28 Maj 2018 05:08
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Generałowie - lista odrzuconych
blank.gifWiadomości z PolskiKomunikat BBN podpisany przez rzeczniczkę Patrycję Hryniewicz stwierdza, że nominacje są prerogatywą prezydenta i "decyzje w tej sprawie zawsze poprzedzone są dłuższą refleksją i nigdy nie mogą ograniczać się do mechanicznego podpisu formularza. W ciągu ostatnich 10 lat ta praktyka nie budziła żadnych wątpliwości". Do tej pory jednak nawet w okresie sporów między ministrami obrony a prezydentami nie zdarzyło się, aby głowa państwa odrzuciła aż tylu kandydatów.

Z naszych informacji wynika, że nominacje na wyższy stopień generalski 3 maja odbiorą generałowie: Bogusław Samol, Andrzej Fałkowski (odpowiedzialny za finanse MON, kandyduje do stanowiska w NATO, które wymaga dwóch generalskich gwiazdek) oraz Zygmunt Mierczyk z Akademii Obrony Narodowej.

Lista odrzuconych jest dużo dłuższa. Jest na niej wiceadmirał Tomasz Mathea - zastępca szefa sztabu generalnego, który po raz drugi nie znalazł uznania w oczach prezydenta. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o to, że kończył Akademię Morską w Leningradzie (choć ukończył też kurs w Akademii Obrony USA). Podobnie jest z dowódcą 3. flotylli komandorem Markiem Kurzykiem - ukończył wprawdzie kurs w Akademii Marynarki w Newport, jednak wcześniej jako specjalista od techniki rakietowej sprowadzał nowe okręty do polskiej floty z ZSRR.

Nie otrzymają generalskich wężyków 3 maja: płk Dariusz Wroński (dowódca pułku śmigłowców uderzeniowych w Pruszczu Gdańskim, uczestnik misji w Iraku, obecnie szef 25. brygady Kawalerii Powietrznej), kmdr Waldemar Głuszko ze Sztabu Marynarki Wojennej, płk Jerzy Frydrych z wojsk chemicznych. Kolejnej gwiazdki nie dostaną też generałowie ze sztabu generalnego i MON: Andrzej Lelewski, Andrzej Juszczak, Andrzej Wasilewski oraz Romuald Ratajczak (ten ostatni odpowiada za sprawy międzynarodowe i współpracę z NATO).

Według informacji dochodzących z Kancelarii Prezydenta szczególnie zirytowały go wnioski o awans: Artura Kołosowskiego (szefa sekretariatu ministra Klicha) oraz Krzysztofa Parulskiego (szefa prokuratury wojskowej, który w przeszłości protestował wobec nadużyć PiS w prokuraturze).

Sytuację, w której tak wielu kandydatów odrzucono, marszałek Sejmu - kiedyś szef MON - Bronisław Komorowski określił jako "niepokojący sygnał". Inny były szef MON Jerzy Szmajdziński (SLD) mówił o "porażce ministra obrony".

Wczoraj przedstawiciele BBN twierdzili, że większość nominacji to "wojskowi biurokraci". Pojawiły się informacje, że lista nominowanych to "przyjaciele ministra Klicha". A premier Donald Tusk dementował informacje "Wprost", że jest wśród nich "jego partner od tenisa". Mówił, że jest mu "osobiście przykro", że przyczyniły się do tego sugestie osoby, którą ceni - czyli szefa BBN Władysława Stasiaka. - Jeśli miała to być podstawa prowokacji, to jest ona nieudolna. Wszyscy wiedzą, że nie gram w tenisa, ostatni raz rakietę trzymałem jakieś dwadzieścia lat temu.

Stasiak tłumaczył wczoraj, że powodem zwłoki w ogłoszeniu listy nominowanych nie była opieszałość Kancelarii Prezydenta, ale brak kontrasygnaty premiera. Premier odpowiedział wczoraj, że podpisał listę. - Prezydent ma swoje uprawnienia, ja mam swoje - skomentował decyzję głowy państwa Tusk.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,767,681 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly