17 Sierpień 2018 20:31
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Kubańczykom będzie łatwiej wyjeżdżać
blank.gifWiadomości ze świata Raul Castro zamierza rozluźnić drakońskie dotąd przepisy dotyczące podróżowania Kubańczyków - nie będą musieli mieć zezwolenia na wyjazd oraz zaproszenia z zagranicy.

Wiadomość o planach władz w sprawach swobody podróżowania podał hawański korespondent hiszpańskiego dziennika "El Pais". Kilka dni temu zmiany zapowiedział na spotkaniu z grupą emigrantów kubańskich szef MSZ Felipe Pérez Roque.

Szczegóły dekretu Rady Państwa, na której czele stoi Castro, nie są jeszcze znane, ale ogólny zarys - owszem. Nie wiadomo także, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, ale według "El Pais" powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dni.

Podstawowa zmiana polega na zniesieniu obowiązku otrzymania tzw. białej karty, czyli pozwolenia na czasowy wyjazd z kraju, oraz zaproszenia poświadczonego w konsulacie w kraju docelowym.

Każdy Kubańczyk chcący wyjechać musiał oprócz paszportu i wizy kraju, do którego jechał, prosić własne władze o pozwolenie na wyjazd. "Biała karta" kosztuje dzisiaj ok. 100 euro i Kubańczycy muszą po jej opłaceniu czekać na nią z reguły miesiącami bez żadnej gwarancji jej otrzymania.

Jednak o specjalne zezwolenia na wyjazd wciąż będą musieli prosić lekarze oraz świeżo upieczeni absolwenci wyższych uczelni, a także wojskowi i funkcjonariusze MSW mający dostęp do informacji "o znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa".

Przedłużony ma być także okres legalnego pobytu za granicą bez konieczności ponownego zezwolenia z 11 miesięcy do 2 lat. Dzieci, które reżim traktował dotąd jako zakładników gwarantujących, że rodzice wrócą, i wydawał osobne zezwolenie na to, by miały możliwość towarzyszenia rodzicom, odtąd będą mogły podróżować z nimi swobodnie.

Znacznie ułatwiony ma być także przyjazd na Kubę emigrantów, dotąd ograniczony do jednej wizyty na trzy lata.

Władze wciąż nie postanowiły, czy znieść przepis stanowiący o przepadku całego mienia osoby emigrującej na stałe oraz czy zezwolić na swobodny powrót emigrantów.

Nie wydaje się jednak możliwe, by planowane reformy posunęły się tak daleko, by każdy Kubańczyk miał w domu paszport. Oznaczać raczej będą, że wyjazd będzie prostszy i tańszy. To jednak ważne, bo niemal wszyscy Kubańczycy mają bliskich za granicą.

Przez 48 lat komunistycznej dyktatury wyjechały legalnie lub uciekły z wyspy setki tysięcy Kubańczyków i dzisiaj na wychodźstwie mieszka ponad ich ponad 2 mln, czyli co piąty Kubańczyk. Ich finansowa pomoc pozwala związać koniec z końcem rodzinom w kraju żyjącym od pół wieku w systemie stałego niedoboru.

Od kiedy Raul Castro objął rządy, zapowiedział zniesienie licznych "absurdalnych zakazów" ograniczających Kubańczyków w codziennym życiu, i kilka z nich rzeczywiście już zniósł. Kubańczycy mogą więc kupować, choć za twardą walutę, zakazane dotąd telefony komórkowe, komputery, sprzęt DVD czy skutery.

Mogą też zatrzymywać się w hotelach, dotąd zastrzeżonych dla cudzoziemców, i wynajmować samochody. Rolnicy zaś będą dostawać ziemie w długoletnie użytkowanie oraz prawo zakupu narzędzi rolniczych.

Jednak dwa dni temu komunistyczny dziennik "Granma" studził nadzieje na wolność i ostrzegał, że wszelkie zmiany oznaczać będą nie mniej, lecz więcej socjalizmu: "Rewolucja to nie domek z kart, lecz twierdza nie do zdobycia".

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,485 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly