19 Lipiec 2018 07:37
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
PiS ma ustawę kompetencyjną
blank.gifWiadomości z Polski - To "wynik porozumienia helskiego" - mówi PiS - To kretynizm - odpowiada PO.


Ustawa kompetencyjna precyzuje stosunki naszego rządu i parlamentu do instytucji Unii. Obowiązuje od 2004 r. i teraz - po ratyfikacji lizbońskiego traktatu konstytucyjnego - trzeba będzie ją zmienić. Bo zmienią się zasady działania Unii. O nowelizacji ustawy mówili po spotkaniu na Helu premier Tusk i prezydent Kaczyński jako o elemencie porozumienia w sprawie traktatu lizbońskiego.

PiS zaproponował jednak nie nowelizację, ale całkiem nową ustawę. Dodatkowo znajdą się w nim zapisy, które upadły w Sejmie podczas dyskusji o ratyfikacji traktatu. Chodzi o to, aby na forum Rady Europejskiej jakakolwiek decyzja dotycząca zasad głosowania, zasad przyjmowania decyzji i "innych aktów UE", wymagała uprzedniej zgody prezydenta, Sejmu, Senatu i Rady Ministrów. Inaczej polski przedstawiciel musiałby głosować przeciw.

W marcu PiS groził, że będzie przeciw ratyfikacji traktatu konstytucyjnego, o ile takie zapisy nie znajdą się w ustawie, w której Sejm upoważni prezydenta do ratyfikacji.

Wczoraj przedstawienie projektu PiS poprzedziło przygotowanie artyleryjskie Jacka Kurskiego. W radiowych "Sygnałach dnia" powiedział, że Platforma zrobi "nową wojnę o traktat", i że nie będzie chciała "dotrzymać słowa w sprawie kompromisu". Kurski powiedział też, że w sprawie ratyfikacji traktatu "ostateczny głos należy do prezydenta i prezydent wcale nie musi tego zrobić".

- Nasz projekt to honorowe zobowiązanie premiera Tuska i Platformy zawarte z prezydentem na Helu - powiedział na konferencji prasowej poseł PiS Karol Karski. Pytany, skąd PiS wie, że tak brzmi umowa premiera z prezydentem, stwierdził, że propozycja PiS "została skonsultowana z podsekretarzem stanu Andrzejem Dudą, który został upoważniony przez prezydenta", i że zdaniem Dudy zapis proponowany przez PiS "oddaje ducha kompromisu". Dlaczego PiS chce pisać całą ustawę od nowa, a nie zmieniać starą? - Jeśli PO dołączy te zapisy do nowelizacji, nie będziemy mieli nic przeciwko - stwierdził Karski.

- To jakiś kretynizm, nie wyobrażam sobie, aby prezydent z premierem ustalali konkretne zapisy ustaw, do tego sprzeczne z konstytucją - powiedział nam przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski.

W czasie dyskusji nad ratyfikacją traktatu wielu prawników wskazywało, że nie można określać prerogatyw najważniejszych organów władzy w ustawie, bo od tego jest konstytucja. Eksperci wskazywali także, że propozycje PiS mieszały kompetencje władzy ustawodawczej (Sejm i Senat) z wykonawczą (prezydent, rząd). Jerzy Szmajdziński (SLD) mówił, że pomysły PiS mogą zablokować proces decyzyjny Unii, bo nasz przedstawiciel będzie czekał na decyzje czterech władz. - W toku dyskusji o ratyfikacji pojawiły się też ekspertyzy wskazujące, że proponowane przez PiS rozwiązania są niesprzeczne z konstytucją - twierdzi Karski. - A poza tym propozycja PiS jest kompromisem, ponieważ proponowane rozwiązania nie zostaną wpisane do ustawy ratyfikującej, którą można zmienić większością dwóch trzecich głosów, tylko do zwykłej ustawy.

Projekt zmian ustawy kompetencyjnej przygotowują rząd i marszałek Sejmu. - To bardzo skomplikowany akt prawny wymagający konsultacji wybitnych prawników. Propozycje PiS są po prostu śmieszne - mówił nam Chlebowski. - A PO nie poprze niczego, co by było sprzeczne z konstytucją.

Według nieoficjalnych zapewnień rządu nowelizacja ma pojawić się w Sejmie w ciągu najbliższych tygodni. - Ja oczywiście w Juracie nie byłam - powiedziała nam rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka. - Z tego, co wiem, ustalono tam tylko, że prowadzone będą prace nad ustawą kompetencyjną. Projekt nowelizacji niebawem pojawi się w Sejmie - dodała.

- Moim zdaniem chodzi tylko o wywołanie zamieszania, najwidoczniej posłowie PiS się nudzą - mówi wiceprzewodniczący klubu PO Grzegorz Dolniak.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,560 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly