20 Sierpień 2018 04:42
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Nasz wstyd narodowy - rak szyjki macicy
blank.gifWiadomości z Polski To skandaliczne, że w Polsce codziennie na raka szyjki macicy umiera pięć kobiet. Tragicznymi statystykami zaskoczona była wczoraj Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA

Setki tysięcy czytelników "Gazety" mogło niedawno poznać dramat chorej na raka szyjki macicy Swietłany, Ukrainki mieszkającej w Polsce. Reportaż poruszył czytelników i dzięki ich ofiarności matka kilkorga dzieci mogła podjąć leczenie. Dla niej - płatne.

Cichy dramat z powodu tej choroby dotyka tysięcy Polek i nie wynika on z braku ubezpieczenia. Co roku notuje się 3,6 tys. nowych zachorowań, a 2 tys. kobiet rocznie umiera dlatego, że chorobę wykrywa się u nich za późno.

Tak wysoki procent zgonów z powodu raka szyjki macicy to wstydliwa sprawa polskiej opieki zdrowotnej - statystyki plasują nas na szarym końcu krajów europejskich.

- Każde życie się liczy; kobiety tak długo już umierają niepotrzebnie - mówiła wczoraj Madeleine Albright, która była gościem seminarium o walce z rakiem w Polsce. - Jesteśmy w stanie radykalnie poprawić zdrowie kobiet i wskaźnik przeżycia w Polsce - podkreślała. Dziś ma rozmawiać o tym z prezydentową Marią Kaczyńską.

Dzięki kampaniom medialnym o groźbie zachorowania Polki wiedzą dzisiaj znacznie więcej niż kilka lat temu, ale ta wiedza nie przekłada się na aktywne przeciwdziałanie zagrożeniom. Według badań Pentora 90 proc. kobiet wie, że badania cytologiczne służą do wykrywania raka, ale tylko co trzecia wykonała je w ciągu ostatnich dwóch lat.

Rząd na badania profilaktyczne rezerwuje miliony, ale większości nie wyda, bo kobiety na badania cytologiczne nie przyjdą. W ubiegłym roku NFZ do prawie 6 mln pacjentek wysłał imienne zaproszenia, a na bezpłatną cytologię zgłosiło się niecałe 6 proc.!

Oszczędność na tych badaniach to czysta strata dla społeczeństwa. O ile leczenie kobiety w pierwszym stadium choroby kosztuje nieco ponad 10 tys. zł i ma ona 75 proc. szans na wyleczenie, to terapia chorej z drugim stopniem kosztuje już 22 tys. i tylko połowę z nich udaje się wyleczyć. W Finlandii, która pełen program badań profilaktycznych wdrożyła 30 lat temu, udało się imponująco zmniejszyć i zachorowania, i śmiertelność z powodu tej choroby.

O wiedzę zdrowotną kobiet w Polsce też się nie dba, a to duży błąd. Z przeprowadzonych przez socjologów badań wynika, że kobiety gorzej wykształcone i o mniej zasobnych portfelach korzystają z porad ginekologicznych głównie w związku z ciążą i porodem.

- Wśród Polek jest ogromna niechęć do odwiedzania ginekologa - podkreślała socjolog prof. Antonina Ostrowska, jedna z autorek "Białej księgi", raportu o stanie leczenia i profilaktyki nowotworu szyjki macicy w Polsce. - Kobiety odwiedzają lekarza, gdyż mają wyraźne objawy choroby. Żeby dotrzeć do kobiet, edukacja musi być odpowiednio dobrana do ich poziomu intelektualnego.

"Biała księga" powstała za pieniądze z firmy farmaceutycznej produkującej szczepionkę. Bo główną przyczyną raka szyjki macicy jest wirus HPV (brodawczaka ludzkiego). Przenosi się drogą płciową.

Na razie 10 krajów europejskich zaleca stosowanie tych szczepień. W Wielkiej Brytanii powszechne szczepienia dziewcząt w wieku 12-13 lat zaczną się we wrześniu. Mają kosztować początkowo 100 mln funtów rocznie, a od 2009 r. - 200 mln. We Francji powszechne szczepienia dziewcząt i kobiet od 14. do 23. roku życia fundusz ubezpieczeń pokryje w 65 proc.

Na wczorajszym seminarium byli przedstawiciele Polkowic. To pierwsza gmina w Polsce, w której rozpoczęto szczepienie nastolatek za publiczne pieniądze. W tym roku ponad milion złotych na szczepienia dla wszystkich swoich 14-latek wyda Gdynia.

Czy na refundację kosztów tych szczepień w Polsce stać budżet państwa lub NFZ? Na to pytanie powinna odpowiedzieć minister zdrowia, która niedawno deklarowała, że przy leczeniu raka koszty są sprawą drugorzędną. Powszechne i obowiązkowe szczepienia to ogromne pieniądze. Jedna szczepionka kosztuje ok. 500 zł i nawet jeśli upowszechnienie szczepień obniży koszt jednostkowy, wydatek byłby duży. Na razie na ten wydatek zdecydowały się niektóre samorządy gminne, które fundują szczepienia dziewczynkom na swoim terenie.Cytologia

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by u całkiem zdrowych kobiet przeprowadzać te badania co trzy lata, a w grupie narażonej na zachorowanie, np. z powodu zakażenia wirusem HPV - co roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,822,505 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly