16 Sierpień 2018 11:50
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Jak rząd chce oddłużyć szpitale
blank.gifWiadomości z PolskiBo Ministerstwo Zdrowia miało inny pomysł na oddłużenie.

- Minister Kopacz chodziło o sekurytyzację długów. - Samorządy wyemitowałyby obligacje 20-letnie, gwarantowane przez skarb państwa, a w przyszłości może nawet wykupione przez państwo - mówił nam polityk PO. Według b. wiceministra finansów Stanisława Gomułki to jednak zły sposób: - Kto kupiłby takie obligacje? Poza tym taniej jest wypuścić obligacje państwu i oddłużyć służbę zdrowia.

Różnica zdań między resortem finansów i zdrowia dotyczyła też tego, jakie szpitale komercjalizować. Kopacz chciała przekształcać w spółki wyłącznie złe szpitale, takie, które nałogowo się zadłużają.

- Myśmy proponowali coś odwrotnego: by przekształcać te dobre ZOZ-y, takie które mają płynność finansową. One mogą mieć nawet długi wynikające z jakiś dawnych czasów, czyichś błędów, ale nie mają strat - powiedział nam b. wiceminister.

Skończyło się na publicznej deklaracji PO, że skomercjalizowane będą wszystkie szpitale

Ministerstwo Finansów chce jednak, by te złe szpitale, bez płynności dostały najpierw zarząd komisaryczny. Dopiero po sanacji ich finansów dochodziłoby do przekształcenia w spółkę i sprzedaży.

Prof. Gomułka przypomina, że zadłużenie służby zdrowia wynosiło ok. 10 mld zł, ale tzw. zobowiązania wymagalne są znacznie niższe - tylko 3 mld zł. Oficjalne dane Ministerstwa Finansów są jeszcze korzystniejsze. - Zadłużenie służby zdrowia na koniec ubiegłego roku to 5,922 mld zł, z czego 4,871 mld zł przypada na placówki podległe samorządom - poinformowała "Gazetę" Anna Sobocińska z MF.

Dlatego oddłużanie szpitali nie byłoby takie kosztowne dla budżetu. - W większości przypadków w grę wchodziłoby tylko pomniejszenie wartości majątku ZOZ-u o zadłużenie. Bo nowa spółka stawałaby się właścicielem ziemi, budynków i wyposażenia ZOZ-u. Wartość tego majątku pomniejszałoby się o zadłużenie ZOZ-u - tłumaczy nam prof. Gomułka.

Dopiero w wypadku bardzo dużego zadłużenia wkraczałoby państwo i oddłużało z budżetu. - Takich sytuacji byłoby niewiele - mówi prof. Gomułka.

Drugi spór ministra zdrowia z ministrem finansów również wygrał ten drugi. Bo początkowo min. Kopacz planowała, że samorządy zachowają w nowo powstałych szpitalach-spółkach 51 proc. udziałów.

- Myśmy zaproponowali, by łączny udział - samorządów i pracowników - w momencie przekształcania ZOZ w spółkę wynosił 51 proc. Ale po przekształceniu nie byłoby już żadnych ograniczeń i możliwa ich sprzedaż - powiedział nam prof. Gomułka.

Według niego pracownicy mieli dostać 15 proc. udziałów za darmo, a kolejne 15 dokupić na kredyt z odłożoną spłatą. - Chodziło o to, by pracownicy byli mocno zainteresowani wynikami finansowymi swoich spółek - mówi Gomułka.

Najwyraźniej MZ przekonało się do propozycji resortu finansów, bo teraz proponuje, by szpitale obligatoryjnie przekształcały się w spółki i by nie było żadnych ograniczeń w ich sprzedaży.Źródło: Gazeta Wyborcz
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,028 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly