23 Lipiec 2018 13:28
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2009 r.
blank.gifWiadomości z PolskiPo raz pierwszy projekt ustawy budżetowej został uzupełniony o zadaniowy plan wydatków państwa. Zdaniem rządu, zadaniowy plan wydatków ma być istotnym elementem usprawniającym planowanie i zarządzanie środkami publicznymi.

Rząd przewiduje, że inflacja w 2009 r. ukształtuje się na poziomie 2,9 proc., a PKB wyniesie 4,8 proc. Deficyt budżetu państwa ma wynieść 18,2 mld zł.

Na sfinansowanie zaplanowanego na 2009 r. deficytu, ujemnego salda przychodów z prywatyzacji i ich rozdysponowania (15,9 mld zł) oraz ujemnego salda prefinansowania ze środków UE (3,7 mld zł), które łącznie wyniosą 37,8 mld zł, przewidziano środki pochodzące ze źródeł krajowych (32,3 mld zł) oraz finansowania zagranicznego (5,57 mld zł).Według projektu, dochody budżetu państwa w 2009 r. wyniosą ponad 303,5 mld zł. Rząd zwraca uwagę, że zaplanowane zmiany systemowe spowodują w 2009 r. zmniejszenie tempa wzrostu dochodów podatkowych, co wpłynie korzystnie na sytuację podatników. Chodzi o zmianę skali podatkowej podatku PIT dla osób fizycznych. Od przyszłego roku będą obowiązywać dwie stawki podatkowe ? 18 i 32 proc. ? z progiem na poziomie 85,528 zł i kwotą zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł.

Przewidywane zwolnienie tempa wzrostu PKB do 4,8 proc. wynika z niższej dynamiki inwestycji i spożycia. W związku ze słabszym popytem krajowym zmniejszy się również wkład importu do minus 3,4 proc., natomiast wkład eksportu we wzrost PKB w 2009 r. wyniesie 2,5 proc.

Według planów, spożycie indywidualne gospodarstw domowych wzrośnie o ok. 5,1 proc. Przewiduje się, że udział gmin we wpływach z podatku PIT wzrośnie do 48,6 proc. (w 2008 r. wyniósł 48,3 proc.). Nie zmieni się natomiast udział jednostek samorządu terytorialnego w podatku CIT.

Według projektu, dochody podatkowe i niepodatkowe budżetu państwa w 2009 r. wyniosą 269,9 mld zł. Relacja tych dochodów do PKB wyniesie 19,5 proc. Dochody podatkowe wyniosą 252 mld zł, czyli o 9,4 proc. więcej niż w 2008 r., a ich relacja do produktu krajowego brutto wzrośnie do 18,2 proc.

Środki z Unii Europejskiej i z innych źródeł nie podlegających zwrotowi oszacowano na 33,6 mld zł. Ustalony w projekcie ustawy budżetowej limit wydatków na 2009 r. wynosi 321,7 mld zł. Wydatki te w porównaniu z 2008 rokiem wzrosną o 4,1 proc.

Planowane przychody z prywatyzacji w 2009 r. mają wynieść 12 mld zł, z czego wpływ netto do budżetu państwa może wynieść 6,76 mld zł. Pozostałe środki (5,24 mld zł) będą przeznaczone m.in. na: Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców czy tworzenie rezerwy na zaspokojenie roszczeń byłych właścicieli mienia przejętego przez Skarb Państwa.

W projekcie ustawy budżetowej na 2009 r. uwzględniono wydatki na finansowanie inwestycji z udziałem środków UE w wysokości 44,1 mld zł.

Po przesłaniu projektu budżetu do Sejmu posłowie, dokonując przesunięć, mogą zmienić wielkość dochodów i wydatków. Nie mogą natomiast zmienić poziomu deficytu.

Zgodnie z harmonogramem prac nad budżetem, Sejm ma uchwalić budżet 21 listopada, a 29 grudnia budżet ma być przekazany do podpisu prezydenta.

PAP
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,910 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly