28 Maj 2018 05:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
14-letnia ciężarna Agata może wrócić do domu z mamą
blank.gifWiadomości z Polski
- To najlepsze, co mogło się teraz stać. Marzyłam o powrocie do domu - powiedziała nam Agata.

O skierowaniu jej do pogotowia zdecydował 3 czerwca lubelski sąd rodzinny, który sprawdza, czy dziewczynka nie była przez rodziców nakłaniana do usunięcia ciąży. W pogotowiu miała łatwiej samodzielnie podjąć decyzję, czy urodzić dziecko. Agata została odizolowana od matki 5 czerwca, po ich wizycie w warszawskim szpitalu. Szpital nie przeprowadził aborcji - bo dostał informację o decyzji sądu rodzinnego. W pogotowiu opiekuńczym Agatę zaczął boleć brzuch. Trafiła do szpitala w Lublinie.

Matka Agaty 6 czerwca złożyła zażalenie na decyzję sądu. Wczoraj zaniosła do sądu rodzinnego wniosek o wydanie córce przepustki z pogotowia. Dołączyła kopie oświadczeń dziewczynki, że zgadza się na aborcję. Sąd wydał przepustkę.

Agata nie skończyła 15 lat. Dlatego jej ciąża jest wynikiem czynu zabronionego - obcowania z nieletnią. Dziewczynka ma prawo do aborcji, o ile ona i jej opiekun prawny podpiszą takie oświadczenie. - Oświadczenia dołączone do wniosku wskazują, że dziewczynka podjęła decyzję - mówi Mariusz Tchórzewski, wiceprezes lubelskiego sądu rejonowego. Powiedział nam, że sąd dostał kilka oświadczeń Agaty.

Szpital, w którym Agata była, i z którego do wczoraj nie mogła wyjść, odmówił jej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia. Lekarze kwestionowali też oświadczenie Agaty. Bo wcześniej, w gabinecie pani ordynator, po rozmowie z księdzem oświadczyła, że urodzi dziecko. Potem zmieniła zdanie.

Teraz Agata z matką mogą szukać innego szpitala. - Jeśli pacjentka lub jej rodzina zwrócą się do nas o wskazanie innej placówki, zrobimy to - mówi Łukasz Semeniuk, rzecznik lubelskiego NFZ. Czy Fundusz dopilnuje, żeby informacja o szpitalu nie wyciekła? - Przekażemy ją wyłącznie pacjentce - zapewnia Semeniuk.

W obu szpitalach, w których przebywała Agata, byli działacze organizacji pro-life i ks. Krzysztof Podstawka, dyrektor Domu Samotnej Matki w Lublinie. Wczoraj ks. Podstawka wyjaśnił, jak to się stało. Dowiedział się o sprawie z kilku źródeł. - Na nasz telefon służbowy wpłynął sygnał o Agacie. To tajemnica od kogo [Agata pisała o swoich przeżyciach i emocjach w internecie. Są tam wpisy, które można interpretować jak prośbę o pomoc. Nie jest do końca jasne, o jaką pomoc prosi].

- Zaoferowałem pomoc w postaci udzielenia jej schronienia w Domu Samotnej Matki, ponieważ rozmawiając z nią, doszedłem do przekonania, że takiej pomocy potrzebuje, że decyzje, które podejmuje, nie są do końca jej samodzielnymi decyzjami - powiedział ks. Podstawka. W warszawskim szpitalu ksiądz pojawił się także po anonimowym sygnale. Twierdzi, że był tam sam (lekarze mówili jednak, że w szpitalu pojawiły się równocześnie działaczki pro-life).

Ksiądz mówi, że w Warszawie rozmawiał z lekarzami. - Rozmawiałem także z Agatą i jej mamą. Z Agatą krótko, bo została zabrana na badania. O wiele dłużej z jej mamą. Nie wywierałem na dziewczynę presji psychicznej - powiedział ksiądz i pokazał list, którą napisała Agata: "Serdecznie zapraszam księdza Krzysztofa do odwiedzania mnie, niech wpada, kiedy chce".Agato jestem z Tobą. Masz prawo decydować

Plakat z takim napisem podawali sobie uczestnicy spotkania, które zorganizowano w piątek pod Sejmem. Przyszło ponad sto osób.

"Nie wiem, jak się Pani nazywa i gdzie teraz Pani jest. Wiem tylko, że bardzo Pani cierpi i być może czuje się samotna. Rozumiem Panią, bo także jestem kobietą i mam córkę. Obie wiemy, że jeśli cierpi nasze dziecko, my cierpimy podwójnie. Teraz, gdy Was obie Panią i Pani dziecko osaczyli oślepieni ludzie spod znaku tzw. obrońców życia, mogę tylko przekazać Pani moją solidarność i zapewnić, że w każdym miejscu, gdzie jesteście, towarzyszę Wam w myślach. Na znak solidarności z Wami przypinam fioletową wstążkę. I jeśli mogę Wam pomóc - jestem gotowa" - list do matki przeczytała Katarzyna Kądziela ze Stowarzyszenia "Same o Sobie". Pod lisem podpisało się kilkadziesiąt osób. Część podała adresy. Zostaną przekazane do Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, które ma stały kontakt Agatą i jej matką.

Pani Tamara przyszła z synem Jonatanem. - Chcemy zaprotestować przeciwko łamaniu prawa. Z butami państwo weszło w życie rodziny. - To musi być straszne, że Agatę odebrano matce i wśród obcych ludzi ma podjąć decyzję o konsekwencjach na całe życie - powiedział 13-letni Jonatan..

Prawie 80-letnia pani Maria przyszła z mężem. - Gdzie jest prawo? Dlaczego nikt nie reaguje?

Ludzie trzymali transparenty: "Chcemy państwa prawa", "Pro life is brutal". - Jesteśmy tu , by dać świadectwo, że nie zgadzamy się na łamanie prawa - mówiła Kazimiera Szczuka. Łukasz Ługowski, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Kąt: - Do pogotowia opiekuńczego trafiają dzieci za karę. Agata tam trafiła, bo jej matka zgodnie z prawem chciała usunąć ciążę.

Pojawiło się sześciu wszechpolaków. Skandowali: "To jest Polska, nie Holandia", "Feministki to faszystki", "Życiu tak, śmierci - nie". Dlaczego z wami nie ma kobiet? - pytali uczestnicy spotkania w obronie Agaty.

.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,767,667 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly