20 Sierpień 2018 04:41
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Bojkot rzecznika
blank.gifWiadomości z Polski- W tym wywiadzie pojawiło się szereg wypowiedzi obraźliwych i niesprawiedliwie generalizujących. Niepójście na obchody traktuję jako formę protestu przeciw nim - powiedział nam pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Lech Gardocki. Dlaczego bojkotuje uroczystość zamiast polemizować z dr Kochanowskim na łamach "Faktu"? - Musiałbym polemizować na argumenty prawne, a tego rodzaju polemika nie jest raczej w tym piśmie możliwa. Tam się trzeba odwoływać do emocji, a nie mam na to ochoty - odpowiedział.

Na obchody nie przyjdzie też i nie wygłosi inauguracyjnej mowy prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień - Rzecznik Kochanowski powiedział, że ze składu sądzącego ustawę lustracyjną powinno było się wyłączyć "siedmiu lub ośmiu sędziów, co do których zachodziło podejrzenie, że mogą być nieobiektywni." Nie podał nawet, na czym ten szacunek opiera. Mogę jeszcze zrozumieć, że rpo polemizuje z argumentami prawnymi Trybunału, ale podważanie zaufania społecznego do wyroku i do sędziów jest niedopuszczalne. A sama wypowiedź po prostu arogancka - powiedział nam prezes TK.

Na uroczystości nie przyjdzie też pierwszy rpo, powołana w 1987 r. prof. Ewa Łętowska. O niej z kolei w "Fakcie" dr Kochanowski powiedział, że "zorganizowała manifest przeciwko polityce karnej poprzedniego ministra sprawiedliwości. Kiedy zaprotestowałem usłyszałem, że robiła ten protest jako profesor, a nie sędzia [Trybunału]. Rozdwojenie jaźni?".

Chodzi o protest środowiska prawniczego z lutego 2006 roku po tym, jak minister Zbigniew Ziobro rozwiązał złożoną z prawniczych autorytetów Komisję Kodyfikacyjna Prawa Karnego i powierzył pisanie nowelizacji - generalnie zaostrzających prawo karne - 32 zespołom ministerialnych urzędników. Prawnicy uznali, że w ten sposób psuje się prawo i naraża bezpieczeństwo i prawa obywateli. Prof. Ewa Łętowska, przyznaje, że w ramach Komitetu Nauk Prawnych PAN pomagała w zbieraniu podpisów. Sama listu nie podpisała, z uwagi na to, że jest sędzią TK.

Wygląda na to, że obchody dwudziestolecia rpo będą miały głównie wymiar międzynarodowy, bo gro zaproszonych do udziału w panelach dyskusyjnych to goście zagraniczni.Komentarz Ewy Siedleckiej

Janusz Kochanowski od kilkunastu lat głosi poglądy sprzeczne z reprezentowanym przez prawniczą europejska elitę, w języku IV RP pogardliwie nazywaną "salonem". I to właśnie na kontestowaniu owego "salonu" dr Kochanowski zbudował swoją drogę do urzędu rzecznika praw obywatelskich.

A od początku rzecznikowania wspierał lub przynajmniej nie przeszkadzał w realizowaniu idei IV RP przez rząd Jarosława Kaczyńskiego. Nie protestował, kiedy uchwalano przepisy pozwalające ministrowi sprawiedliwości manipulować składami sądów i odbierać sędziom immunitet w 24 godziny. Nie zauważał politycznego sterowania prokuraturą i służbami specjalnymi. Nie widział nic złego w ustawie o WSI, nie protestował przeciwko pomawianiu ludzi w raporcie Macierewicza. Wspierał władze IV RP w staraniach, aby Trybunał nie osądził ustawy lustracyjnej składając swój wniosek skarżący ustawę na kilka dni przed rozprawą, co dało pretekst do żądania jej odroczenia. I wsparł wniosek o wyłączenie kilku sędziów z sądzenia tej sprawy, co mogłoby uniemożliwić jej osądzenie. Głosił też, że Trybunał uzurpuje sobie więcej władzy, niż daje mu konstytucja.

Wszystko to, a także dezawuowanie niektórych osób - np. prof. Łętowskiej, której zarzucał stronniczość jako sędzi TK - wyjaśnia emocjonalne tło decyzji presesów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Wywiad dla "Faktu" był kroplą, która przepełniła czarę.

Jednak opinia publiczna zapamięta, że powodem bojkotu uroczystości - organizowanych przecież nie "ku czci" Kochanowskiego, ale urzędu RPO - jest wywiad w tablodzie, która na ostatniej stronie ma zawsze gołą babę i posługuje się pismem obrazkowym.

Źródło: Gazeta Wyborcza Fot. Wojciech Surdziel / AG
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,822,499 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly