata kosztem takiego, który lepiej zdał egzamin. To wbrew prawu - tłumaczy dyrektor krakowskiego VIII LO Zdzisław Kusztal.

A gimnazjaliści bez zadania 32. i tak ustawiają się w kolejkach do prestiżowych szkół: do uchodzącego za najlepsze w Małopolsce V LO w Krakowie chce dostać się 16 takich kandydatów. Do krakowskiego I LO - aż 11, a do II LO - 10.

Kuratorzy nie wiedzą, co z tym robić. Zwłaszcza że w połowie czerwca nowo powołana p.o. dyrektora CKE Maria Magdziarz zapowiedziała poszukiwania innego rozwiązania niż zaświadczenia.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że MEN i CKE rozważały m.in.: (dopisanie maksymalnej liczby punktów za zadanie 32. wszystkim zdającym, • pominięcie wyniku tego zadania u wszystkich gimnazjalistów, • wyliczenie punktów proporcjonalnie do wyników za inne zadania. Ale wszystkie propozycje odpadły.

- Żadna nie była zgodna z prawem. A dwa ostatnie lata pokazały, jak łatwo zapędzić się w rozwiązania łamiące przepisy - mówi Magdziarz. W ten sposób nawiązuje do pomysłów przyjętych przez CKE w czasie, gdy ministrem edukacji był Roman Giertych z LPR. Wtedy amnestię maturalną i przelicznik punktów za ten egzamin zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Kuratorzy nadal liczą na to, że w czwartek dostaną od MEN gotową receptę na problem zadania 32. - Mam nadzieję, że to nie będzie kolejne polecenie, żebyśmy poradzili sobie sami - mówi Agata Szuta, p.o. kuratora z Krakowa.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,964 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly