22 Lipiec 2018 14:36
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Szpitale zdrowo się prywatyzują
blank.gifWiadomości z Polski Bo spółką łatwiej zarządzać. - Wystarczy decyzja jednej osoby - mówi Adela Grala-Kałużna, dyrektorka z Pleszewa. - A w szpitalu powiatowym, żeby otworzyć najmniejszą poradnię, muszę mieć zgodę rady społecznej i rady powiatu. Dwa miesiące czekania. I jeszcze mogą być przeciw.

Bo łatwiej o rozwój. - Odkąd zaczęliśmy przekształcenia, bez przerwy przychodzą firmy, które chcą z nami współpracować, a banki oferują kredyty.

Bo kto pierwszy, ten lepszy. - W służbie zdrowia od kilku lat mamy małą oddolną prywatyzację - tłumaczy dyrektorka. - Firmy przejmują w szpitalach najbardziej intratne oddziały: stacje dializ, rehabilitację, kardiologię inwazyjną. Po co mamy dawać zarobić innym, skoro możemy zrobić to sami? Zysk i tak włożymy w szpital.

Następny w kolejce do przekształceń jest Wieruszów (Łódzkie). Jeszcze kilka miesięcy załatwiania formalności i szpital będzie spółką z o.o. Wszystko zgodnie z obowiązującym w Polsce od 1934 r. kodeksem spółek handlowych.

- Nie czekam na rząd i jego reformy - mówi starosta wieruszowski Andrzej Szymanek. - Mam mały szpital, 100 łóżek: interna, porodówka, pediatria, ale bez chirurgii. Nie było z nim problemów. Ostatni rok skończył nawet z niewielką lokatą bankową. Ale jeśli nic nie zrobimy, zaczną się kłopoty. Bo po ostatnich podwyżkach dla lekarzy szpitala nie będzie stać na nowe urządzenia i remonty.

Po zmianach zamiast dyrektora będzie prezes. Będzie szukać oszczędności. Co czwarty zatrudniony będzie musiał odejść. Do liczenia każdej złotówki będą zmuszeni lekarze. - Ale nie kosztem pacjenta - zastrzega starosta. Oszczędzać można, skracając czas hospitalizacji. To możliwe, jeśli personel będzie więcej pracował. Ale nie bezinteresownie. Za dobre wyniki będą premie. Pacjenci nadal nie będą płacić za leczenie finansowane przez NFZ. Chyba że ktoś nie będzie chciał czekać w kolejce. W szpitalu-spółce można zapłacić za jej ominięcie.

Zaciskanie pasa to plan na najbliższy rok-dwa. Jeśli szpital wyjdzie na prostą, w szpitalu pojawią się nowe poradnie. Już dziś pytają o nie firmy ubezpieczeniowe. Bo na razie nie mają gdzie wysyłać pacjentów z Wieruszowa, którzy chcą wykupić dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Po poradniach trzeba będzie pomyśleć o rozbudowie i tworzeniu nowych oddziałów.

Co jeśli plan się nie powiedzie? - Spółka odpowiada własnym majątkiem. Dlatego nie oddajemy jej całego szpitala - odpowiada starosta Szymanek. - Jeśli upadnie, będziemy mogli stworzyć kolejną.

Szpitale w Wieruszowie i Pleszewie sięgnęły po sprawdzone wzorce. - W całej Polsce już 59 z 250 szpitali powiatowych przekształcono w spółki - mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Przekształcenia zaczęły się na początku dekady. Wtedy komercjalizacja była dla zadłużonych szpitali ostatnią deską ratunku. Starostowie, by uchronić placówki przed likwidacją, godzili się brać na siebie długi szpitali. Oddłużone placówki startowały jako spółki.

Teraz widać, że szpitale-spółki dobrze sobie radzą. I na przekształcenie zdecydowali się kolejni samorządowcy. - W ubiegłym roku 15 powiatowych szpitali się skomercjalizowało. 30 kolejnych jest w trakcie przekształceń - wylicza Wójcik. - I jeszcze 30 bardzo poważnie przygotowuje się do zmian.

Jego zdaniem kolejną falę przekształceń przyspieszyli sami lekarze. - Komercjalizacja to sposób na ucieczkę przed ich roszczeniami płacowymi lekarzy. W publicznym szpitalu nie można ukrócić ich żądań. Najwyżej przybędzie parę milionów długu. W spółce tak nie można, bo firma może upaść, a ludzie stracą pracę.

Krzysztof Grzegorek, wiceminister zdrowia: - Podoba się nam to, co robią starostwie. Ale nie chcemy narzucać żadnych rozwiązań. Bo są samorządy, które mają szpitale dobrze sprawdzające się w starej formule - ZOZ-u. Nie trzeba ich na siłę zmieniać w spółki.

W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy ułatwiającej przekształcenia szpitali. Przygotowało go Ministerstwo Zdrowia w ramach pakietu minister Ewy Kopacz, a zgłosili go posłowie PO. Kiedy Sejm go przyjmie, nie wiadomo.

- Przekształcanie szpitali budzi niepotrzebne emocje. To zasługa PiS, które straszyło, że takie postępowanie doprowadzi do katastrofy dla pacjentów. A to nieprawda, bo w szpitalach-spółkach nic się dla pacjentów nie zmienia - mówi min. Grzegorek.

Jak zamienić szpital w spółkę?

Starostwo zgodnie z ustawą z 2000 r. tworzy spółkę. Później trzeba zlikwidować ZOZ, który zarządza szpitalem. Kiedy ZOZ jest w likwidacji, spółka przejmuje jego zadania. Pierwszy szpital powiatowy przekształcono w ten sposób w 2000 roku w Ełku.Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,572 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly