22 Lipiec 2018 14:30
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Policja myliła trop
blank.gifWiadomości z Polski- W końcu ich ktoś rozliczy. Czekaliśmy tyle czasu, tyle lat! - zareagowała Danuta Olewnik, siostra Krzysztofa - porwanego w 2001 r. i zamordowanego po dwóch latach syna biznesmena spod Płocka.

Po 6 rano do ich domów w Szydłowcu (Remigiusz M.) i Płocku (pozostali) przyszli funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych KGP tropiący przestępców w mundurach. Nie było antyterrorystów, nie używano siły. Według naszych informacji policjanci spodziewali się zatrzymania.

Po przeszukaniu mieszkań policyjny konwój odwiózł ich do Olsztyna. Tamtejsza prokuratura okręgowa od czerwca 2007 r. prowadzi "śledztwo po śledztwie" ws. porwania i zabójstwa Krzysztofa. Przesłuchania policjantów zaplanowała na dziś.

Cezary Kamiński, szef olsztyńskiej prokuratury: - Policjanci zatrzymani zostali pod zarzutami niedopełnienia obowiązków skutkującego śmiercią człowieka i utrudniania śledztwa. Nie podejmowali czynności mimo posiadania dowodów w sprawie.

Chodzi o: (niezabezpieczone ślady na miejscu porwania, (niesprawdzone billingi rozmów z porywaczami, (najważniejszy błąd - anonim, który wprost wskazywał sprawców, ("przepuszczenie" momentu przekazania okupu w lipcu 2003 r. (dziesiątki drobniejszych potknięć i zaniechań śledczych.

Co dziwne, już w maju 2007 r. olsztyńska prokuratura wskazała nazwiska zatrzymanych wczoraj policjantów w specjalnej analizie błędów popełnionych w sprawie Olewnika. "Gazeta" ujawniła te nazwiska 9 kwietnia.

- Dlaczego przez rok nic się nie zdarzyło? - pytamy prokuratora krajowego Marka Staszaka.

Staszak: - Wnioski wyciągnięto, ale nie zebrano dowodów. Musiała być zgoda na uchylenie klauzul tajności z materiałów operacyjnych policji oraz na zwolnienie policjantów z tajemnicy państwowej.

Zgody te wydał w ostatnich dniach wiceszef MSWiA Adam Rapacki. Odtajnił nawet - co się nie zdarza - policyjnych informatorów. Bez tego trudno wyjaśnić, dlaczego śledztwo kierowano na fałszywe tory i latami lansowano tezę o samouprowadzeniu. Analiza sprzed roku nie wyklucza, że błędy i zaniedbania były celowe.

Mec. Bogdan Borkowski, pełnomocnik rodziny: - Błędy były znane prokuraturze dużo wcześniej, ale postawa prokuratorów była zupełnie inna. Włodzimierz Olewnik tak o tym mówił: "Oddali mi ciało syna i chcieli, żebym tym się zadowolił".

"Śledztwo po śledztwie" ruszyło z miejsca, dopiero gdy trzy tygodnie temu samobójstwo w celi popełnił Sławomir Kościuk skazany za mord na Krzysztofie.

Wtedy z rodziną Olewników spotkali się prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski i sejmowa komisja sprawiedliwości. Minister powołał specjalny zespół prokuratorów, który wyjaśnia porzucone wcześniej wątki. Pracuje nad nimi też grupa doborowych policjantów.

W maju 2007 r. prokuratorzy z Olsztyna wymienili jeszcze jedno nazwisko. Przypomnijmy wnioski: "Śledztwo prowadzone było w sposób żenujący, z zaniedbaniami, które powinny były skutkować odpowiedzialnością z kodeksu karnego wobec prokuratora Leszka Wawrzyniaka z Sierpca, nadkomisarza Remigiusza M., aspirantów Henryka S. i Macieja L.".

Prokuratora Wawrzyniaka wczoraj nie zatrzymano. By postawić mu zarzut, trzeba uchylić mu immunitet. To jeszcze nie nastąpiło.

Prokurator Kamiński: - Na poniedziałkowych zatrzymaniach się nie skończy.

- Prokuratorzy pojadą na tym samym wózku co zatrzymani policjanci - mówi jeden z olsztyńskich prokuratorów - jeśli okaże się, że byli informowani o tych dowodach, które wskazywały na sprawców porwania, jak np. anonim czy billingi.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,558 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly