25 Wrzesień 2018 11:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Kto napisze ustawę o zapłodnieniu in vitro
blank.gifWiadomości z Polski Dziś po raz pierwszy ma się spotkać zespół ds. konwencji bioetycznej. Czy zajmie się pisaniem ustawy o zapłodnieniu in vitro? Niektórzy jego członkowie mają wątpliwości

Z mediów dowiedziałem się, że zespół ma pisać ustawę. Nie jestem prawnikiem i nie czuję się powołany do pisania ustaw - mówi "Gazecie" etyk, prof. Zbigniew Szawarski.

Tak samo zdziwiona jest prawnik prof. Eleonora Zielińska: - Mieliśmy zająć się przeglądem ustawodawstwa pod kątem przygotowania do ratyfikacji konwencji bioetycznej Rady Europy. Nie było mowy o pisaniu ustawy, tym bardziej o in vitro.

Według zarządzenia premiera o powołaniu zespołu z 7 kwietnia, ma się on zająć tylko konwencją: "analizą stanu prawnego", "wypracowaniem kierunków zmian ustawodawstwa" i przedstawieniem opinii premierowi".

Tymczasem poseł PO Jarosław Gowin, który jest pomysłodawcą powołania i szefem zespołu, mówił dziennikarzom, że zespół napisze projekt ustawy o zapłodnieniu in vitro, który stanie się projektem rządowym. Potwierdził to premier.

- Nie godziłam się na pisanie ustawy. Trzeba to będzie wyjaśnić - mówi prof. Zielińska.

- Zapraszany byłem do zespołu bioetycznego, który miałby dokonać analizy ustawodawstwa pod kontem jego zgodności z konwencją. Pomysł, żeby zespół ekspertów z różnych dziedzin nauki pisał ustawę, nie byłby najlepszy. Co innego przygotowanie założeń, kierunków takiej ustawy - mówi inny członek zespołu, prof. Andrzej Zoll, karnista i b. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Zaproszenie nie obejmowało pisania ustawy o in vitro. Ale nie jestem zdziwiony, bo sprawę zapłodnienia in vitro należy uregulować przed ratyfikacją konwencji - mówi z kolei inny karnista, prof. Włodzimierz Wróbel.

Ze słów Gowina i rozporządzenia premiera wynika, że zespół ma podejmować decyzje na zasadzie głosowania. W zespole jest 15 osób - prawników, genetyków, lekarzy, etyków i teologów. Wszystkich osobiście zaprosił Gowin.

Znakomita większość ma poglądy mniej lub bardziej konserwatywne. Jeśli zespół będzie głosowć, to stanowisko "liberałów" przepadnie.

- Nie chciałbym być symboliczną reprezentacją pluralizmu w zespole, który jest jednoznacznie zorientowany pod względem światopoglądowym, z góry niejako determinując wynik jego prac - mówi prof. Szawarski. - Komisje bioetyczne z reguły dochodzą do konsensusu, a nie głosują. Jeśli mielibyśmy głosować, to okaże się, że osoby o liberalnych poglądach są listkiem figowym.

- W zespołach eksperckich raczej dochodzi się do konsensusu, niż głosuje - przyznaje prof. Wróbel. Ale jest skłonny zaakceptować głosowania.

Do zespołu nie zgodził się wejść prof. Marek Safjan, który w ramach komisji ekspertów Rady Europy przygotowywał konwencję bioetyczną.

- Obawiam się, że zespół może stać się substytutem dla Krajowego Komitetu Bioetycznego, którego powołanie od lat postuluję. Wielu z członków zespołu chętnie widziałbym w takim komitecie, ale uważam, że formuła jego powołania powinna być inna: nie przez polityka, lecz przez przez gremia naukowe i takie ciała jak Polska Rada Ekumeniczna.

Prof. Safjan tłumaczy, że konwencja bioetyczna zaleca tworzenie Krajowych Komitetów Bioetycznych, ale nie mają one pisać ustaw, tylko inicjować debatę na tematy związane z bioetyką, jak zapłodnienie in vitro, klonowanie terapeutyczne, tworzenie ludzko-zwierzęcych hybryd, aborcja czy eutanazja. I wydawać - drogą konsensusu, ewentualnie ze zdaniami odrębnymi - opinie na te tematy.

- W ramach działającej przy PAN Komisji Etyki w Nauce zamierzamy zaapelować o jak najszybsze przygotowanie ustawy o komitecie i powołanie go - mówi prof. Safjan.

Z posłem Gowinem nie udało się nam wczoraj skontaktować.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,845,028 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly