19 Lipiec 2018 07:59
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Santo nie tak subito
blank.gifWiadomości ze świataTo koniec nadziei wielu Polaków na błyskawiczną beatyfikację Jana Pawła II już 16 października, czyli w 30. rocznicę jego wyboru na Stolicę Apostolską. Papież Benedykt XVI poprosił urzędników Kurii Rzymskiej o pieczołowite przestrzeganie wszystkich procedur związanych z wynoszenia na ołtarze nowych błogosławionych i świętych. Także w przypadku najdostojniejszych oraz najpopularniejszych kandydatów.

- W kongregacji nie mamy daty, do której musimy zdążyć. Ojciec Święty poprosił nas, żebyśmy także w sprawie papieża Wojtyły przygotowali wszystko należycie, czyli bez zbędnego pośpiechu - powiedział abp di Ruberto, osoba numer dwa w Kongregacji ds. Świętych, w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Stampa".

Abp di Ruberto poinformował też, że dokumenty kanonizacyjne Jana Pawła II wymagają uzupełnień. Chodzi o tzw positio czyli liczącą 2,5 tys. stron kompilację biografii Jana Pawła II, zeznań świadków oraz dokumentów komisji historycznej, która zajmowała się heroicznością cnót chrześcijańskich Jana Pawła II.

- Potem na dalsze postępowanie beatyfikacyjne będzie się musiał zgodzić relator procesu, dominikanin o. Daniel Ols - tłumaczy abp di Ruberto, choć według dotychczasowych przecieków prasowych ojciec Ols miał udzielić swej zgody już kilka tygodni temu.

Sekretarz Kongregacji ds. Świętych opowiada też "La Stampie" o skrupulatności Benedykta XVI, który przegląda przysyłane mu dokumenty, dopisuje pytania i prośby o uzupełnienia, a następnie odsyła je z powrotem do kongregacji. "Ofiarą" tego postępowania jest także bł. Matka Teresa z Kalkuty. Miała być wkrótce ogłoszona świętą, ale postępowania kanonizacyjne zastopowano, bo brakuje przekonującego cudu, który można by przypisać jej wstawiennictwu.

Już podczas pogrzebu Jana Pawła II kard. Joseph Ratzinger mówił, że "nasz ukochany papież stoi w oknie Domu Ojca", co wyrażało jego wiarę w świętość poprzednika. Było też odpowiedzią na okrzyki tysięcy wiernych "Santo Subito!", czyli "Natychmiast Święty!".

Choć kard. Ratzinger, już jako Benedykt XVI, po konklawe uchylił wymóg 5-letniego oczekiwania od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, to jednak nie zezwolił na pominięcie żadnych procedur. Dla watykanistów to kolejny dowód na odporność Benedykta XVI na nacisk opinii publicznej i mediów oraz jego przywiązanie do kościelnych procedur.

- Nie powinniśmy mówić o spowolnieniu beatyfikacji Jana Pawła II, bo to nie ma nic wspólnego z oceną jego osoby przez Benedykta XVI. Papież chce wypełniać prawo kościelne. Kiedy traktuje się je serio, to do beatyfikacji nie da się przejść bardzo szybko - mówi nam Luigi Accattoli, watykanista z "Corriere della Sera".

A ks. Wacław Oszajca, jezuita i były naczelny "Przeglądu Powszechnego" dodaje: - Rozumiem ludzi, którzy wołali "Santo subito!", ale procedury w procesie beatyfikacyjnym trzeba szanować. Jeśli przyspieszona beatyfikacja miałaby łechtać naszą narodową dumę, sprawiać że pójdziemy w takim kierunku jak kiedyś, gdy zamiast słuchać papieża klaskaliśmy mu i śpiewaliśmy, to wolę żeby odbyła się później.

Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,620 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly