25 Wrzesień 2018 11:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Agata z matką chcą aborcji. Szpital odmawia
blank.gifWiadomości z PolskiO historii 14-letniej Agaty, która zaszła w ciążę z rówieśnikiem, mówi od kilku dni cała Polska.

To przypadek, w którym aborcja jest w Polsce legalna. Bo ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, którym jest współżycie z osobą poniżej 15. roku życia. Prokuratura lubelska wydała takie zaświadczenie. Warunkiem aborcji jest tylko decyzja Agaty i jej matki. Taką decyzję obie podjęły. W tym czasie była w szpitalach w Lublinie i w Warszawie. Żaden aborcji nie przeprowadził. Do urodzenia dziecka przekonywały ją działaczki Pro-life i ksiądz. Ale we wtorek Agata podpisała kolejną decyzję o aborcji.

- W tym momencie są spełnione wszystkie warunki, aby Agata udała się na zabieg: jest pisemna zgody Agaty i jej matki, a także zaświadczenie z prokuratury - tłumaczył Mariusz Tchórzewski, wiceprezes Sądu Rejonowego w Lublinie.

Agata jest w 10. lub 11. tygodniu ciąży, a prawo dopuszcza aborcję do 12. tygodnia.

Od kilku dni Agata jest w lubelskim szpitalu im. Jana Bożego.

Wczoraj dyrektor rozmawiał z ordynatorami oddziałów patologii ciąży, położnictwa i ginekologii. Pytał, czy któryś z nich zgadza się na przeprowadzenie zabiegu usunięcia ciąży u Agaty. - W naszym szpitalu nikt tego nie zrobi - informuje Jacek Solarz, p.o. dyrektora

Edyta Grabowska-Woźniak, rzeczniczka NFZ: - Gdy szpital odmawia ze względu na klauzulę sumienia, musi jak najszybciej wskazać inną placówkę, która zabieg wykona.

Niezrobienie tego oznacza ograniczenie pacjentowi dostępu do świadczeń, co może zakończyć się kontrolą jednostki przez NFZ.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski mówił wczoraj w Radiu TOK FM: - Jeżeli szpital odmówi wykonania zabiegu, można mówić o naruszeniu prawa.

- Nie szukaliśmy do tej pory innego szpitala. Nie boję się sankcji prawnych, bo etyka jest ponad prawem - odpowiada dyrektor Solarz.

I tłumaczy dlaczego: czeka na ekspertyzę Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia, a nawet lubelskiego urzędu marszałkowskiego. Poza tym - dodaje dyrektor - "dziewczynka często zmienia zdanie w tej sprawie".

Agata i jej matka twierdzą, że ciąża jest wynikiem wymuszonego stosunku, czyli gwałtu.

Ale wczoraj "Dziennik" zacytował Janusza Wójtowicza, rzecznika komendanta wojewódzkiego w Lublinie, że i Agata, i chłopak, który z nią współżył, zeznali, że odbywali stosunek dobrowolnie. Wójtowicz powiedział nam jednak, że "sprawa była prowadzona w kierunku wykorzystania nieletniej, nie pytaliśmy ją o żaden gwałt". Tak mówi też Witold Laskowski z zespołu prasowego komendy miejskiej: - Policja w Lublinie nie rozpatrywała sprawy gwałtu, ale sygnał od dyrektora szkoły, że ciężarna dziewczynka może mieć myśli samobójcze. Ani 14-latka, ani jej matka nie były przez nas przesłuchiwane.

Potwierdza to nadkomisarz Andrzej Porczak, komendant III komisariatu, który zajmował się tą sprawą. Matka też mówi: - Córka nie była przesłuchiwana.

Czy ciąża jest wynikiem gwałtu, czy nie, nie ma to wpływu na sytuację prawną Agaty. Aborcja jest legalna, bo ciąża to wynik stosunku z nieletnią.

Wczoraj Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, którą o pomoc poprosiła matka Agaty, zaapelowała, by zgłaszały się do niej szpitale, w których dziewczynka mogłaby mieć zabieg.

Mobilizują się też organizuje antyaborcyjne. Na stronie internetowej "Frondy" trwa "szturm modlitewny" w intencji mamy, dziecka, księdza Krzysztofa oraz za nawrócenie Wandy Nowickiej z Federacji.

Amerykańska organizacja obrony życia LifeSiteNews w serwisie internetowym napisała, że osoby z organizacji Pro-life, które chcą odwieść nastolatkę od decyzji, a w szczególności ksiądz, otrzymują e-maile z pogróżkami. Nawet groźby śmierci. LifeSiteNews zachęca czytelników, by pisali listy do polskich władz.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,845,026 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly