23 Lipiec 2018 13:44
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Strach strzelać
blank.gifWiadomości z Polski


Jednak śledztwo zaczyna się przechylać na korzyść komandosów. Ekspertyza moździerza, którym ostrzelali wioskę, dowiodła, że broń miała szeroki rozrzut, a granaty - ukrytą wadę. Oznacza to, że strzelając w punkty obserwacyjne talibów, Polacy mogli przypadkowo trafić w cywilów.

-Jeśli ta siódemka zostanie skazana, to ja nie widzę dla siebie miejsca w armii - mówi dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak, który ręczy za niewinność komandosów.

Generał Jerzy Wójcik, dowódca 6. Brygady Desantowo-Szturmowej z Krakowa, który dowodzi bielskim batalionem komandosów: -Może trzeba rozwiązać armię? Jeśli szeregowy otrzymuje rozkaz, to nie ma czasu na dyskusję. Nie roztrząsa, czy przełożony dobrze namierzył cel, ocenił sytuację. Nie ma oglądania się na konwencje, bo one są w tej chwili gdzieś tam daleko. Armia to nie sejmik, szeregowy nie dyskutuje z dowódcą. Skazanie szeregowych podważy sens istnienia armii. Daliśmy im prawo użycia siły i broń, bez żadnych ograniczeń, jak to zrobiły inne armie. Gdzie wtedy byli prawnicy?! Dlaczego nie mówili, że to niezgodne z naszymi konwencjami, dlaczego nie mieli zastrzeżeń, że nasi żołnierze są pod dowództwem Amerykanów, których żadne konwencje nie obowiązują?

Polska armia staje murem za aresztowanymi żołnierzami.

Gen. Skrzypczak opowiedział nam o"syndromie Nangar Khel". - Ludzie, którzy mieli jechać na kolejne misje, zastanawiają się teraz: po co? Żebym się bał wyciągnąć broń i strzelić? Nie mówią tego wprost, ale to się już podskórnie czuje w rozmowach z żołnierzami. Mamy kłopot ze skompletowaniem kontyngentów na kolejne zmiany do Afganistanu. Zamiast zwartych oddziałów będziemy wysyłać zbieraninę ludzi z całej Polski.

-Dwa razy się zastanowię, zanim znów wyjadę - żali się nam podoficer w bazie Ghazni w Afganistanie. -Na razie robię swoje, ale za każdym razem, gdy trzeba wyciągnąć broń, przebiega myśl: a jeśli strzelę i zabiję, to zamknie mnie prokuratura?

- Zgłosiłem się do wyjazdu, zanim to wszystko się zaczęło - mówi inny podoficer, który za kilka dni wylatuje do Afganistanu. Walczył już na trzech misjach w Iraku. -Teraz wiem, że bać się muszę nie tylko talibów. Bo na nich mam broń, a na prokuraturę - żadnej obrony. Za murami koszar 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego największym wrogiem jest Żandarmeria Wojskowa. Tu wciąż mówi się o Nangar Khel i rozwiązaniu Delty. To nieoficjalna nazwa pierwszego plutonu, do którego należeli aresztowani żołnierze: "Osa", "Bokser", "Dżej Dżej", "Bolec", "Ligo", "Borys" i "Olo". -Byli zawsze z przodu - opowiada komandos z Bielska. -Na każdej akcji, podczas każdego szkolenia. Mówili o nich, że sztandarowy pluton, najbardziej doświadczeni. Elita polskiej armii.

Siedzą w celach ze zwykłymi przestępcami. Zarówno ci ostatni, jak i klawisze mówią o nich "internowani".

- Słyszeliśmy, że Delta to także skrót -dopytujemy komandosa z pierwszego plutonu.

-Dynamiczny Element Likwidacji Talibów Afgańskich - tak sobie wymyśliliśmy dla zgrywy. Jak prokurator się dowiedział, to poszła legenda, że kilerzy - opowiada.

Delty już nie ma. -Po Nangar Khel, żeby oczyścić atmosferę, rozrzucili nas po różnych plutonach - tłumaczy jeden z żołnierzy. - Kazali zapomnieć.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,952 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly