22 Luty 2018 04:16
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Nie będzie żadnych ustępstw w sprawie "pomostówek"
blank.gifWiadomości z PolskiW rozmowach nie biorą udział związkowcy z "Sierpnia 80" protestujący do rana w biurze poselskim premiera. Ze strony związkowej członkami Komisji są bowiem NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych, natomiast ze strony pracodawców Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Konfederacja Pracodawców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Business Centre Club.

Jak stwierdził przed rozpoczęciem posiedzenia premier, to spotkanie ma charakter rutynowy. - Nie przygotowałem żadnego ustępstwa - powiedział dziennikarzom Donald TuskSzef rządu powtórzył, że zatwierdzone przez Sejm rozwiązania dotyczące "pomostówek", są kompromisem "dobrym dla ludzi". - Mam nadzieję, że związki zawodowe to zaakceptują, choć bez specjalnego entuzjazmu - powiedział premier dodając, że wezwania związków do strajku powszechnego nie znajdą poparcia.

Premier zaznaczył, że rząd prowadził dialog ze stroną społeczną i często jej ustępował w trakcie prac nad projektem ustawy. Jak powiedział, w wyniku negocjacji w Komisji Trójstronnej liczba uprawnionych do wcześniejszych emerytur i tak wzrosła dwukrotnie w stosunku do początkowych zamierzeń rządu. Dodał jednak, że broniąc obecnego projektu, walczy o sprawiedliwy system emerytalny. W ocenie premiera, rozwiązania problemu emerytur pomostowych w kształcie promowanym przez rząd są i tak znacznie bardziej propracownicze, niż w innych krajach Europy. Tusk podkreślił, że w sytuacji kryzysu finansowego, nie ma w Polsce miejsca na protesty.

Związki zawodowe protestują przeciwko reformie emerytur pomostowych, która znacząco zmniejsza liczbę uprawnionych do wcześniejszych emerytur oraz komercjalizacji służby zdrowia. W ich ocenie, rząd łamie zasady dialogu społecznego i lekceważy związki zawodowe.

Komisja Trójstronna ma kompetencje w ustalaniu wskaźników wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i w sferze budżetowej, a także w pracach wstępnych nad budżetem. Ponadto komisja ma prawo zabierać głos w każdej sprawie "o dużym znaczeniu gospodarczym i społecznym, gdy uzna, że jej rozwiązanie jest istotne dla zachowania pokoju społecznego".

Rano związkowcy z "Sierpnia 80" zakończyli okupację biura poselskiego Tuska w Warszawie po tym, jak zapadała decyzja o przeniesieniu biura. Protestowali w ten sposób przeciwko rządowym rozwiązaniom w sprawie: emerytur pomostowych, służby zdrowia, przemysłu stoczniowego oraz przeciwko działaniom rządu wobec rybaków. Oczekują też podniesienia płacy minimalnej.

Szef "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek wezwał inne centrale związkowe do zorganizowania strajku generalnego. - Postulujemy, aby wszystkie centrale związkowe, jeśli dzisiaj nie dojdzie do porozumienia na posiedzeniu Komisji Trójstronnej, proklamowały strajk powszechny na 8 grudnia - oświadczył Ziętek. W odpowiedzi na to, premier Tusk stwierdził jednak, że nie obawia się jakichś "szczególnych protestów związkowców".

Przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" podkreślają, że strajk powszechny to ostateczność.

Ustawa o emeryturach pomostowych ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r. Ogranicza ona prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę do ok. 250 tys. osób z ok. 1 mln mających je teraz. Prawa te traci m.in. część nauczycieli, kolejarzy, energetyków, kierowców, artystów, dziennikarze.

PAP
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,694,297 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly