16 Sierpień 2018 11:49
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Drapacz chmur zamiast PiS
blank.gifWiadomości z Polski
W czerwcu 2007 r. związana z wiceprezesem TVP Sławomirem Siwkiem (był niegdyś wiceprezesem Porozumienia Centrum, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego) spółka Air Link za 34 mln zł sprzedała 2,9 tys. m kw. przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie deweloperowi z izraelskim kapitałem.
Przez rok na działce w atrakcyjnym miejscu stolicy nie działo się nic. Jarosław Kaczyński nadal ma tu biuro poselskie, w przerobionych na aulę pomieszczeniach dawnej drukarni odbywają się partyjne konwektykle PiS i spotkania z dziennikarzami.

Nowa Nowogrodzka: ładnie, wysoko, bez PiS

W ostatnich dniach wokół nieruchomości zaczął się ruch. Najpierw wyprowadziła się spółka Air Link, poprzedni właściciel. A prawnik dewelopera - spółki Metropol NH - poinformował nas, że spółka złożyła już wniosek do miasta o wydanie warunków zabudowy. Zdradził, że na miejscu siedziby PiS powstać ma 58-kondygnacyjny wieżowiec wysokości 214 m - dwa razy wyższy niż sąsiednie Millenium Plaza. Na szczycie będą luksusowe apartamenty (zajmą 40 proc. z ok. 52 tys. m kw. powierzchni użytkowej), niżej hotel, dolne kondygnacje zapełnią biura i część usługowa. Rozpoczęcie budowy planuje się na przyszły rok.

- Będzie ładnie, będzie wysoko, ale wkomponujemy się w otoczenie - zapewnia Magdalena Kolbuszewska z Metropolu. Dodaje, że inwestor "jest na finiszu" z projektem, są już pierwsze wizualizacje budynku. Na schematycznym rysunku złożonym w urzędzie miejskim widzimy cienką wieżę, której każda [czegoś brak] wyraźnie jest zaznaczona. Przypomina to bardzo długi kaloryfer.

- Umowy z najemcami są dostosowane do początku inwestycji, a to jest uzależnione od zakończenia procedur administracyjnych - mówi Adam Klimczyk, prawnik Metropolu. To oznacza, że Kaczyński utrzyma się na Nowogrodzkiej zapewne jeszcze kilka miesięcy.

- Wysoko mierzą - komentuje Tomasz Andryszczyk, rzecznik prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Czy nie za wysoko? Ten punkt Nowogrodzkiej jest w ostatniej strefie ochronnej dla lotniska Okęcie, gdzie wysokość zabudowy jest ograniczona do ok. 150 metrów.

Nadgryzione 34 miliony

Zaczyna się wyjaśniać, co się stało z 34 milionami ze sprzedaży Nowogrodzkiej. Gdy przed rokiem opisaliśmy tę transakcję, ani Siwek, ani prezes Air Linku Zenon Sułecki (prawa ręka Siwka od kilkunastu lat) nie zdradzili, co się stanie z pieniędzmi.

Udało nam się potwierdzić, że zgromadzenie wspólników Air Linku (Siwek ma tam decydujący głos z racji uprzywilejowanych udziałów) na inwestycje w nieruchomości przeznaczyło do 10 mln zł. Spółka od lat działająca na granicy deficytu, po sprzedaży Nowogrodzkiej kupuje.

Z akt rejestrowych Air Linku wynika, że inwestuje na warszawskim Żoliborzu. Piętrowy dom przy ul. J. Kossaka to jeden z najlepszych adresów w tej dzielnicy. Wokół przedwojenne nieruchomości, cisza, spokój, za rogiem kościół św. Stanisława, historyczne miejsce, gdzie w czasach stanu wojennego chroniła się opozycja.

Spółka kupiła dom w grudniu 2007 r. za 4,5 mln zł. Na słupkach ogrodzenia są jeszcze ślady po tabliczkach poprzedniego właściciela - firmy handlującej artykułami rolnymi. Nowych tabliczek jeszcze nie ma.

Na ul. Kossaka przeniósł się także większościowy udziałowiec Air Linku - fundacja Solidarna Wieś.

Dziesięć minut spacerem od Kossaka stoi willa przy Dygasińskiego, którą Air Link kupił w 2005 r. za 1,85 mln zł, tuż przed cenową eksplozją na rynku. Transakcję zawarto pod koniec prezydentury Lecha Kaczyńskiego w stolicy. Była możliwa, bo wcześniej dawni właściciele błyskawiczną decyzją reprywatyzacyjną prezydenta miasta odzyskali grunt odebrany tzw. dekretem Bieruta. Dygasińskiego kupiono jeszcze przed sprzedażą Nowogrodzkiej (pieniądze pochodziły z kredytu).

Siwek głosu nie zabiera

Czy szykują się kolejne zakupy?

- Pan Sławomir Siwek nie będzie komentował żadnych spraw dotyczących spółki Air Link - przekazał nam jego prawnik Arkadiusz Domińczak. Dodał, że plany finansowe spółki zawiera jej sprawozdanie za 2007 r.

Tyle że sprawozdania Air Linku za 2007 r. w aktach Krajowego Rejestru Sądowego jeszcze nie ma. Wiadomo tylko, że pierwsze wielkie pieniądze, które spółka zdobyła, nie poszły na wsparcie "Tygodnika Rolników Obserwator", chociaż z takim przesłaniem wyposażyła przed laty Air Link w majątek Fundacja Prasowa Solidarności.

W ostatnim numerze z grudnia 2007 r. zespół redakcyjny zawiesił wydawanie „Obserwatora”, żegnając się z czytelnikami słowami: „Byliśmy inni w masie »liberalnej « prasy”. Prasa ta - według redakcji - „frontalnie” zaatakowała po ostatnich wyborach - ciosy zadała PO „wspomagana” przez „Gazetę Wyborczą” i TVN. Konkluzja: „Rząd Tuska ma zatem na swoim koncie likwidację pierwszej wolnej gazety”.

"Frontalny atak"? My po prostu opisaliśmy, że inwestycje Air Linku (kontrolowanego przez Siwka) nie byłyby możliwe, gdyby nie uwłaszczenie Fundacji Prasowej Solidarności - założonej przez Jarosława Kaczyńskiego i środowisko PC - na początku lat 90. na gruntach skarbu państwa i przejęcie (za darmo lub tanio) kilku budynków w stolicy. Chodzi m.in. o działki i dawne drukarnie przy Nowogrodzkiej.

Zanim PiS w 2006 r. skierował Siwka do TVP, był on prezesem i udziałowcem spółek powstałych na majątku FPS. Ludzie z PC, potem z PiS obsadzili w nich zarządy i rady nadzorcze. Spółki miały wspomóc FPS w budowie koncernu medialnego, ale zajęły się odnajmowaniem lokali. Jedną z tych spółek jest Air Link.

Jak się mają do misji fundacji inwestycje w nieruchomości na Żoliborzu? - chcieliśmy zapytać Sławomira Siwka. Ale przez prawnika odmówił rozmowy.

Od jesieni 2007 r. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz próbuje podważyć przejęcie gruntów skarbu państwa przez FPS i wywodzące się z niej spółki. Najpierw zawiadomiła prokuraturę, ale odmówiła ona śledztwa. Miesiąc temu Prokuratoria Generalna w imieniu prezydent złożyła w sądzie pozew i domaga się wydania nieruchomości szacowanych dziś na ok. 165 mln zł. Na liście pozwanych są Air Link, Srebrna, Celsa - spółki wyrosłe na majątku FPS - ale także Metropol NH, który kupił Nowogrodzką. Odpowiedzi na pozew jeszcze w sądzie nie ma.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,005 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly