22 Lipiec 2018 14:41
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Wojna o generałów
blank.gifWiadomości z PolskiWedług naszych informacji minister Klich w marcu i kwietniu wysłał do prezydenta 15 nominacji generalskich. Lech Kaczyński miałby ich mianować 3 maja. Święto Konstytucji, 15 sierpnia oraz 11 listopada to tradycyjne daty mianowania generałów. Według konstytucji to wyłączna prerogatywa prezydenta.

Rzecznik MON Robert Rochowicz twierdzi, że MON nie otrzymał do tej pory żadnej odpowiedzi na wnioski ministra. - Oficerowie powinni już wiedzieć, czy mają się 3 maja zjawić w pałacu - stwierdził. Problemem jest choćby wykonanie haftów na pagonach mundurów przyszłych generałów, które trwa co najmniej jeden dzień.

Według nieoficjalnych informacji PAP tylko trzy kandydatury znalazły uznanie prezydenta. Według źródeł "Gazety" dwóch generałów dostało drugą gwiazdkę (z generała brygady na generała dywizji), ale tylko jeden pułkownik został generałem.

Obecnie według tzw. ustawy pragmatycznej stanowisko w armii uzależnione jest od stopnia. Największym problemem naszego wojska jest to, że brygadami dowodzą pułkownicy, a nie generałowie. - To rodzi dwuznaczne sytuacje na przykład w NATO, bo NATO-wski generał inaczej rozmawia z pułkownikiem - powiedział nam Rochowicz.

MON nie ujawnia personaliów, ale wiadomo, że duża grupa wśród proponowanych do awansu oficerów to właśnie dowódcy brygad. Według naszych informacji wśród kandydatów ministra na 3 maja było także m.in. dwóch szefów Zarządów Sztabu Generalnego i szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Są też oficerowie z instytucji centralnych MON.

- Kontaktujemy się z Kancelarią Prezydenta od kilku dni, niestety ciągle nie ma odpowiedzi - twierdzi nasz informator w MON.

Propozycje ministra obrony opiniuje najczęściej Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Do tej pory za sprawy personalne w wojsku odpowiadał przede wszystkim jego wiceszef gen. Roman Polko. W najbliższych dniach prezydent miał podpisać specjalne rozporządzenie w sprawie trybu nominowania generałów.

Za rządów PiS w MON zdarzały się bardzo szybkie kariery generalskie. Np. były szef straży miejskiej i współpracownik prezydenta Kaczyńskiego oceanograf Witold Marczuk błyskawicznie doszedł do stopnia generała brygady.

Nie jest to pierwszy konflikt o nominacje generalskie w dziejach polskiej armii. Po tak zwanym puczu drawskim w 1993 roku, gdy część generalicji domagała się dymisji szefa MON Piotra Kołodziejczyka, prezydent Lech Wałęsa odrzucił większość nominacji ministra Kołodziejczyka. Konflikt o nominacje trwał kilka lat. Wielokrotnie zgłaszany do awansu Kazimierz Madej dostał generalski wężyk dopiero od Aleksandra Kwaśniewskiego.

Także prezydent Aleksander Kwaśniewski nie podpisał wszystkich nominacji ministra obrony Janusza Onyszkiewicza.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,590 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly