23 Lipiec 2018 13:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Relikwie z papieża? Nie!
blank.gifWiadomości z PolskiZmiana kierunku wiatru w Krakowie

Już dwa lata temu kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, mówił włoskim dziennikarzom: - Z całą pewnością relikwia znajdzie się w katedrze wawelskiej.

O możliwości oddzielenia serca od ciała papieża i pochowania go w Krakowie, w katedrze na Wawelu, mówił miesiąc temu otwarcie biskup Tadeusz Pieronek, przewodniczący Trybunału ds. Beatyfikacji Jana Pawła II.

A jeszcze kilka tygodni temu nie zaprzeczał temu sam ks. Robert Nęcek! Dziennikowi "Metro" mówił: - Nie wiem, jaka część ciała Jana Pawła II trafi na Wawel, ale z pewnością którąś z relikwii Jana Pawła II Kraków otrzyma jako miasto, z którego papież wyszedł.

Wczoraj jednak rzecznik kard. Dziwisza zdecydował odciął się od podobnych pomysłów.

- Dyskusja o dzieleniu doczesnych szczątków Jana Pawła II to ośmieszanie idei obcowania świętych i chrześcijaństwa - mówił "Gazecie" ks. Nęcek. - Kościół odchodzi od tak dosłownego traktowania relikwii, tym bardziej że pamiątką po świętym mogą być rzeczy przez niego używane, na przykład szata liturgiczna.

Ks. Nęcek podkreślił, że dla kard. Dziwisza najcenniejszymi relikwiami są papieskie encykliki i przesłanie, jakie się w tym nauczaniu zawiera, a nie papieskie serce na Wawelu.

- Kardynał w swoim pokoju pracy ma wszystkie dzieła papieskie teologiczne i nieteologiczne. Uważa bowiem, że to najważniejsze, co pozostawił po sobie papież - dodał rzecznik.

A jak kard. Dziwisz podchodzi do osobistych przedmiotów zmarłego Jana Pawła II? - Bez szczególnej nabożności, ale z szacunkiem.

Czego zażąda oddolny głos Kościoła

Z decyzji kard. Dziwisza cieszy się ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Krakowa, którego trudno posądzić o entuzjazm dla kardynała - zakazał on księdzu prac nad badaniami, kto z duchownych archidiecezji donosił SB.

- To mądra decyzja - mówi dziś ks. Isakowicz-Zaleski. - Sanktuaria, które chcą mieć relikwie z ciała papieża, są nadgorliwe, ich duszpasterze myślą: Jak będziemy mieć cząstkę Jana Pawła II, to będzie u nas dobrze, wzrośnie nasze znaczenie. A to nieprawda. Żeby się zmieniać, trzeba naśladować papieża, a nie dotykać jego relikwii.

Ks. Isakowicz-Zaleski ocenia:- Mentalność Polaków się zmienia, wierzę, że kult relikwii w naszym kraju przechodzi do historii.

Ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego", najpopularniejszego tygodnika katolickiego w Polsce, przypomina jednak, że tradycja kultu relikwii z ciała liczy dwa tysiące lat, a takie relikwie służą wiernym w większości polskich kościołów.

- Dziś, przed beatyfikacją, taka dyskusja jest przedwczesna. Zobaczymy, co się stanie, gdy dojdzie do beatyfikacji, a powszechny, oddolny głos Kościoła mocno opowie się za relikwiami - mówi ks. Gancarczyk.

- Potrzeba mądrych katechetów, którzy wyjaśnią wiernym, że papież na pewno by sobie tego nie życzył - odpowiada na to ks. Isakowicz-Zaleski.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,935 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly