23 Lipiec 2018 13:09
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
ZNP: Nauczyciele nie są po to, by dolewać zupę w stołówce
blank.gifWiadomości z Polski- Nie widzę powodu, dla którego polski nauczyciel ma przechodzić na emeryturę wcześniej niż nauczyciel duński, niemiecki czy francuski - powiedział premier Donald Tusk na spotkaniu w "Gazecie" (zapis rozmowy drukowaliśmy w sobotę). A tak by było, gdyby zawód nauczyciela pozostawić na liście uprawnionych do tzw. emerytur pomostowych. Ale przeciw skreśleniu nauczycieli z listy protestują oświatowe związki.

Jednocześnie rząd zapowiada zwiększenie pensum o cztery godziny (teraz nauczyciele muszą prowadzić 18 lekcji w tygodniu, a reszty z 40-godzinnego tygodnia pracy nikt nie kontroluje, to im Karta Nauczyciela. Z tego powodu zdaniem związkowców może stracić pracę nawet 100 tysięcy nauczycieli.

Według premiera tak się nie stanie. - Chcemy, by po godzinach szkolnych nauczyciele byli dłużej ze swoimi wychowankami. Na wsi chcielibyśmy odnowić instytucję biblioteki, w formie dostępu do internetu czy aktywnych zajęć nauczyciela z dziećmi. Przez szkołę będzie przechodziła pomoc socjalna w postaci dożywiania. Dla nauczycieli pracy nie zabraknie - zapewniał "Gazetę" Tusk. Szczegółów nie podał. Wiadomo tyle, że rząd planuje wyposażyć gimnazjalistów w laptopy, dorzuci więcej pieniędzy na dożywianie i być może wydłuży czas obiadowy w szkole do pełnej godziny lekcyjnej. Jaka będzie w tym rola nauczycieli i za jakie wynagrodzenie konkretnie - rząd na razie nie mówi.

Szef ZNP ironizuje: - Od nauczycieli zaroją się tysiące skomputeryzowanych bibliotek, a szkolne stołówki i świetlice pełne będą nauczycieli dolewających Jasiowi zupę i przynoszących Małgosi drugie danie. Warto było kończyć po dwa kierunki studiów i zostać nauczycielem dyplomowanym, bo czeka nas kariera zawodowa i praca do późnej starości, bez obawy o jej utratę. Wszak gazety są pełne ogłoszeń: pomoc kuchenną zatrudnię.

Zdaniem Broniarza nauczyciele i tak długo pracują: - Średni staż to ponad 35 lat, czyli dwa lata dłużej niż u innych grup zawodowych - mówi Broniarz. - Ale wczesne emerytury są dla wielu alternatywą wobec bezrobocia, szczególnie na wsi, gdzie trudno o miejsce pracy.

Broniarz wyliczył też, że w ostatnich latach spadła liczba szkolnych bibliotek i stołówek - W 2002 r. bibliotek było niespełna 11 tys. na ponad 32 tys. szkół. A o ich komputeryzacji w zakresie, o którym mówi premier, można jedynie marzyć. Stołówka jest rzadkością, dominują catering i prywatne barki. To biedne gminy jako pierwsze rozpoczęły proces ich likwidacji lub prywatyzacji - mówi Broniarz.

Premier zarzeka się jednak: - Nie zamierzamy bez akceptacji społecznej wywracać "Karty nauczyciela" do góry nogami.

W środę rząd po raz kolejny będzie rozmawiał z oświatowymi związkami o przyszłorocznych podwyżkach. Wczoraj wiceminister edukacji Krystyna Szumilas potwierdziła, że rząd planuje dwie podwyżki po 5 proc. w 2009 r. Najwięcej mają skorzystać początkujący nauczyciele: do średniej pensji nauczyciele stażyści dostaną 586 zł brutto więcej, nauczyciel kontraktowy - 618 zł, mianowany - 339 zł, a dyplomowany - 290 zł. Państwo wyda na to 2,7 mld zł.

Źródło: Gazeta WyborczaRSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,869 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly