28 Maj 2018 05:12
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Polscy Niemcy stawiają na młodość i dumę
blank.gifWiadomości z PolskiZarzucali mu, że zniweczył zapał i entuzjazm, który towarzyszył tworzeniu towarzystwa kilkanaście lat temu, robiąc z niego partię polityczną. - Mniejszość zajmuje się tylko wyborami i rozdzielaniem stołków po wyborach. Ludzie mają dosyć polityki, struktury są skostniałe, brak nowości, wyjścia do ludzi i zaproponowania im czegoś innego niż bycie radnym - mówili w sobotę.

Wielu działaczom nie podobało się też, że Kroll buduje swą pozycję na podgrzewaniu konfliktu z polską większością. Demonstracyjnie spotykał się z Rudim Pawelką, szefem Powiernictwa Pruskiego domagającego się zwrotu majątków Niemców wysiedlonych po II wojnie światowej. Bronił starosty, który zrzucił polskie godło z budynku samorządowego.

Po porażce wyborczej naturalnym następcą Krolla wydawał się Ryszard Galla. Zajął miejsce Krolla w Sejmie. Wcześniej był marszałkiem Opolszczyzny, pierwszym w historii powojennej Polski wywodzącym się z mniejszości narodowej.

Kroll zresztą zaczął na powiatowych, przedzjazdowych spotkaniach namaszczać Gallę na swego następcę. Ale działacze nie posłuchali swojego wieloletniego przywódcy.

37-letni Rasch, reprezentant młodszego pokolenia, głośno przekonywał, że mniejszość to nie partia, więc ma się zająć dbaniem o tożsamość polskich Niemców - szczególnie o to, by umieli mówić po niemiecku.

Galla niemieckiego za bardzo nie zna i na zjeździe prezentował swą kandydaturę po polsku. A Rasch, germanista z wykształcenia, płynnie przechodził z niemieckiego w śląską gwarę, a potem w literacki język polski. Udowadniał ponad 130 delegatom, że będzie potrafił się swobodnie porozumieć i w Polsce, i w Niemczech.

Mocno akcentował, że członkowie mniejszości powinni być dumni z tego, że są Niemcami, i dlatego powinni się upominać się o swoje racje - jak np. przy tablicach z dwujęzycznymi nazwami miejscowości zamieszkanymi przez mniejszość.

- Niech nas traktują w Polsce jak Żydów - zacytował też niedawną wypowiedź Krolla dotyczącą odszkodowań za utracony majątek dla tzw. późnych przesiedleńców (z lat 60., 70. i 80.). Tym zapewne zdobył poparcie starszej części sali.

Nowy przewodniczący towarzystwa z żoną i dwójką dzieci rozmawia w domu po niemiecku. Polski poznał dopiero w szkole. W rodzinnym Prószkowie pod Opolem zakłada szkółki niedzielne dla dzieci, wprowadza niemiecki do przedszkola, organizuje cykle poznawania historii, kultury niemieckiej. I - jak zaznaczył - właśnie tak zamierza budować dumę opolskich Niemców.

Norbert Rasch na co dzień pracuje jako sekretarz gminy, a po pracy śpiewa, razem z opolskim starostą, w bardzo znanym zespole prezentującym śląskie i niemieckie szlagiery Proskauer Echo.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,767,696 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly