20 Sierpień 2018 04:43
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Premier: Przekształcimy szpitale nawet bez ustawy
blank.gifWiadomości z PolskiWe wtorek Sejm przyjął pakiet ustaw zdrowotnych, w tym ustawę przewidującą przekształcenie szpitali w spółki kapitałowe i przekazanie ich majątku samorządom.

- Uprzedzaliśmy, że nieprzyjęcie Każdy, kto pozostawi polskie szpitale w tym stanie w jakim są dzisiaj, weźmie na siebie odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzi. Będziemy z tych politycznych działań rozliczać wszystkich, bez taryfy ulgowej. Donald Tusk tej ustawy nie zwolni nas z obowiązku przekształcenia szpitali tak, aby zaczęły one dobrze funkcjonować. Jeśli trzeba będzie, zrobimy to bez tej ustawy - zadeklarował premier Donald Tusk.Premier, który obecnie jest w Chinach zapewnia, że ws. reformy jest optymistą. Nie zdradził jednak, w jaki sposób szpitale miałyby być przekształcane w spółki prawa handlowego bez stosownych ustaw. Stwierdził tylko, że będzie to "trochę trudniejsza droga". - Ale my z niej nie zejdziemy - deklaruje.

Tusk przyznał, że program rządu w sprawie szpitali nie jest łatwy. - Być może nie jest doskonały, ale nie znam żadnego innego programu, poza utyskiwaniem opozycji, że nie podoba się ten, czy inny punkt tego programu - zaznaczył premier.

Lewica niewrażliwa? Klucze w rękach prezydenta

Szef rządu uznał za "niezrozumiałe" stanowisko Lewicy, która we wtorek w Sejmie głosowała przeciwko przyjęciu ustawy o zoz-ach. - To szczególnie ta formacja powinna być wrażliwa na los najsłabszych, a najsłabszymi są bez wątpienia chorzy, pacjenci. Nie znam żadnego innego alternatywnego programu ratowania polskich szpitali - mówił Tusk.

Tusk przyznał, że po pracy nad ustawami w Senacie "klucze" do ich wejścia w życie będą w rękach prezydenta. - To prezydent może zagrozić wetem. Premier zapowiedział, że będzie przekonywał prezydenta na Radzie Gabinetowej, która prawdopodobnie zostanie zwołana na wtorek, aby przemyślał swoją decyzję w sprawie weta.

Religa "gorąco wspiera prezydenta"

Jestem gotów walczyć w dobrej sprawie. Gdybym został wybrany przez PiS do rozmów z SLD to jestem gotów - zadeklarował Zbigniew Religa (PiS) w rozmowie z "Dziennikiem".

Religa zadeklarował chęć rozmów z SLD, bo liczy na głosy tej partii potrzebne do podtrzymania prezydenckiego weta. - Rozmawiałem z prezydentem i o wecie, i o referendum. Gorąco go wspierałem w idei referendum - tłumaczył na łamach "Dziennika" Religa. - Co do weta, to jest już to sprawa czysto polityczna, czyli liczenia głosów i zastanawianie się, jak zachowa się SLD. Teraz trudno to przewidzieć - dodał.

Zdaniem Religi, przyjęta we wtorek ustawa nie uzdrowi służby zdrowia. - Proponuję, by sięgnąć po moje rozwiązania. Część tych projektów ustaw jest w Sejmie, np. o sieci szpitali. Trzeba zmodyfikować ustawę o ZOZ-ach. Dać zapis nie o obligatoryjności, a o dobrowolności w przekształcaniu szpitali w spółki - przekonywał w wywiadzie dla "Dziennika" były szef resortu zdrowia.

Jak tłumaczył, kondycja finansowa poszczególnych szpitali nie zależy od struktury własności. - Spółki same potrafią się zadłużyć jeszcze bardziej niż szpitale. Mamy bardzo liczne przykłady, gdzie szpitale państwowe działają bardzo dobrze i bez długów - mówił Religa

"Spór nie o reformę, a o to kto ważniejszy"

Tym trudniej przewidzieć stanowisko partii Napieralskiego, bo kwestia prywatyzacji służby zdrowia podzieliła SLD.

"Obóz Napieralskiego" opowiada się za odrzuceniem komercjalizacji szpitali, dlatego PiS mógłby liczyć na skupionych wokół przewodniczącego SLD posłów. Te głosy mogą jednak nie wystarczyć, bo inne zdanie w tej sprawia ma "obóz Olejniczaka". Szef klubu SLD jest zwolennikiem kompromisu z PO.

- Prawdę powiedziawszy do wtorku nie było u nas poważnej debaty - zdradza anonimowo rozmówca "Gazety Wyborczej". - Na ten spór nałożył się inny. Kto w SLD jest ważniejszy - dodał.

"My robimy komercjalizację"

Głos w sprawie wtorkowego głosowania zabrał także nowy wiceminister zdrowia. - Reforma nie padnie. Cały projekt jest przełomowy. To pierwsza zmiana, która nie tylko obejmuje finansowanie, ale całą strukturę służby zdrowia - przekonywał na łamach "Rzeczpospolitej" Jakub Szulc.

- Opozycja, głównie PiS mówi o prywatyzacji, choć my robimy komercjalizację, a między nią a prywatyzacją jest duża różnica - dodał nowopowołany wiceminister.

Kto był za, a kto przeciw

We wtorek Sejm przegłosował ustawę o obowiązkowym przekształcaniu szpitali w spółki.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciwnych było 191 natomiast 1 wstrzymał się od głosu. Ustawę poparło 197 posłów PO, 28 posłów PSL oraz 6 posłów niezrzeszonych. Przeciw opowiedziało się 149 posłów PiS, 30 posłów Lewicy, 8 posłów koła SdPl-NL, 3 posłów koła DKP i jeden poseł niezrzeszony.

blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,822,548 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly