18 Czerwiec 2018 05:52
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Fidel Castro mówi, że gardzi Unią Europejską
blank.gifWiadomości ze świataNie czekając na oficjalną reakcję rządu w Hawanie, Fidel Castro, który formalnie zrzekł się w lutym władzy, wygarnął, co myśli o Europie. Na stronie Cubadebate.cu napisał: "Chcę wyrazić moją głęboką pogardę dla niebywałego zakłamania, jakie kryje się w tej decyzji".

Według 81-letniego Castro zakłamanie polega na tym, że UE wymaga od Kuby uwolnienia więźniów politycznych, czyli "ludzi, którzy usiłują zaprzedać imperializmowi spętane za nogi i ręce naród i ojczyznę", a jednocześnie zaostrza politykę wobec nielegalnych imigrantów, czyli podejmuje "brutalną decyzję o wydaleniu imigrantów pochodzących z krajów latynoskich".

Tego samego dnia w prowincji Matanzas policja zatrzymała siedmiu opozycjonistów. Przez 14 godzin ich przesłuchiwano, pobito, po czym zwolniono.

Ponieważ następnego dnia słów Castro nie przedrukowały partyjne gazety "Granma" i "Juventud Rebelde", w Hawanie gruchnęła plotka, że w sprawie reakcji na ustępstwo UE "nieprzejednany" Fidel Castro poróżnił się z "umiarkowanym" bratem Raulem. Wczoraj więc Fidel rozwiał te nadzieje: "Nie jestem ani nigdy nie będę przywódcą frakcji. Nie ma więc mowy o tym, by w Partii były wewnętrzne rozgrywki. Jeśli piszę, to dlatego, że wciąż walczę w imię przekonań, których broniłem przez całe życie".

Jego przekonań nie szanuje już jednak coraz więcej Kubańczyków. W sobotę dyktatora zrugał w internecie niezależny dziennikarz Reinaldo Escobar, mąż sławnej blogerki kubańskiej Yoanii Sanchez, którą dyktator zaatakował kilka dni wcześniej (jej portret opublikowaliśmy w sobotnich "Wysokich Obcasach").

Yoani otrzymała ostatnio hiszpańską nagrodę dla niezależnego dziennikarstwa za swój sławny blog Generacion Y. Nagrody nie mogła jednak odebrać w Madrycie, bo reżim nie wypuścił jej z kraju. Castro napisał o Sanchez: "Najgorsze nie jest to, że jej słowa nagłaśniają imperialistyczne środki masowego przekazu, lecz to, że są młodzi Kubańczycy, którzy myślą tak samo, jako wysłannicy do kreciej roboty dawnej hiszpańskiej metropolii i neokolonialnej prasy".

Zaatakowana dziennikarka odpisała dyktatorowi w blogu: "Skoro zaatakował mnie ktoś tak nieskończenie potężniejszy ode mnie, ponad dwa razy ode mnie starszy i w dodatku, jak się mówiło w moim sąsiedztwie, męski samiec, postanowiłam, że mu odpowie mój mąż Reinaldo Escobar".

Escobar zaś nie zostawił na dyktatorze suchej nitki: "Uznaję prawo tego pana do komentarzy, ale pozwolę sobie zauważyć, że odpowiedzialności za otrzymanie jakiejś nagrody nie da się porównać z odpowiedzialnością za jej przyznawanie. Yoani zaś nigdy nie zawiesiła odznaczenia na piersi żadnego zdrajcy, skorumpowanego, dyktatora czy mordercy. Piszę to, bo świetnie pamiętam, że to autor tych zarzutów wbił Order José Marti w najbardziej nikczemne i niezasłużone klapy, jakie tylko mogły być: Leonida Breżniewa, Nicolae Ceau escu, Todora Żiwkowa, Gustava Husaka, Janosa Kadara. Mengistu Hailego Mariama, Roberta Mugabego, Henga Samrina, Erika Honeckera i innych, których już nie pamiętam. Chciałbym przeczytać, dziś po latach, jakieś rozważania, które usprawiedliwią tamte niezasłużone honory, które lejąc wodę na inne młyny, zbrukały dobre imię naszego apostoła".

Źródło: Gazeta WyborczaRSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,778,139 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly