20 Sierpień 2018 04:44
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Dyrektor kopalni oskarżony o katastrofę w Halembie
blank.gifWiadomości z PolskiPodczas likwidowania ściany wydobywczej na poziomie 1030 m wybuch metanu i eksplozja pyłu węglowego zabiły 23 górników - z kopalni oraz z firmy Mard.

- Zginęli, bo na kopalni fałszowano odczyty z metanomierzy i nie prowadzono profilaktyki przeciwmetanowej - mówi prokurator Michał Szułczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która wczoraj zakończyła śledztwo w tej sprawie.

Na ławie oskarżonych zasiądzie 27 pracowników kopalni i Mardu: sztygarów, nadsztygarów, inżynierów i specjalistów od metanu. Są oskarżeni o narażenie górników na utratę życia i zdrowia. Według prokuratury w dniach poprzedzających katastrofę fałszowali próbki pyłu węglowego oddawanego do badań w laboratorium i zmuszali górników do pracy, choć wiedzieli, że pod ziemią w każdej chwili może dojść do tragedii.

Najpoważniejsze zarzuty ciążą jednak na byłym dyrektorze kopalni Kazimierzu D. i głównym inżynierze Marku Z. Zostali oskarżeni o spowodowanie katastrofy. Jako jedyni podejrzani siedzą w areszcie.

Zdaniem prokuratury dyrektor Kazimierz D. już kilkanaście dni przed katastrofą otrzymywał odczyty z metanomierzy, z których wynikało, że na poziomie 1030 m stężenie metanu przekracza normy. O grożącym górnikom niebezpieczeństwie informowali go również dyspozytorzy, którzy meldowali, że monitorujące stężenie metanu czujniki wybijają pod ziemią prąd. Zdaniem prokuratury dyrektor miał świadomość, że w takiej sytuacji jedna iskra mogła zamienić wyrobisko w ścianę ognia, ale zlekceważył to, nie przerwał robót i nie kazał wycofać ludzi z zagrożonego rejonu. Ostatni raport o wysokim stężeniu metanu dostał w dniu katastrofy. Podobne informacje miał otrzymywać również Marek Z. Zdaniem prokuratury także je ignorował.

Prokuratorzy podejrzewają, że decyzję o kontynuowaniu prac mimo zagrożenia życia górników podjęto z powodów ekonomicznych. Wycofanie pracowników i wietrzenie wyrobiska oznaczało jego zamknięcie oraz ściągnięcie pod ziemię zespołu ratowników. Dla kopalni były to dodatkowe koszty.

Kompania Węglowa, do której należy kopalnia Halemba, nie komentuje ustaleń śledztwa. - Czekamy na wyrok sądu - mówi Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii.

Byłemu dyrektorowi kopalni i głównemu inżynierowi grozi 12 lat więzienia, pozostałym - osiem lat. Dziewięciu z 27 podejrzanych przyznało się do winy i wystąpiło o dobrowolne poddanie się karze. Wyjaśniający okoliczności tragedii sąd przesłucha 356 świadków.

W sprawie katastrofy w kopalni Halemba zapadły już dwa wyroki. Ewa K. z firmy Góreks została skazana na dziewięć miesięcy, a sztygar Franciszek S. - na rok w zawieszeniu na dwa lata. Oboje uczestniczyli w ustawianiu przetargu na roboty na poziomie 1030 m.

Źródło: Gazeta WyborczaRSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.07 6,822,581 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly