16 Sierpień 2018 11:50
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Feministki do premiera: Zamiast kastrować, pomagajcie ofiarom
blank.gifWiadomości z Polski"W związku z Pana wypowiedzią na temat wprowadzenia przymusowej kastracji chemicznej dla pedofilów i natychmiastowego znalezienia na ten cel finansów, pragniemy jednak zwrócić Panu Premierowi uwagę, że mimo tego, iż pewnie jest to niezwykle skuteczny "piarowski" zabieg, to nie przyczyni się on w żadnym stopniu do zmniejszenia skali przemocy wobec kobiet i dziewcząt w Polsce. (...) Co roku w Polsce ofiarą bicia, molestowania i gwałtów ze strony członków rodziny pada 800.000 kobiet (...) Choć w Polsce obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, to z praktyczną realizacją jej przepisów jest o wiele gorzej" - czytamy w liście podpisanym przez piętnaście organizacji pozarządowych.

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie weszła w życie w 2005 roku. Miała zapewnić ofiarom - głównie kobietom i dzieciom - pomoc psychologiczną, prawną, lekarską i materialną. W razie potrzeby zapewnić im dach nad głową w schronisku czy eksmisję członka rodziny, który się nad nimi znęca.
- Ustawa niewiele zmieniła. Policja nadal często nie reaguje na zgłoszenia o przemocy. Najgorzej jest na wsi, gdzie jest największe tabu na zwrócenie się o pomoc. A jak już ofiara się zgłasza, to policjant nie reaguje, bo np. jest kolegą sprawcy - mówi Joanna Piotrowska z Feminoteki, współautorka raportu o skutkach działania ustawy. I wymienia dalej: (rzadko które zgłoszenie przemocy kończy się aktem oskarżenia - większość spraw jest umarzanych; (sądy nie korzystają z możliwości nakazania eksmisji osoby przeciw której toczy się postępowanie o stosowanie przemocy; (sądy nie korzystają z możliwości nałożenia zakazu zbliżania się do ofiary; (ośrodki interwencji kryzysowej i ośrodki pomocy rodzinie nie starają się dotrzeć do potencjalnych ofiar z informacją, że mogą tam uzyskać pomoc, w skutek czego tylko niewielki procent ofiar zgłasza znęcanie; (nie ma statystyk dotyczących np. tego, ile przypadków przemocy w rodzinie wiąże się z wykorzystaniem seksualnym;

- Od początku działania ustawy nie wzrosła wysokość nakładów na przeciwdziałanie przemocy. Programy przeciwdziałania przemocy adresuje się głównie do dzieci - są to programy przeciwdziałania przemocy w szkole. Nie zauważa się, ze problem dotyczy głównie kobiet i dziewczynek. Kiedy pytałyśmy, dlaczego tak się dzieje uzyskiwałyśmy odpowiedź, że takie rozłożenie akcentów jest bezpieczniejsze politycznie - mówi Joanna Piotrowska.

List Fundacji Feminoteka kończy się żądaniem przeznaczenia publicznych środków m.in. na obowiązkowe poddanie sprawców przemocy terapii, refundowanie ofiarom kosztów obdukcji i wprowadzenie tzw. pakietów dla ofiar gwałtów, zawierających m.in. szczegółowa instrukcję dla lekarzy i policji, jak należy z ofiara gwałtu postępować.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,016 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly