25 Wrzesień 2018 11:40
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Reaktywacja trudnych rozmów z Rosją
blank.gifWiadomości z Polski- Obaj współprzewodniczący, rozpoczynając obrady, wygłosili pojednawcze i dobre wystąpienia. Pierwszy przemawiał przedstawiciel strony rosyjskiej. Jestem pod wrażeniem tego, co powiedział - opowiada wchodzący w skład komisji prof. Jerzy Pomianowski, wybitny tłumacz, znawca Rosji, redaktor naczelny pisma "Nowaja Polsza".

Ze strony polskiej komisji przewodniczy były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld, a ze strony rosyjskiej rektor rosyjskiej kuźni dyplomatów MGIMO prof. Anatolij Torkunow. Komisja ma się zająć sprawami najbardziej bolesnymi w naszych stosunkach, przede wszystkim historią. - Już w pierwszym przemówieniu prof. Torkunow dotknął sprawy Katynia. Mówił o niej zdecydowanie jako o zbrodni. Podkreślał, że o tym, czy to była zbrodnia, czy nie, nie może decydować jakiś sąd rejonowy - relacjonuje członek komisji. To aluzja do tego, że moskiewski sąd odrzucił niedawno wnioski rodzin zamordowanych oficerów o rehabilitację ofiar.

Pierwsze posiedzenie komisji po jej reaktywacji przez rząd Donalda Tuska nie przyniosło przełomu, ale polscy członkowie delegacji twierdzą, że atmosfera rozmów była dobra, dająca nadzieję na przyszłość. Pół dnia zajęły powitania, słowa wstępne i określenie porządku obrad, przede wszystkim zaplanowanej na sobotę otwartej dla publiczności sesji komisji, która odbędzie się w warszawskim Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej. - To, co zostało powiedziane wczoraj, daje podstawy, by twierdzić, że Rosjanie traktują komisję poważnie i naprawdę chcą doprowadzić do ocieplenia stosunków z Polską - mówi członek komisji. W jej składzie nie ma polityków, ale głównie naukowcy, historycy, działacze społeczni, osoby uważane w obu krajach za autorytety. Ze strony polskiej jest tam m.in.: b. szefowa Archiwów Państwowych prof. Daria Nałęcz, prof. Włodzimierz Marciniak z Instytutu Studiów Politycznych PAN, specjalizujący się w sprawach wschodnich publicysta Andrzej Grajewski, b. członek kolegium IPN.

Zgrzytem w czasie obrad był artykuł w piątkowym "Dzienniku" sugerujący, że Rosjanie chcą w czasie obrad komisji rozmawiać o zabójstwie sowieckich jeńców przez Polskę po wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., że oskarżają Polskę o wywołanie II wojny światowej oraz jej przeciąganie. - To jakieś absurdalne wymysły. Rosjanie nie kładli na stole takiego dokumentu. To nie jest ich stanowisko. Ktoś przekazał dziennikarzom informacje wyssane z palca - mówi członek komisji. - Dla mnie przeciek do "Dziennika" był prowokacją przygotowaną przez tych, którzy nie chcą poprawy stosunków polsko-rosyjskich. Ale im się nie udało - mówi prof. Pomianowski. - Ta publikacja utrudniła nam rozpoczęcie obrad. Nie waham się określić ją jako szkodliwą. Rosjanie myśleli, że to inspirowana przez polskie władze prowokacja. Gdyby nie ten artykuł, posunęlibyśmy się w naszych ustaleniach znacznie dalej - mówi "Gazecie" Adam Daniel Rotfeld.

Podczas obrad komisji jej członków odwiedził premier Tusk, który wygłosił przemówienie. Obaj wiceprzewodniczący komisji zostali także przyjęci przez prezydenta i szefa MSZ. - Chodziło mi o to, by pokazać, że w Polsce nie ma cienia rusofobii, a chęć poprawy stosunków z Rosją deklarują wszystkie siły polityczne - mówi prof. Rotfeld. - Prawie się to udało, gdyby nie artykuł w "Dzienniku".- Rosyjski współprzewodniczący komisji prof. Anatolij Torkunow już w pierwszym przemówieniu mówił o Katyniu jako o zbrodni. Podkreślał, że o tym, czy to była zbrodnia, czy nie, nie może decydować jakiś sąd rejonowy - relacjonuje członek komisji.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,845,074 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly