22 Lipiec 2018 14:39
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Z Kansas do Warszawy
blank.gifWiadomości z PolskiNorman Conard: W 1999 r. moje cztery uczennice w ramach naszych zajęć robiły projekt o Holocauście. Znalazły wycinek ze starej gazety „News and World Report" z 1994 r., w którym była mowa o Oskarze Schindlerze. Była tam też dziwna wzmianka o tym, że „Irena Sendler uratowała 2,5 tys. dzieci z warszawskiego getta w latach 1942-43".

Na początku myśleliśmy, że to musi być błąd. Jak to możliwe, że cały świat zna Oskara Schindlera, który uratował z getta o połowę mniej ludzi, a nikt nie słyszał o tej kobiecie?

Zaczęliśmy szukać, ale było trudno. Dziewczynki nie chciały odpuścić. Chociaż nie miały żadnych informacji, postanowiły użyć wyobraźni i na podstawie tego, co wiedziały o warszawskim getcie, zrobiły 10-min przedstawienie, w którym pokazały, jak mogło wyglądać to, co robiła Irena Sendler.

Potem pomyślały, że dobrze byłoby odnaleźć jej grób. Tymczasem dowiedziały się, że Irena Sendler żyje, że mieszka w Warszawie! Tak w 2000 r. zaczęła się ich wielka przyjaźń, odwiedziny, setki listów, pomoc Ireny w rozbudowaniu przedstawienia.

Pierwszy raz odwiedziliśmy Irenę w 2001 r. Wtedy o naszym przedstawieniu było już głośno, z tego, co wiem, dopiero wtedy także polska prasa zaczęła pisać o Irenie Sendler.

Kiedy pierwszy raz czytała naszą sztukę, płakała. Najbardziej niesamowite było, że znalazła tylko dwa małe błędy! Okazało się, że dziewczynki świetnie odtworzyły to, co naprawdę się wydarzyło.

Wiem, że nasz projekt był dla niej bardzo ważny. Tuż wcześniej zmarł Adam, syn Ireny. Mówiła, pomogło to jej otrząsnąć się ze smutku. W jednym z listów pisała: "Moje kochane dziewczynki, zanim napisałyście tę sztukę, świat nie znał naszej historii. Dziękuję wam, bo wasza praca to bardzo piękna kontynuacja tego, co zaczęłam ponad 50 lat temu".

Megan Stewart, w przedstawieniu grała Irenę Sendlerową, wczoraj, w dniu jej śmierci, skończyła 23 lata:

Nie mogłyśmy zrozumieć, jak to możliwe, że nikt o niej nie słyszał? Przecież ta kobieta była prawdziwą bohaterką! Kiedy dowiedziałyśmy się, że żyje, natychmiast zaczęłyśmy do niej pisać. W maju 2000 r., dostałyśmy pierwszy list. Szybko znalazłyśmy tłumacza, to był taki piękny list, zaczynał się słowami: "Moje kochane dziewczynki, tak bliskie mojemu sercu!". Przez wszystkie te lata wymieniłyśmy z nią ich kilkaset, wszystkie zaczynały się tak samo.

Bardzo trudno było grać Irenę. Była bardzo silna, musiała codziennie udawać, zachowywać się normalnie, bez względu na to, co widziała, co robiła. Kiedy zaczynałam ją grać, byłam dzieckiem, miałam 14 lat. Nie potrafiłam nawet wyobrazić sobie tego, co ona przeżywała, ale starałam się, jak mogłam.

Nie mogę uwierzyć, że już jej nie ma. Kiedy byliśmy u niej 3 maja, jak zwykle wypytywała nas, co słychać, jak się mamy, pytała o mężów, o dzieci, zawsze traktowała nas jak rodzinę. Kiedy się żegnałyśmy, mówiła, że bardzo chciałaby jeszcze nas zobaczyć. Na końcu powiedziała: "Bardzo was kocham, moje dziewczynki. Zmieniacie mój kraj, zmieniacie wasz kraj, zmieniacie świat".

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,801,585 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly