19 Lipiec 2018 07:47
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Świadek: Talibowie strzelali
blank.gifWiadomości ze świataTrzy miesiące później żandarmeria wojskowa zatrzymała w Polsce siedmiu komandosów z bielskiego 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego. Prokuratura, która zarzuciła im zbrodnie wojenne, twierdzi, że z premedytacją strzelali do bezbronnych, gwałcąc konwencję haską i genewską. Grozi im dożywocie.

Zarzuty prokuratura tłumaczy m.in. tym, że nikt nie strzelał do żołnierzy z wioski. A aresztowani komandosi przyznali się, że kiedy kilka ich pocisków spadło na Nangar Khel, wymyślili sobie ostrzał z wioski, bo bali się, że zostaną odesłani z misji do kraju.

Ale jak się dowiedzieliśmy, w utajnionym do tej pory przez prokuraturę śledztwie są m.in. zeznania świadków mówiące o tym, że Polacy byli jednak zagrożeni przez talibów. Dotarliśmy do jednego z nich.

To żołnierz 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej. Opowiada, jak w dniu tragedii był w oddziale, który jako pierwszy przyjechał w okolicę Nangar Khel wezwany na pomoc zaatakowanym Amerykanom. Żołnierz opowiada, że wtedy zostali ostrzelani z broni maszynowej i granatników. Napastnicy uszkodzili jeden z rosomaków (transporterów, którym jeżdżą żołnierze).

Polacy - według naszego rozmówcy - odparli atak. W okolicy były jednak stanowiska ogniowe talibów, z których ostrzelano wcześniej Amerykanów. Dlatego wezwali jeszcze jeden pluton na odsiecz. To właśnie była Delta z Wazi Kwa - oddział komandosów, którzy dziś są podejrzani o zbrodnie wojenne.

- Zanim Delta przyjechała, my ruszyliśmy za dwoma talibami w pościg, na wzgórza. Widzieliśmy z daleka, że ktoś ucieka na motorze - mówi nasz rozmówca. - Strzeliłem, po drodze znaleźliśmy jednego z nich, który wyglądał na nieżywego. Puściliśmy informację przez radio i pojechaliśmy za tym drugim. Kiedy go złapaliśmy, leżał twarzą do ziemi, zakrwawiony. Byłem pewien, że nie żyje, ale jak go przekręciłem, zobaczyłem, że oddycha. Otworzył oczy i mówi: "Mister, mister". Żeby nie strzelać.

Żołnierz opowiada dalej: - Miał w torbie granaty, telefon, kałacha i kamerę wideo z filmem. Obejrzałem go, nagrano na nim, jak talibowie szkolili bojowników: okrzyki, wymachiwanie bronią, musztra. Pokazówka, żeby ci, co oglądają, widzieli, że mają ludzi i są silni. Rannego nasi zabrali do bazy rosomakiem, a my wróciliśmy na pozycje, gdzie zostali Amerykanie.

Wtedy przyjechała Delta. - Rozstawiliśmy się kilometr od siebie, my bardziej na zachód od wioski, oni - na południe od nas - opowiada komandos, który usłyszał strzały polskiego moździerza, a później informację przez radio, że pociski spadły także na zagrodę, w której są cywile.

- Natychmiast przerwano ogień. Zagroda miała wielkość małego szkolnego boiska. Wyszedł starszy mężczyzna i powiedział, że są ranni i zabici. Zaczęliśmy ich wynosić, i układać na noszach. Przygotowaliśmy helipad (lądowisko dla śmigłowca) i wezwaliśmy amerykański śmigłowiec ratowniczy. Kiedy lądował, szuszwole [pogardliwa nazwa Afgańczyków używana przez żołnierzy] ostrzelali go z broni maszynowej, gdzieś z odległości kilometra, ze wzgórza. Tam mieli punkt obserwacyjny.

Żołnierze zaczęli strzelać w tamtym kierunku. Kiedy strzały umilkły, śmigłowiec wylądował i zabrał rannych.

Nasz rozmówca, już w bazie, został przesłuchany przez prokuratora. - Myślałem, że już po śledztwie, bo niby o co? - mówi. - Że jest inaczej, zobaczyłem dopiero w Polsce, w telewizji.• W poniedziałek poznańska prokuratura wojskowa po raz pierwszy pozwoliła adwokatom podejrzanych komandosów zapoznać się z aktami. - To trzydzieści tomów - mówi mec. Łukasz Krzyżanowski reprezentujący Jacka J. „Dżej Dżeja”. - Po pobieżnej lekturze nasuwa się wiele wątpliwości. W aktach wciąż nie ma korzystnej dla podejrzanych opinii ekspertów na temat moździerza i użytej amunicji [moździerz miał mieć duży rozrzut, a amunicja ukryte wady, co mogło mieć wpływ na tor lotu pocisków]. Na pewno złożymy wiele wniosków dowodowych, ale po wnikliwej analizie całych akt, a na razie mamy do czynienia ze wstępnym zapoznaniem.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,800,587 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly