22 Lipiec 2018 14:44
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym
blank.gifWiadomości z Polski Minister Katarzyna Hall odpowiada na zarzuty i obawy

Zarówno doświadczenia zawodowe jak i prywatne (mam troje dzieci, które chodziły kolejno do żłobka, przedszkola i szkoły) prowadzą mnie do przekonania, że szkoła powinna jak najszybciej zatroszczyć się o najmłodsze dzieci. Rozumiem obawy związane z posłaniem sześciolatków do szkół, ale uspakajam: mamy jeszcze cały rok na przygotowania do startu.

Będziemy dążyć do tego, by opieka nad małymi dziećmi dała rodzicom poczucie bezpieczeństwa. By dzieci do 5 lat mogły korzystać z dobrze zorganizowanej edukacji przedszkolnej, a 6- i 7-latki miały w szkole dobrą opiekę. Wierzę, że to najlepsza droga do zapewnienia dziecku startu i do wyrównywania szans edukacyjnych.

Przedszkola dla każdego

W dużych miastach coraz więcej rodziców chce korzystać z przedszkola w pełnym wymiarze, bo coraz więcej pracuje. Z kolei w wielu małych miejscowościach w ogóle nie ma tradycji edukacji przedszkolnej. Trzeba na to znaleźć środki i przekonać rodziców, że nawet małe dziecko już się uczy i warto mu tę naukę profesjonalnie wzbogacić, urozmaicić. Dziecko w wieku 4-5 lat powinno przez co najmniej kilka godzin dziennie bawić się z rówieśnikami pod okiem fachowej nauczycielki. To nie musi być pełnowymiarowe przedszkole, wystarcza tzw. alternatywne formy edukacji przedszkolnej, jeżeli dobrze prowadzone też wyrówna szanse eduakcyjne.

Od roku szkolnego 2009/2010 będzie obowiązywać prawo do edukacji przedszkolnej dla każdego pięciolatka, co oznacza, że samorząd będzie miał obowiązek zapewnić bezpłatną edukację przedszkolną wszystkim pięciolatkom. Chyba, że rodzice uznają, że lepiej sami przygotują dziecko do szkoły.

Jak będzie teraz

Samorząd ma rok na takie przygotowanie szkół, by rodzice uwierzyli, że eduakcja ich sześciolatków będzie bezpieczna i przyjazna. Rodzic może jednak wybrac dla sześcioletniej Kasi czy Jasia przedszkole (razem z pięciolatkami) i wtedy Jaś czy Kasia zda maturę mając 19 lat - tak jak obecnie, tyle, ze ucząc się już według nowych, bardziej spójnych programów. Dzieci różnią się między sobą tempem rozwoju w najmłodszych latach życia i rodzice mogą różnie oceniać stan gotowości swoich dzieci do podjęcia nauki w szkole. Dlatego chcemy dać im prawo wnioskowania o odroczenie momentu pójścia dziecka do szkoły.

Każdy rodzic powinien wiedzieć, jakie możliwości ma do wyboru. Dzieci urodzone w 2003 r. mogą się przygotowywać do pójścia do szkoły na różne sposoby:

• są już w przedszkolu lub właśnie zaczną tam chodzić

• pójść - razem z sześciolatkami - do zerówki, jeśli samorząd stworzy taką możliwość, a rodzic oceni, że jego dziecko da sobie tam radę

• odbyć alternatywną edukację przedszkolną i w czasie krótszym niż w „pełnowymiarowym” przedszkolu nabyć umiejętności przydatne przed pójściem do szkoły

Jeśli rodzic oceni, że mimo wszystko jego dziecko jeszcze nie jest gotowe do pójścia do szkoły, może złożyć na wiosnę 2009 w samorządzie wniosek o odroczenie terminu podjęcia nauki w szkole. Powinien wtedy zapisać dziecko na rok szkolny 2009/2010 na jakąś formę edukacji przedszkolnej (razem z 5-latkami).

... a jak potem

Chcielibyśmy, aby w kolejnych latach pozostała pięciolatkom już tylko dostępna dla wszystkich edukacja przedszkolna w:

w przedszkolach nie tylko edukujących, ale także opiekujących się dziećmi w pełnym wymiarze, przez przynajmniej około 10 godzin dziennie;

w formach edukacji przedszkolnej dostosowanych do potrzeb rodziny preferującej domowe oddziaływania na tym etapie, wówczas minimalny zalecany czas przygotowania przedszkolnego, określonego dla 5-latków (najlepiej dostępnego również dla dzieci młodszych, które można realizować również w bardzo małych grupach, w warunkach lokalowych zbliżonych do domowych), umożliwiającego przejście fachowej diagnozy przedszkolnej, to 12 godzin w tygodniu (wskazane: 3-5 godzin dziennie, to może być na przykład 3 dni po 4 godziny lub 4 dni po 3 godziny).

Za dużo dzieci?

Obawy rodziców wzbudza zwiększenie liczby dzieci jednocześnie się uczących. Ale roczniki 2002, 2003, 2004 są mało liczne. Kilkanaście lat temu rozpoczynało naukę dwa razy tyle dzieci w jednym roczniku. Ponadto samorządy mają doświadczenie w dostosowywaniu sieci szkolnej do zmieniającej się demografii. Oczywiście odpowiednią liczbę miejsc będzie trzeba zapewnić też na kolejnych etapach edukacyjnych. Jest jednak sporo lat na przygotowanie tego.

Zaplanowanie szczegółów związanych z wprowadzeniem do systemu edukacji aż na 12 lat dodatkowego rocznika uczniów (ale tego najmniej licznego w powojennej historii) jest ważnym zadaniem samorządów lokalnych. Szczegóły uregulowań prawnych na ten temat powstają we współpracy z samorządami.

W kolejnym roku pójdą do szkoły wszystkie 6-latki - już po edukacji przedszkolnej, do której miały prawo - oraz te 7-latki, których rodzice zdecydowali o odroczeniu podjęcia przez nich nauki w szkole. W ten sposób w ciągu tych dwóch lat, również dzięki wykorzystaniu przez samorządy i organizacje obywatelskie funduszy europejskich na rozwój edukacji, można doprowadzić do istotnego zwiększenia upowszechnienia edukacji przedszkolnej oraz do poprawienia jakości opieki w szkołach. Jednak trzeba to zrobić z poszanowaniem kompetencji rodziców do oceny predyspozycji i możliwości własnego dziecka oraz indywidualnie troszcząc się o każde dziecko, oferując mu w edukacji przedszkolnej diagnozę dotyczącą gotowości do pójścia do szkoły i dodatkowe wsparcie w rozwoju w przypadku takiej potrzeby.

• Pod niżej wymienionym adresem można znaleźć opis umiejętności, które dziecko powinno wynieść z domu i edukacji przedszkolnej zanim pójdzie do szkoły. Zapis w języku wymagań daje również rodzicowi możliwość oceny, jak wygląda stan gotowości do szkoły jego dziecka.
Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,598 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly