25 Wrzesień 2018 11:40
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Barbara Blida nie musiała zginąć
blank.gifWiadomości z Polski Prokuratorzy chcieli ją przesłuchać, bo jej związki z potentatką branży górniczej były niepokojące. Ale PiS chciał więcej - rozbić lewicowy układ. Zaplanowano więc zatrzymanie w świetle kamer. Tego nie zniosła

Rok temu - rankiem 25 kwietnia 2007 - z katowickiej delegatury ABW wyjechało kilka nieoznakowanych wozów. Agenci mieli rozbić mafię węglową. Listę osób do zatrzymania otwierała Barbara Blida, była posłanka SLD i minister budownictwa.

Akcja zaczęła się źle. Oficerowie zgubili drogę, dom Blidy wskazał im telefonicznie już tam czekający operator z kamerą. Film z wyprowadzenia Blidy miały po południu dostać media.

Zaspana przyjęła agentów w szlafroku. Przeczytała nakaz zatrzymania, zadzwoniła do prawniczki i poszła do łazienki. - Muszę umyć zęby i się ubrać - powiedziała.

Chwilę później strzeliła sobie w pierś z własnego rewolweru. Radio podało informację o 7.30.

- IV RP ma krew na rękach - wołał tego dnia w Sejmie Cezary Grabarczyk z PO. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro bronił się: zatrzymanie było konieczne, bo Blida była zamieszana w mafię węglową. - Wcześniej okoliczności tych spraw nie znałem - zapewnił posłów.

Potem się okazało, że kłamał.

W ciągu tego roku wyszło na jaw, że sprawę Blidy przed zatrzymaniem co najmniej dwa razy omawiano na naradach w kancelarii premiera z udziałem szefów resortów siłowych, w tym Ziobry. Premier Jarosław Kaczyński przyznał to dopiero cztery miesiące po samobójstwie byłej posłanki.

Jeszcze później okazało się, że o planie jej zatrzymania wiedział też Lech Kaczyński.

Uczestnik narad u premiera szef MSWiA Janusz Kaczmarek ujawnił po swej głośnej dymisji, że akcja przeciwko Blidzie służyła "wyjściu na eseldowski układ".

Część I.

Alexis, czyli prokuratura prowadzi śledztwo

Śledztwa w sprawie korupcji w handlu węglem nie byłoby bez zeznań Barbary Kmiecik zwanej "Alexis polskiego górnictwa".

W lutym 2005 r., gdy rządził eseldowski gabinet Marka Belki, prokuratura zarzuciła Kmiecik, że próbowała wyłudzić rządowe dotacje na usuwanie szkód górniczych i rewitalizację rzeki Rawy płynącej przez centrum Katowic. Firmom, które ubiegały się o dotacje, Alexis obiecywała je załatwić w Ministerstwie Gospodarki w zamian za prowizję. Nie zdradzała, że te pieniądze już rozdzielono - miała listę firm, którym je przyznano.

Ministerstwu Gospodarki Kmiecik zaproponowała, żeby pieniądze przelać na jej konto, a ona przekaże je firmom (po potrąceniu prowizji). Powoływała się na znajomość z Blidą.

Oszustwo się wydało, bo firmy dowiedziały się, że pieniądze już im przyznano. Alexis została aresztowana, po miesiącu wyszła za kaucją, po czym latem 2005 r. z nowymi zarzutami znowu trafiła za kratki.

Blida zerwała z nią kontakty.

Prokuratura w Katowicach sprawdza związki Kmiecik z Blidą. W maju 2005 r. posłanka SLD dwa razy składa zeznania. Śledczych interesuje nie tylko to, czy wiedziała, że Alexis powołuje się na nią, wyłudzając dotacje. Pytali też, dlaczego Kmiecik pomogła jej sfinansować budowę domu w Szczyrku. Blida tłumaczyła, że w zamian wynajęła Alexis pokój na 10 lat. Nieprawidłowości w tej umowie nie dopatrzył się urząd kontroli skarbowej. Prokuratorzy uznali więc, że Blida będzie tylko świadkiem w sprawie Kmiecik.

W maju 2006 r. - rządził już PiS - Alexis miała za sobą prawie rok aresztu. Przesłuchiwało ją ABW. Alexis zaproponowała ciekawe zeznania, jeśli ją wypuszczą.

I wyszła na wolność. Nie wiedziała, że nie miało to związku z ofertą złożoną agentom - po prostu sąd uznał, że nie zachodzi już obawa matactwa.

Alexis zaczyna zeznawać.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.12 6,845,072 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly