19 Lipiec 2018 07:48
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Liban na skraju wojny domowej
blank.gifWiadomości ze świataSzyici z Hezbollahu i ugrupowania prorządowe, głównie sunnickie, starli się w wielu miejscach w Bejrucie, na południu i północy kraju. Uzbrojeni ludzie wznoszą barykady, zamykają ulice i drogi dojazdowe do stolicy. Doszło do strzelanin i porwań. Zginęła kobieta, rośnie liczba rannych. Hezbollah zablokował bejruckie lotnisko, okno na świat Libańczyków.

W odpowiedzi na blokadę lotniska działacze sunnickiego Ruchu dla Przyszłości usypali kopce z ziemi na przejściu granicznym w Masnaa, które łączy Liban z Syrią. W dolinie Bekaa starcia przerwało dopiero wkroczenie armii libańskiej.

Po zablokowaniu dróg na lotnisko przez Hezbollah libańskie linie lotnicze wstrzymały odloty. Przylatujące samoloty skierowano na Cypr i do Turcji. Szef armii gen. Michel Slejman oświadczył, że próba odblokowania lotniska grozi rozpadem armii. Lotnisko znajduje się na południowych przedmieściach Bejrutu, gdzie mieszkają szyici. Liban jest niewielkim krajem z kilkumilionową rzeszą emigrantów i jedyną naziemną otwartą, ale niezbyt wygodną granicą z Syrią. Zamknięcie portu lotniczego uderza niemal w każdą libańską rodzinę.

Betonowe bloki i płonące opony zagrodziły drogę na lotnisko i kilka głównych ulic Bejrutu w środę, kiedy największa centrala związkowa wezwała do strajku generalnego w proteście przeciwko podwyżce cen i zarobkom zamrożonym od 1996 r. Związkowcy prędko odwołali swój marsz przez stolicę, gdyż w wielu miejscach wybuchły starcia.

We wtorek rząd odwołał ze stanowiska szefa bezpieczeństwa lotniska szyickiego gen. Wafika Szukeira, gdy ujawniono, że ten zezwolił Hezbollahowi na założenie w porcie lotniczym własnych kamer bezpieczeństwa. Rząd zapowiedział również, że zlikwiduje prywatną sieć telefoniczną Hezbollahu (zakładaną od kilku lat na terenach zamieszkanych przez szyitów), którą nazwał "atakiem na suwerenność państwa".

Przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah wytłumaczył, że sieć powstała, by jego komandosi nie musieli posługiwać się telefonami komórkowymi, dzięki którym można ich namierzyć.

- Utniemy rękę, która spróbuje ruszyć naszą sieć. Gen. Szukeir zostaje na stanowisku. Państwo to my - grzmiał Nasrallah, nazywając rząd "bandą na usługach CIA". - Akcja armiI wobec naszych sił jest równoznaczna z wypowiedzeniem wojny - podkreślał.

Hezbollah i jego sojusznicy, szyicka partia Amal i chrześcijanie popierający marzącego o prezydenturze gen. Michela Auna dążą do obalenia prozachodniego rządu Fuada Siniory.

Dotąd Hezbollah, który jest nie tylko organizacją zbrojną, ale też ważną partią polityczną, sparaliżował prace rządu, wycofując swoich ministrów, i zamroził wybór prezydenta, blokując obrady parlamentu. Latem 2006 r. wciągnął Liban w wyniszczającą 34-dniową wojnę z Izraelem.

Pod hasłem ruchu oporu wobec Izraela Hezbollah stworzył państwo w państwie i uzurpuje sobie prawo weta wobec każdej decyzji rządu. Normalizacja sytuacji w kraju - możliwa po prodemokratycznym zrywie Libańczyków i wyjściu armii syryjskiej wiosną 2005 r. - jest nie do przyjęcia dla Hezbollahu i jego zagranicznych sprzymierzeńców - Iranu i Syrii.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nakazuje rozbrojenie Hezbollahu, miniarmii rozmieszczonej przy granicy Izraela. Problemem jest też powołanie trybunału międzynarodowego, który ma osądzić sprawców śmierci b. premiera Rafika Hariri. Pierwsze raporty wskazywały na powiązania zabójców z wysoko postawionymi osobistościami ówczesnych prosyryjskich władz Libanu i z samym Damaszkiem.

"Maski spadły" - piszą komentatorzy. Coraz wyraźniej widać linię podziału między szyitami, podporządkowanymi niemal jednogłośnie Hezbollahowi, a resztą kraju: sunnitami, chrześcijanami i druzami. Nawet zwolennicy gen. Auna nie przyłączyli się do akcji Armii Boga.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,589 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly