23 Lipiec 2018 13:43
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
100 tys. zł dla świadka zabójstwa
blank.gifWiadomości z Polski
Dowody się znalazły, kiedy 27 lat po zbrodni na policję zgłosił się Henryk C., były kolega Krzysztofa S. Przyznał policjantom z tzw. Archiwum X (badają zbrodnie sprzed lat), że w 1980 r. był w mieszkaniu wdowy i widział, jak "Kwadrat" ją knebluje oraz owija jej głowę bandażem. W efekcie staruszka się udusiła. Henryk C. został głównym świadkiem oskarżenia.

8 kwietnia adwokaci "Kwadrata" złożyli w katowickim sądzie pismo, w którym proponują Henrykowi C. 100 tys. zł w gotówce. Warunek jest tylko jeden: C. musi się poddać badaniu na poligrafie u dwóch niezależnych specjalistów. - Robimy to, bo chcemy zbadać wiarygodność świadka - tłumaczy mecenas Henryk Wcisło, obrońca "Kwadrata", który nie przyznaje się do zabójstwa.

Według profesora Zbigniewa Hołdy, prawnika Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, propozycja jest mocno kontrowersyjna. - Nie można jednak zarzucić oskarżonemu, że próbuje skorumpować świadka, bo przecież informuje sąd o planach. Sędziowie orzekający w tej sprawie będą mieli twardy orzech do zgryzienia - przyznaje profesor.

Jak działa poligraf? To bardzo precyzyjne urządzenie, które monitoruje oddech, bicie serca oraz potliwość badanego. Dzięki wykresom specjaliści mogą odczytać reakcje organizmu na zadawane pytania. Wbrew obiegowej opinii poligraf nie jest jednak wykrywaczem kłamstw. - Pozwala za to określić, czy badany miał emocjonalny związek z jakimś zdarzeniem lub czy coś ukrywa - tłumaczy doktor Michał Gramatyka z Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Podkreśla, że wynik badania poligrafem nie może być jedynym dowodem.

Dla "Kwadrata" przebadanie głównego świadka oskarżenia poligrafem jest ważne. Za zabójstwo grozi mu dożywocie, a prokuratura oprócz zeznań Henryka C. nie ma innych poważnych dowodów winy. W 2002 r. w niewyjaśnionych okolicznościach akta dotyczące zabójstwa wdowy zostały zmielone. Przepadły odciski palców znalezione na miejscu zbrodni. Zniszczono je, choć sprawa przedawni się dopiero w 2010 r.

- Trwa postępowanie wyjaśniająco-służbowe - mówi prokurator Marzena Folga z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Nieoficjalnie wiadomo, że na podstawie wspomnień i notatek żyjących milicjantów zajmujących się sprawą w 1980 r. udało się odtworzyć część zniszczonych dokumentów.

Henryk C. jest jedynym świadkiem, który może doprowadzić do skazania "Kwadrata". W śledztwie powiedział policjantom, że w 1980 r. gangster kazał mu podszyć się pod listonosza i zanieść wdowie telegram. A kiedy otworzyła drzwi, przyglądał się, jak "Kwadrat" ją knebluje. Śledczy uznali, że można mu przedstawić co najwyżej zarzut nieudzielenia pomocy. Henryk C. nie zasiadł na ławie oskarżonych, bo jego zarzut się przedawnił.

Kilkanaście miesięcy temu Krzysztof S. został skazany na 11 lat więzienia za podżeganie do zabójstwa mężczyzny, który nie chciał mu sprzedać atrakcyjnej działki na Podbeskidziu. Egzekucję zlecił Ryszardowi Niemczykowi. Właściciel działki przeżył zamach bombowy oraz ostrzał domu z broni maszynowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,950 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly