23 Lipiec 2018 13:10
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Konstytucyjny ból zęba PO
blank.gifWiadomości z Polski- Albo sprawa prezydenckiego weta - wylicza dalej Chlebowski. - Przecież nie może być tak, że prezydent wetuje praktycznie każdą ustawę. Osobiście uważam, że należy ograniczyć prawo weta np. wobec ustaw gospodarczo-ustrojowych.

Chcieć to jedno, móc to drugie. Czy PO jest w stanie swoje propozycje przeforsować? Zmiany w konstytucji musi poprzeć dwie trzecie posłów. Bez kilku głosów PiS tej większości w tym Sejmie nie będzie. Wprawdzie partia Jarosława Kaczyńskiego też uważa, że konstytucję trzeba zmienić, ale czy zgodzi się ograniczyć uprawnienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

Chlebowski twierdzi, że kompromis jest możliwy. Zapowiada, że do zespołu ekspertów zostaną doproszeni przedstawiciele opozycji, że chodzi o uporządkowanie kompetencji wszystkich prezydentów i premierów, a nie jakieś bieżące rozgrywki.... Szczegółów jednak nie zdradza.

Inny poseł PO ujawnia, że na liście zmian jest też ordynacja. Platforma chce we wszystkich wyborach okręgów jednomandatowych. Ale konsultacje ugrzęzły na PSL. Ludowcy najpierw zgodzili się na takie okręgi w wyborach samorządowych, ale potem się z tego wycofali. Debatę o ordynacji wyciszono.

Delikatnych tematów jest więcej. Kolejny poseł PO Jarosław Gowin powiedział TVN 24, że na liście prac ekspertów-konstytucjonalistów znajdą się też martwe zapisy dotyczące praw socjalnych. Utrzymywanie ich w konstytucji to według posła "przejaw hipokryzji". Jednak zdaniem Chlebowskiego "w rządzeniu one nie przeszkadzają".

"Gazeta": Dlaczego Platforma zdecydowała się majstrować w konstytucji właśnie teraz?

Chlebowski: - Bo drzwi do zmian i tak zostały otwarte. Już w lutym zaproponowaliśmy dwie poprawki w ustawie zasadniczej, a Sejm zajmie się nimi na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 7-9 maja.

Pierwsza z gotowych poprawek PO stanowi, że posłem lub senatorem nie może być osoba karana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Druga poprawka usuwa z konstytucji zapisy, że od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu.

Co na nie inne partie? Paweł Kowal z PiS, były wiceminister spraw zagranicznych: - Rozumiem teraz, dlaczego PO wywołuje ciągle konflikty z prezydentem. Chce wykorzystać je jako pretekst do takich zmian konstytucji, które zakneblują Lecha Kaczyńskiego. Na szczęście potrzeba do tego większości dwóch trzecich. To, że prezydent ma coś do powiedzenia - np. w polityce zagranicznej - jest moim zdaniem dobrodziejstwem konstytucji, a nie problemem. Jestem przeciwnikiem przeniesienia całej polityki zagranicznej do jednego - np. rządowego - ośrodka. Ucieranie poglądów gwarantuje, że jest ona wynikiem konsensusu.

Wojciech Olejniczak, lider SLD: - Jak najbardziej potrzeba refleksji nad konstytucją, nad relacjami prezydent - premier. Swego czasu proponowałem powołanie takiego ponadpartyjnego zespołu. Zachęcałem, by doprosić do niego osoby spoza Sejmu. Inaczej tkwić będziemy w permanentnym konflikcie prezydenta z premierem.
Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,871 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly