17 Sierpień 2018 20:30
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Francuskie więzienia pełne muzułmanów
blank.gifWiadomości ze świataW Wielkiej Brytanii odsetek muzułmańskich więźniów wynosi 11 proc. podczas gdy społeczność muzułmańska stanowi ok. 3 proc. ogółu. W Holandii - 20 proc. przy ogólnym odsetku 5,5 proc. ludności. W Belgii Marokańczycy i Turcy stanowią 16 proc. więźniów, a mniejszości z których się wywodzą to ok. 2 proc. społeczeństwa.

Władze francuskie starały się nie dostrzegać problemu - na przykład jeszcze do niedawna administracja więzienna praktycznie nie zatrudniała imamów. Powoli zaczyna się to zmieniać, ale nadal muzułmańskich duchownych pracujących w więzieniach nie jest wielu - w 200 zakładach karnych pracuje dziś 100 imamów. Księży katolickich jest 480, pastorów 250, a rabinów 50-ciu.

Często zdarza się, że muzułmanie nie mają możliwości odprawiania piątkowych modłów, podczas gdy chrześcijanie bez problemu mogą co niedzielę chodzić na mszę do więziennej kaplicy. Wyznawcom Allacha bardzo też trudno przestrzegać wytycznych dotyczących posiłków - władze więzień nie dostarczają im żywności zgodnej z wymogami prawa muzułmańskiego. Gdyby więźniowie chcieli żyć w zgodzie z zasadami wiary musieliby przejść na wegetarianizm. W praktyce większość rezygnuje jedynie z wieprzowiny.

Zdaniem ekspertów więzienia mogą stać się wylęgarnią islamskich radykałów - z raportu francuskiego wywiadu wynika, że w prawie co trzecim zakładzie karnym obserwuje się przypadki radykalnej propagandy i nawracania na islam więźniów chrześcijan czy niewierzących. Nawracają najczęściej skazani za terroryzm bądź fundamentaliści.

- W więzieniu islamiści skazani za terroryzm cieszą się ogromnym prestiżem. W imię wiary narazili życie i są traktowani jak bohaterowie - mówi Farhad Khosrokhavar, autor książki "Islam w więzieniach". - Nawet niepraktykujący muzułmanie patrzą na nich z podziwem, gdyż widzą w ich czynach zemstę na społeczeństwie, które ich poniżyło.

Zdaniem wywiadu należy jak najszybciej zatrudnić więcej imamów, którzy przeciwdziałaliby szerzeniu się fundamentalizmu. - Sami imamowie nie rozwiążą problemu - odpowiada szejk Missoum Chaoui, kierownik imamów pracujących w więzieniach paryskich. - Problemem nie jest sama religia, lecz fakt, że większość muzułmanów żyje na pozbawionych perspektyw przedmieściach. Brak pracy i marginalizacja społeczna powodują, że muzułmańscy imigranci oraz ich potomkowie są bardziej skłonni do przestępstw niż rodowici Francuzi.

Rzeczywiście - jak podaje Khosrokhavar - zdecydowana większość skazanych muzułmanów to wywodzący się z przedmieść mężczyźni w wieku od 18 do 35 lat.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,426 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly