20 Sierpień 2018 04:43
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Dyrektor szkoły da obiad
blank.gifWiadomości z PolskiKrakowskie Gimnazjum numer 2: Dzieci, o których nauczyciele wiedzą, że przychodzą do szkoły głodne, jest najmniej 25. Tych, którym pomoc społeczna funduje obiady - tylko siedmioro. Ale jedzą wszystkie, bo szkoła znalazła dla nich prywatnych sponsorów.

Nowa Huta, zespół szkół na 460 dzieci: obiady jada 170 dzieci, niektóre dzięki prywatnym sponsorom - funduje im np. z własnej kieszeni szkolny katecheta.

Co roku rząd wydaje na dożywianie 500 mln zł. Tak zdecydował jeszcze rząd PiS. Jest też kilka organizacji pozarządowych, które zajmują się tylko dożywianiem, m.in.: Caritas, Polska Akcja Humanitarna z "Pajacykiem" , Banki Żywności czy kampania "Podziel się posiłkiem". Czy to za mało?

- Nie chodzi o pieniądze. Chodzi o to, że nie wszyscy rodzice starają się o pomoc dla dziecka - mówi Przemysław Pohrybieniuk, jeden z koordynatorów kampanii "Podziel się posiłkiem".

Rozumie to Danuta Wyrwas, dyrektorka SP nr 4 w Słupsku: - Trzeba zanieść do ośrodka pomocy społecznej zaświadczenie o niskich zarobkach. Potem przychodzą panie z ośrodka na wywiad społeczny: wypytują sąsiadów, jak żyje twoja rodzina, sprawdzają, jak mieszkasz. Kto by tego chciał?

Wyrwas wie, że nie wszyscy rodzice jej uczniów przyznają się do biedy: - Nie chodzi o to, że dzieci w ogóle nie jadają, ale zdarza się, że nie jedzą przez kilka dni mięsa albo do szkoły przynoszą kanapki tylko z masłem. Wtedy je zabieramy na stołówkę bez zaświadczeń.

Na razie jednak robi to, obchodząc prawo. Albo korzystając z nadwyżki porcji zamówionych przez dzieci, które za obiady płacą (dyrektorka szkoły w Nowej Hucie: "Jak się gotuje 170 obiadów, to troje dodatkowych dzieci spokojnie się wyżywi").

Ale premier Donald Tusk zapowiedział w orędziu przed tygodniem: "Wprowadzimy program, dzięki któremu każde dziecko w publicznej szkole podstawowej będzie miało prawo zjeść obiad bez pokazywania zaświadczeń, kwitków, udowadniania, że jest wystarczająco biedne. Jeśli dziecko prosi o jedzenie, to znaczy, że jest głodne i ma być nakarmione".

Jak rząd PO-PSL chce to zrobić?

- Zawierzymy dyrektorom szkoły i nauczycielom. Oni wiedzą, które dzieci potrzebują pomocy. Wprowadzimy do ustawy zapis, że dofinansowanie na obiady dziecko na wniosek dyrektora szkoły może uzyskać bez wymaganych zaświadczeń - mówi szef zespołu doradców premiera minister Michał Boni. Zastrzeżenie: regułą nadal będzie praca ośrodków pomocy społecznej, dyrektorskie wnioski mają być wyjątkiem.

- Wszystko dobrze, jeśli to oznacza łatwiejszy dostęp do pieniędzy na dożywianie - ocenia Wyrwas.

Tylko że pieniędzy więcej na dożywianie nie będzie.

- Stawiamy raczej na lepszą organizację szkolnego żywienia - mówi "Gazecie" Boni. - Sprawdzimy, czy katering naprawdę jest tańszy. Czy może prosty posiłek w prostej szkolnej stołówce nie będzie lepszy?

To tylko część ministerialnego projektu. Nad projektem o dożywianiu pracowali, poza urzędnikami, przedstawiciele organizacji, które w Polsce zajmują się dożywianiem: Caritas, Polska Akcja Humanitarna, Banki Żywności.

Pozostałe pomysły tego zespołu to:

• wydłużenie przerw szkolnych, żeby dzieci miały czas się najeść;

• uproszczenie sanepidowskich przepisów przy organizowaniu szkolnych stołówek;

• zmiana przepisów dotyczących darowizn, tak żeby się opłacały producentom (teraz lepiej wyrzucić krótkoterminowe produkty żywnościowe, jak twaróg czy chleb, niż darować).

- Postulujemy również, żeby zadbać koniecznie o jakość posiłków. Teraz polskie dzieci nawet jeśli sporo jedzą, to nie zawsze to, co powinny jeść na określonym etapie rozwoju - mówi Pohrybeniuk.

Projekt już jest gotowy, minister Boni nie chce go na razie w całości ujawniać. Jeszcze w tym miesiącu ma być prezentowany premierowi.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,822,537 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly