16 Sierpień 2018 11:48
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
"Strach" Grossa niewiele zmienił poglądy Polaków
blank.gifWiadomości z Polski Pokazują to dwa sondaże TNS OBOP. Pierwszy - przed debatą o głośnej książce Jana Tomasza Grossa o polskim antysemityzmie. Drugi - zrobiony teraz, gdy dyskusja przycichła

Pogląd "wielu Polaków ratowało Żydów, a nieliczni ich prześladowali" wyznaje 47 proc. ankietowanych (w styczniu - 43 proc.). Znacznie bliższy Grossowi - "nieliczni Polacy ratowali Żydów, a liczni ich prześladowali" - 6 proc. (w styczniu - 3 proc.). 12 proc. (bez zmian) sądzi, że "nieliczni Polacy ratowali Żydów i nieliczni ich ratowali", a zdaniem 19 proc. (2 punkty proc. więcej niż w styczniu) - "wielu Polaków ratowało Żydów i wielu ich prześladowało".

Są to zmiany w granicach błędu statystycznego, wyraźnie ubyło jednak odpowiedzi "trudno powiedzieć" - z 25 do 16 proc.

TNS OBOP powtórzył też pytania o uczucia wobec Żydów i ocenę ich wpływów w Polsce. Sympatię wobec nich odczuwa 23 proc. Polaków (bez zmian), niechęć - 8 proc. (w styczniu - 9 proc.). Dla 65 proc. Żydzi są obojętni.

26 proc. ankietowanych uważa, że Żydzi mają duże wpływy w Polsce (w styczniu - 25 proc.); przybyło natomiast tych, którzy uważają, że są one małe - z 33 do 40 proc.

wbs

TNS OBOP, 10-14 stycznia, próba reprezentatywna 1004 osób powyżej 15. roku życia oraz 3-7 kwietnia, próba reprezentatywna 1005 osób powyżej 15. roku życiaKomentuje prof. Antoni Sułek, konsultant w TNS OBOP

Dotychczasowy wpływ "Strachu" i dyskusji wokół "Strachu" na masową pamięć historyczną Polaków okazał się mały i treściowo ograniczony. Dlaczego?

Rozpowszechnione w Polsce, a bez wątpienia zafałszowane wyobrażenia o stosunku Polaków do ginących i ocalałych Żydów są odporne na zmianę. Ich siła nie bierze się po prostu z małej znajomości faktów, lecz z powiązań z polską tożsamością narodową. Odrzucenie pozytywnego obrazu stosunku Polaków do Żydów mogłoby wywołać bolesne zmiany całego obrazu własnego narodu.

Wyobrażenia Polaków o ich stosunku do Żydów są zafałszowane, gdyż zmitologizowali oni także własną przeszłość - mają się za naród bohaterów i bojowników o wolność, krzywdzony przez historię i sąsiadów. Większość ma wobec swej przeszłości postawę apologetyczną, zna powody do dumy, ale nie do wstydu.

Przebudowa takiej pamięci nastąpi może dopiero wtedy, gdy Polacy, którzy już wywalczyli wolność, dokonają także skoku modernizacyjnego i uznają to wszystko za wielki sukces narodowy, powód do dumy i nową podstawę tożsamości. Kiedy od historii nie będą już potrzebować pokrzepienia i pociechy, spojrzą na nią bardziej krytycznie i obejmie to także ich relacje z Żydami.

Być może przebudowa pamięci zbiorowej nastąpi wcześniej. Gdy powstanie narracja, która zintegruje całość polskiego doświadczenia okresu wojny i czasów powojennych: państwo podziemne, zorganizowaną walkę i indywidualną kolaborację; bohaterów, zajętą przeżyciem większość i zbrodniarzy; cały wachlarz zachowań wobec Żydów - to Polacy przyjmą taką pamięć bez obawy nadmiernej samodeprecjacji. Takiej narracji nikt dotychczas nie stworzył.

Nie zaproponował jej też autor "Strachu". Wstrząsające fakty, które podał, to dużo, ale nie wszystko. Liczy się też ogólny przekaz książki. Wielu zarzucało autorowi oskarżycielską misję, łatwe generalizowanie i jednostronnie czarny obraz spraw polsko-żydowskich. Ostatnio Janusz Tazbir, surowy przecież krytyk wad Polaków, powiedział "Gazecie", że "nie nazwałby tej książki paszkwilem, ale pamfletem już tak". Ludzie niechętnie czerpią prawdę o sobie z takich źródeł.

Dawno temu Jan Tomasz Gross napisał książkę "Polish Society under German Occupation". Polacy są w niej społeczeństwem wielkim. Wyłączył z niej stosunki polsko-żydowskie. Teraz napisał książkę o Polakach i Żydach. Polacy są w niej ludźmi nikczemnymi. Gdy napisze książkę, w której wyważy i stopi ze sobą wielkość i nikczemność, to na pewno jej wpływ będzie większy niż efekt "Strachu".

Wbrew obawom paru krytyków "Strach" nie miał też efektu odwrotnego - nie zaszkodził, nie pogorszył stosunku Polaków do Żydów.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,952 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly