19 Lipiec 2018 08:02
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
W Somalii znów giną setki cywili
blank.gifWiadomości ze świata Najkrwawsze od lat walki i nadciągająca susza grożą, że w Somalii dojdzie do katastrofy humanitarnej podobnej do tej z początku lat 90., gdy od kul, chorób i z głodu zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi


Dopiero teraz, gdy w Mogadiszu ucichła strzelanina, mieszkańcy stolicy zbierają z ulic rozkładające się trupy i grzebią je w prowizorycznych mogiłach: na podwórzach, w zniszczonych ogrodach i parkach.

W efekcie krwawych walk, jakie wybuchły w somalijskiej stolicy w ostatni weekend, prawie pół tysiąca osób zostało rannych. Ilu ludzi zginęło, nie wiadomo i nigdy zapewne wiadomym nie będzie. Tylko w szpitalach umarło od ran ponad sto osób - twierdzą lekarze. Codziennie z ruin Mogadiszu wygrzebywane są nowe trupy, a liczba ofiar wzrasta.

Odpowiedzialność zbiorowa

Do najnowszej masakry w Mogadiszu doszło w sobotę, gdy okupujące kraj wojska etiopskie wkroczyły o świcie do dzielnic Jakszid i Huriwa. Urządziły tam obławę na muzułmańskich partyzantów - somalijskich talibów okrzykniętych przez Amerykanów terrorystami i poplecznikami al Kaidy.

W 2006 r. talibowie pobili grabiących Somalię watażków i ustanowili swoje rządy w Mogadiszu. Ich panowanie było jedynym w ostatnich latach czasem, gdy w kraju panował spokój i porządek, choć był on bardzo surowy i brutalnie wymuszany.

Amerykanie podejrzewali jednak somalijskich talibów, że ukrywają u siebie banitów z al Kaidy. Namówili więc sprzymierzoną ze sobą chrześcijańską Etiopię, by w grudniu 2006 r. najechała na Somalię.

Etiopskie wojska szybko podbiły kraj, ale okupacja przerodziła się w krwawą partyzancką wojnę. Etiopczycy, postrzegani przez Somalijczyków jako odwieczni wrogowie, mają przeciwko sobie zarówno zwolenników talibów, jak i tych, którzy się z nimi nie zgadzają.

W sobotę Etiopczycy zostali ostrzelani przez ukrywających się w Mogadiszu partyzantów, a sympatyzujący z nimi cywile wlekli ulicami trupy zabitych żołnierzy przytroczone do samochodów.

Etiopskie wojsko, jak zawsze, zastosowało zasadę zbiorowej odpowiedzialności i dokonało krwawego pogromu cywili. Świadkowie, którym udało się uciec, opowiadali, że żołnierze wyciągali z domów mężczyzn i rozstrzeliwali ich na ulicach, a próbując dopaść partyzantów, strzelali do nich z czołgów w środku miasta.

- Pocisk z czołgu trafił w dom mojego sąsiada - mówiła Nasteho Moalim. - Zginęli sąsiad i jego syn. Wielu ludzi zabito w mojej okolicy. Nie było gdzie się chować.

Miejscowe rozgłośnie radiowe twierdzą, że Etiopczycy rozstrzelali też mułłów i wiernych w meczecie al Hidaja, gdzie schroniło się co najmniej kilkadziesiąt osób.

- Najpierw strzelali do nas z czołgu, a potem podeszli pod drzwi i załomotali kolbami. Kazali otwierać - opowiadał radiu Garowe jeden z wiernych Omar. - Nasz stary imam Szejk Said Jahja podszedł, by im otworzyć. Jego pierwszego zabili.

Inny z wiernych Abdillahi Mamhud stwierdził, że w meczecie zginęło kilkanaście osób: - Etiopczycy krzyczeli, że pomagamy rebeliantom i że teraz za to zapłacimy.

Wczoraj z ruin wokół meczetu wydobyto ciała czterech mułłów.

Przedstawiciele somalijskich partyzantów twierdzą, że w sobotę i niedzielę Etiopczycy zastrzelili w Mogadiszu około 200 cywilów, a ponad 150 aresztowali.

We wtorek walki przycichły, więc korzystając z okazji, tysiące mieszkańców Mogadiszu rzuciło się do ucieczki pieszo, samochodami i na zaprzężonych w osły wozach.

Nikt nie spieszy z pomocą

Według szacunków ONZ i organizacji humanitarnych brutalność etiopskich wojsk sprawiła, że w zeszłym roku z Mogadiszu uciekła połowa ludności - pół miliona osób.

Zamożniejsi próbują wyjeżdżać z kraju, choć nie jest to łatwe. Kenia zamknęła granicę z Somalią, Etiopia wszystkich Somalijczyków traktuje zaś jak terrorystów. Pozostaje niebezpieczna przeprawa pirackimi statkami przez Zatokę Adeńską do Jemenu.

Ci, których na to nie stać, koczują w rozrastających się z każdym miesiącem wokół zrujnowanego i wymarłego Mogadiszu obozach uchodźców. ONZ szacuje, że w obozach przebywa 1,5-2 mln osób.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,635 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly