23 Czerwiec 2018 19:31
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Komputer do domu - za darmo, od gminy
blank.gifWiadomości z PolskiKto w nim będzie? Rzecznik rządu Agnieszka Liszka każe poczekać na nazwiska kilka dni. Ale - jak wynika z informacji "Gazety" - już niedługo komputery mają popłynąć "pod strzechy" - nie tylko do uczniów.

Projektów ułatwiających dostęp do internetu jest dziś kilka. MEN zajmuje się wyposażaniem w komputery szkół. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspiera doprowadzenie szerokopasmowego dostępu do sieci w najbardziej zapóźnionych województwach - np. do 2013 r. dostęp ma mieć 90 proc. gospodarstw w pięciu województwach wschodniej Polski.

A MSWiA ma dość zaawansowany projekt finansowania komputerów z dostępem do internetu osobom o niskich dochodach i niepełnosprawnym. O przydziale komputerów będą decydować gminy.

- Koniec tego roku to realny termin przekazania pierwszych komputerów - mówi "Gazecie" wiceszef MSWiA Witold Drożdż.

- Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie jest planowane na przełomie maja i czerwca 2008 r. - mówi nam rzecznik MSWiA Wioletta Paprocka. Zastrzega, że"na tym etapie" zapowiadany przez premiera program "Komputer dla każdego ucznia" jest inicjatywą niezależną od prac prowadzonych przez MSWiA, choć wpisują się one w cele wytyczone przez premiera w orędziu.

Jak będzie to działać? W resorcie dowiedzieliśmy się że:

• ponieważ kluczowe w projekcie są gminy (i współpracujące z nimi organizacje pozarządowe), rola MSWiA ograniczy się do sprawdzenia poprawności wniosków przesłanych przez samorządy;

• zasadą ma być, że darmowe komputery mają dostawać przede wszystkim gospodarstwa domowe o niskich dochodach (takich, które upoważniają do wsparcia pomocy społecznej), a także uczące się dzieci i młodzież z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej (uprawnieni do uzyskania stypendiów socjalnych, typowane do wsparcia przez ośrodki pomocy społecznej), niepełnosprawni;

• gmina będzie mogła dostać dotację nie tylko na kupno komputerów dla mieszkańców, ale też na opłacenie dostępu do internetu, instalacji i serwisowania sprzętu, szkolenia z obsługi komputera i korzystania internetu. Z tych pieniędzy będą też opłacani pracownicy gmin i organizacji pozarządowych odpowiedzialni za wskazanie potrzebujących i kontrolę tego, jak wykorzystywane są komputery;

• będą na to pieniądze z unijnego Programu Operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”, którym zarządza Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Na cały program walki z cyfrowym wykluczeniem Polska może wydać 364 mln euro do 2013 r. (309 mln euro ze środków unijnych - reszta z krajowych). Ile pójdzie na komputery „pod strzechy”, jeszcze nie wiadomo - MSWiA tłumaczy, że będzie to zależeć od liczby wniosków złożonych przez gminy. Wiadomo, że pierwsze pieniądze dostaną gminy, w których nie ma kłopotów z dostępem do internetu.

"Gazeta": Czy komputer to najbardziej potrzebna rzecz dla rodziny, której nie starcza na czynsz albo na jedzenie?

Wiceszef MSWiA Witold Drożdż, odpowiedzialny za informatyzację: - Jasne, są sytuacje, w których bardziej potrzebna byłaby paczka z żywnością. Ale ona szybko się skończy. Chcemy dać szansę zwłaszcza młodemu pokoleniu, które ma utrudniony start. Lepiej dać młodym ludziom wędkę niż rybę.

- A nie boicie się nadużyć? Tego, że z pomocy skorzysta rodzina urzędniczki albo że ojciec sprzeda komputer dziecka, zdolnego ucznia, żeby mieć na alkohol?

Drożdż: Ryzyko oczywiście jest. Ale zaostrzając kryteria przyznawania komputerów, moglibyśmy pozbawić projekt sensu. Liczymy na uczciwość osób, które dostaną komputery, i urzędników składających wnioski. To na nich spoczywa odpowiedzialność - tak wybrać rodziny, do których trafią komputery, żeby podobnych kłopotów nie było.

CBOS, 7-10 marca 2008 r., reprezentatywna próba losowa 1205 dorosłych Polaków

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,780,136 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly