14 Sierpień 2018 10:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
KE: producenci muszą chronić nieletnich przez brutalnymi grami
blank.gifMedia Komisja Europejska dała we wtorek dwa lata branży gier komputerowych, aby producenci i sprzedawcy sami przyjęli zasady, które pozwolą lepiej niż obecnie chronić nieletnich przed brutalnością niektórych gier.
"Gry wideo stały się istotną częścią europejskiego przemysłu, a ich sprzedaż w Europie bardzo szybko wzrasta. Tę tendencję należy przyjąć z zadowoleniem, ale pociąga ona za sobą także większą odpowiedzialność sektora gier wideo za zapewnienie, że rodzice wiedzą, z jakiego rodzaju gier korzystają ich dzieci" - powiedziała na konferencji prasowej unijna komisarz odpowiedzialna za społeczeństwo informacyjne i media Viviane Reding.

Zaniepokojenie negatywnym wpływem gier na młodych ludzi wzrosło po tragicznych przypadkach użycia broni palnej w szkołach: Columbine w Littleton w USA w roku 1999, w Erfurcie w Niemczech w 2002 czy jesienią zeszłego roku w Helsinkach. KE przedstawiła we wtorek wyniki analizy, jak prawodawstwo poszczególnych krajów chroni nieletnich przed złym wpływem gier.

W 20 krajach UE, w tym Polsce, obowiązuje uznany przez 200 firm z branży europejski system klasyfikacji gier zwany PEGI (ang. Pan European Games Information), który określa m.in. minimalny wiek użytkownika gry. Tylko w 15 krajach (w tym gronie nie ma Polski) są przepisy prawne regulujące tę kwestię.

Ale PEGI dotyczy głównie gier sprzedawanych metodą tradycyjną, tymczasem produkty te są w coraz większym stopniu dostępne przez internet i telefony komórkowe - zgodnie z oczekiwaniami KE ta droga sprzedaży ma przynieść 33 proc. dochodów ogółem z gier do 2010 roku.

KE uważa, że system PEGI sprawdzałby się o wiele lepiej, gdyby był bardziej rozpowszechniony, a także skrupulatnie egzekwowany. Teraz - zdaniem Reding - 12-latek może bez trudu kupić grę przeznaczoną, ze względu na brutalne sceny zabijania, np. dla 16- latków.

Dlatego KE oczekuje od producentów, a także sprzedawców, szerszej informacji o systemie PEGI oraz przestrzegania zakazu sprzedaży gier osobom poniżej pewnego wieku.

W ograniczeniu dostępu do brutalnych gier niektóre kraje UE idą dalej niż inne: Niemcy, Irlandia, Włochy i Wielka Brytania zakazały sprzedaży pewnych gier zawierających sceny przemocy, w tym głośnej gry Manhunt 2, która np. w USA przeznaczona jest tylko dla osób powyżej 17. roku życia.

Podczas konferencji prasowej komisarz Reding przyznała, że wyniki badań o związkach między zachowaniem nieletnich a brutalnymi grami komputerowymi są rozbieżne. "Niektóre wykazują ten związek, inne nie" - powiedziała. Tym między innymi KE tłumaczy fakt, że nie zdecydowała się na zaproponowanie wiążącej unijnej legislacji o kontroli dostępu do gier komputerowych.

Według danych KE, w ciągu dwóch lat rynek gier komputerowych na świecie może osiągnąć wartość 30 mld euro, z czego jedna trzecia przypada na Unię Europejską. Wartość europejskiego sektora gier już obecnie wynosi połowę dochodów europejskiego rynku muzycznego i przewyższa wpływy z biletów kinowych.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,085 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly