22 Lipiec 2018 14:17
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Rząd chce trąbowego
blank.gifWiadomości z Polski
20 sierpnia 2008 r. Rolnicy z Radomska pokazują wicepremierowi Grzegorzowi Schetynie (w marynarce), jakie spustoszenia spowodowała trąba powietrzna

Nad Narodowym Programem Ubezpieczeń pracuje MSWiA. Chodzi o pakiet rozwiązań na wypadek klęsk żywiołowych - mówiły o nich od czasu powodzi stulecia w 1997 r. kolejne rządy. - Za wcześnie mówić o konkretach, dajemy sobie trzy-cztery miesiące - mówi wiceminister Tomasz Siemioniak.

Ale z informacji "Gazety" wynika, że wstępny projekt zakłada powszechne ubezpieczenie od klęsk żywiołowych. Polisy miałyby być tanie, dostępne dla najuboższych. Tak by każdy mógł ubezpieczyć swój dom na wypadek kataklizmu.

Firmom ubezpieczeniowym pomysł się podoba. - Skoro Polacy sami nie chcą się ubezpieczać, trzeba ich do tego zachęcić - mówią. Ich zdaniem wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia od skutków żywiołów mogłoby obniżyć ceny polis. - Im więcej osób je wykupi, tym ryzyko ubezpieczyciela będzie mniejsze, a cena polisy niższa - tłumaczą.

Prace nad takim ubezpieczeniem przyśpieszyły po spustoszeniach, jakie w sierpniu zostawiły po sobie trąby powietrzne w południowej i centralnej Polsce. Straty sięgały setek milionów złotych. Wiele osób zostało bez dachu nad głową, tracili dorobek życia. - Niestety, nawet po takich kataklizmach nie mamy większego zainteresowania polisami - mówi Michał Witkowski, rzecznik największego polskiego ubezpieczyciela PZU.

Szacuje się, że tylko 40 proc. właścicieli domów i mieszkań wykupuje polisy. Tam, gdzie w sierpniu przeszły trąby, polis było jeszcze mniej - co dziesiąty budynek był ubezpieczony. Choć żaden ubezpieczyciel nie chce powiedzieć tego oficjalnie, większość uważa, że to przez zapomogi rządowe po katastrofach. Przedstawiciel dużego towarzystwa: - Skoro państwo zapłaci, po co się ubezpieczać.

Po sierpniowych wichurach rząd też sypnął groszem. Na pomoc dla poszkodowanych dał 50 mln zł. Mieszkańcy Śląska mogli liczyć na 10 tys. zł za każdy zniszczony dom. Trzy gminy, w których straty były największe, przeznaczyły na odszkodowania 6 mln zł. Ludzie dostali pieniądze na odbudowę, remont dachów, nowe okna. Meble czy sprzęt AGD musieli odkupić za własne pieniądze.

Prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi: - Gwałtowne zjawiska pogodowe w Polsce będą występować coraz częściej i będą coraz intensywniejsze.

- Dlatego z rządem uzgodniliśmy plan prac, żeby ograniczyć skalę problemu w przyszłości - mówi Grzegorz Prądzyński, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

To, ile kosztowałaby polisa trąbowego ubezpieczenia, zależy od wartości ubezpieczanego majątku. Roczna składka nie powinna jednak przekraczać 100 zł. Pod jednym warunkiem: obowiązkowe trąbowe będzie w całym kraju. - Jeśli miałby obowiązywać tylko na terenach zagrożonych żywiołami, spadek cen wyniósłby prawdopodobnie kilka procent - mówi Anna Materna z Generali.

Ubezpieczyciele chcieliby, żeby najuboższym do polis dopłacało państwo. - I tak co roku na pomoc ofiarom żywiołów budżet wydaje setki milionów złotych. Warto je przeznaczyć na dopłaty czy ulgi dla ubezpieczonych, zwłaszcza tych mniej zamożnych - mówi Anna Materna z Generali. Tak jest już dziś np. z obowiązkowymi ubezpieczeniami rolniczymi.

Firmy ubezpieczeniowe chcą, żeby część ryzyka wzięło na siebie państwo, bo - jak tłumaczą - klęski żywiołowe są mało przewidywalne, a rozmiary szkód ogromne. - Budżet mógłby pokrywać straty powyżej pewnego pułapu - mówi Andrzej Maciążek z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Trąbowe może jednak wywołać kolejny spór między rządem a prezydentem. Lech Kaczyński forsował projekt specjalnego Funduszu Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych. Miał być finansowany z budżetu, ale zarządzany przez Kancelarię Prezydenta. Przepadł w Sejmie głosami Platformy i ludowców.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,801,526 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly