20 Sierpień 2018 04:42
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Ilu gimnazjalistów przegrało z zadaniem 32
blank.gifWiadomości z PolskiWczoraj małopolskie kuratorium oficjalnie podało, że tylko w tym województwie jest 30 szkół, w których 900 uczniów nie potrafiło w ubiegłym tygodniu rozwiązać "głośnego" zadania nr 32 na teście humanistycznym. W Kujawsko-Pomorskiem - wiadomo już o czterech, w Wielkopolskiem - jest ich co najmniej sześć, w Dolnośląskiem - 15, w Lubelskiem - 10, w Łódzkiem - 6.

Skąd rozbieżność? Jak przyznają nauczyciele, z którymi rozmawiała "Gazeta", bojąc się kar, nie informowali kuratoriów o tym, że nie omawiali na języku polskim "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego i "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.

A właśnie tych dwóch lektur obowiązkowych dotyczyła charakterystyka, którą uczniowie mieli napisać w zadaniu 32. Gimnazjaliści zostawiali puste miejsca, płakali po wyjściu z sal, rodzice słali protesty do Ministerstwa Edukacji, domagając się powtórzenia egzaminu.

W sobotę "Gazeta" napisała, że CKE sformułowała test niezgodnie ze standardami egzaminacyjnymi. Bo zadanie nr 32 powinno według przepisów sprawdzać umiejętność formułowania dłuższej wypowiedzi pisemnej, a nie badać wiedzę o konkretnych lekturach.

Minister edukacji Katarzyna Hall w poniedziałek obiecała w Szczecinie, że skrzywdzonym uczniom MEN i CKE pomogą. Kilka dni temu nakazała kuratorom sprawdzenie, w ilu szkołach uczniowie nie przeczytali lektur, o które pytano w teście. Wizytatorzy zaczęli zaglądać do lekcyjnych dzienników.

W Bydgoszczy jeszcze dwa dni temu kuratorium uspokajało. - Dostaliśmy informację o jednej szkole. Ale kiedy wizytatorzy skontrolowali placówkę, to okazało się, że przynajmniej jedna lektura była omówiona. Więc problemu nie ma - mówiła kujawsko-pomorska kurator Iwona Waszkiewicz.

Od dziennikarzy "Gazety" dowiedziała się, że np. w bydgoskim Gimnazjum nr 25 w trzech klasach nie przerobiono ani "Syzyfowych prac", ani "Kamieni na szaniec".

Dlaczego szkoła nie poinformowała kuratorium? - Nie chciałam oskarżać moich nauczycielek o zaniedbania. Do tej pory nie dostrzegam ich winy. Przecież mogły sobie zaplanować omawianie lektury na maj, a nawet czerwiec - broni swoich polonistek dyrektor gimnazjum Bożena Brzostowska.

Nauczyciele przyznają, że boją się kar dyscyplinarnych. - Nie znam żadnego przepisu, który kazałby mi zrealizować całą podstawę programową do kwietnia przed egzaminem. Czego w takim razie miałabym uczyć przez dwa ostatnie miesiące roku szkolnego? - mówi Iwona Miklasz z Gimnazjum nr 25

Podobnie tłumaczy się polonistka z Gimnazjum nr 1 w Żninie. Jej klasa nie napisała charakterystyki, bo zamiast "Kamieni na szaniec" omówiła w uczniami "Ziele na kraterze" Melchiora Wańkowicza, a "Syzyfowych prac" nie miała w planach. Dyrekcja tej szkoły nic nie powiedziała kuratorium. - Od egzaminu minęło zaledwie kilka dni, wciąż jeszcze na gorąco analizujemy, co się tak naprawdę stało - mówi Krzysztof Kaczmarek, dyrektor placówki. - Nie dostaliśmy żadnej skargi od rodziców, a tak naprawdę to oni i ich dzieci mają prawo oprotestować egzamin, nie my.

W Wielkopolsce, w której jest już na pewno sześć szkół, w których nie przerobiono żadnej z dwóch lektur z zadania nr 32, wizytatorzy sprawdzają siódmą. - Przeprowadzimy kontrole we wszystkich gimnazjach w regionie. Zdajemy sobie sprawę, że mogły do nas nie dotrzeć informacje o wszystkich szkołach, w których dzieci nie miały szans na prawidłową odpowiedź - przyznaje Mirosław Drzazga, wielkopolski wicekurator oświaty.

Czy nauczycieli czekają kary za nieomówienie lektur? Kuratoria są podzielone. Małopolska wicekurator Agata Szuta zapowiedziała, że wyśle do dyrektorów pisma, by nałożyli na nich kary dyscyplinarne. Kujawsko-pomorskie kuratorium zostawia tę decyzję dyrektorom gimnazjów. W Dolnośląskiem dyrektorzy mają złożyć kuratorowi indywidualne wyjaśnienia w tej sprawie.

MEN dzisiaj ma ogłosić, jak pomóc poszkodowanym gimnazjalistom. Minister Hall w poniedziałek wykluczyła powtórkę całego egzaminu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,822,511 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly