16 Sierpień 2018 11:50
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Sekret sopockiej taśmy
blank.gifWiadomości z PolskiUlica Czyżewskiego odchodzi od Monciaka - to centrum Sopotu. Do molo pięć minut piechotą. Mieszkania mają tu najwyższe ceny -od 14 do 20 tys. zł za m kw.

Kamienica pod nr. 4 ma przeszło sto lat. Ponad rok temu biznesmen Sławomir Julke kupił mieszkanie na ostatnim, trzecim piętrze. Włączył się wżycie wspólnoty.
- Błyszczał pomysłami - mówi lokator Hieronim Schomburg. -A to drzwi wejściowe zmienić, żeby zamykały się ciszej, ato kamery montować. My, starsi, pytaliśmy głównie, ile to ma kosztować. I nic z tego nie wyszło.

Julke miał też plan, jak na kamienicy zarobić. Chodzi o nadbudowę, o której mowa w nagranej skrycie jego rozmowie z prezydentem miasta Jackiem Karnowskim.

Hieronim Schomburg: -Chciał coś przebudować, mnie się to nie podobało, ale przekonał innych, że w zamian wymieni rury kanalizacyjne.

Administratorka Teresa Breguła- -Kortman: -Wspólnota ustnie zgodziła się na propozycję pana Julkego, który chciał rozbudować swoje mieszkanie. Ale nie pokazał nam wstępnego projektu, od roku nic się nie działo. O żadnym piętrze nie było mowy.

Ale 10 grudnia 2007 r. Julke złożył w Urzędzie Miasta Sopotu wniosek o zgodę na dobudowanie piętra. Pod koniec lutego konserwator zabytków dr Danuta Zasławska wydała opinię negatywną. -Nadbudować tam niczego nie można. Jasno mówi o tym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - mówi "Gazecie".

Plan stwierdza, że ciąg kamienic, w tym Czyżewskiego 4,leży w strefie chronionej. - Kształtu budynku nie można zmienić. Rozbudowa dachu jest niemożliwa ani w górę, ani w bok -wyjaśnia Zasławska. Onegatywnej opinii powiadomiła Julkego (przez jego architektkę).

Na tej podstawie projekt Julkego odrzucił na przełomie lutego i marca Krzysztof Hueckel, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury magistratu. - Ulica objęta jest ochroną krajobrazu kulturowego. Zabronione jest podwyższanie, zmiana kształtu i proporcji dachu - mówi.

Nadbudowa byłaby legalna tylko po zmianie planu. A to musiałaby przegłosować rada miasta. Najpierw jednak zmieniony plan musi być publicznie wyłożony. Każdy może zgłosić zastrzeżenia. Właściciele okolicznych domów też mogą żądać zgody na przebudowę. To oznacza długie debaty i spory o charakter zabytkowego fragmentu miasta. Interesują się tym wszyscy. Media też.

-Trzeba też zdobyć akceptację specjalistów, w tym wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi dr Zasławska. -Co roku przeszło stu inwestorów zabiega o przebudowę zabytkowych budynków. Kilkanaście wniosków opiniowanych jest negatywnie. By nie narażać nikogo na niepotrzebne koszty projektu, prowadzimy konsultacje z inwestorem i ustnie lub pisemnie informujemy go, co jest możliwe, a co nie.

A zatem na początku marca Julke już wie, że nadbudowa kamienicy jest prawnie niemożliwa. Jednak 19 marca rozmawia o niej z prezydentem Karnowskim. Rozmowę nagrywa.

Karnowski: "Pójdziemy zobaczyć te twoje Czyżewskiego, te, które chcesz przerabiać, bo ja muszę zobaczyć, czy ja mogę w ogóle ich naciskać, czy to w ogóle wypada, (...) jeżeli to nie będzie można, to ja nie będę ich gwałcił, bo to nie wypada tak, ale powiedz mi, ile tam mieszkań może wyjść?".

Julke mówi, że pięć. Karnowski: "Jedno mieszkanie byłoby dla faceta, który nam to zrobi, a jedno dla mnie".

Julke: "Zobaczysz, no, to się nadaje na nadbudowę i ten budynek w ogóle by zyskał". Karnowski: "Ja bym [?], jak nie mam sam przekonania".
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,030 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly