23 Lipiec 2018 13:43
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Głęboki sen w prezydenckim RBN
blank.gifWiadomości z PolskiRada Bezpieczeństwa Narodowego jest najważniejszym organem doradzającym prezydentowi w sprawach bezpieczeństwa. Pomaga w tworzeniu strategii, sprawach dotyczących wojska, ocenia zagrożenia państwa. Zazwyczaj tworzyli ją - oprócz prezydenta - premier, niektórzy ministrowie, szef sztabu, prezes NBP oraz eksperci.

Od kiedy prezydentem jest Lech Kaczyński, o RBN było głośno wyłącznie w związku z jej składem. Nie powołał do niej np. szefa MSZ Stefana Mellera w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a mianował na członka "posła PiS Jarosława Kaczyńskiego".

Jednak nigdy w historii skład RBN nie był tak osobliwy jak teraz. Tworzą ją: • Władysław Stasiak - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (wchodzi do niej z urzędu i jest sekretarzem), • prezes PiS Jarosław Kaczyński, • szefowa Kancelarii Prezydenta Anna Fotyga (wcześniej minister spraw zagranicznych), • Aleksander Szczygło (b. szef MON w rządzie PiS). To osoby politycznie najbliższe prezydentowi. Nie ma za to w Radzie premiera ani ministrów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.

Szkopuł w tym, że nawet w tym składzie Rada śpi. Od kiedy prezydentem jest Lech Kaczyńskiego zebrała się zaledwie cztery razy. A od ostatnich wyborów parlamentarnych - ani razu. Ostatnie posiedzenie odbyło się 27 marca 2007 r., przeszło rok temu, gdy władzę sprawowało Prawo i Sprawiedliwość.

Tymczasem prezydent i rząd PO-PSL mają trudności ze skoordynowaniem polityki zagranicznej. Lech Kaczyński zazwyczaj zaprasza ministrów na rozmowy do Pałacu (co też bywa powodem zgrzytów), a politycy PiS twierdzą, że prezydent jest pozbawiany informacji i ignorowany. Dlaczego więc nie zwołuje RBN i dlaczego nie rozszerzy jej składu o członków obecnego rządu?

Władysław Stasiak wyjaśnia: nominowanie członków RBN to wyłączna decyzja Lecha Kaczyńskiego. - To najwyższy organ doradczy prezydenta i jego członków powołuje się decyzją prezydenta, taki skład rady wynika z oceny sytuacji - mówi "Gazecie". Przypomina, że to prezydent decyduje, kiedy rada powinna się zebrać. - Widać prezydent uznał, że potrzeby zwołania rady nie ma - dodaje Stasiak.

Gorzej, że nie do końca wiadomo, kto powinien się spotykać w ramach RBN. Np. obecny szef MSZ Radosław Sikorski jest przekonany, że nadal w niej jest (znalazł się w RBN jako szef MON w rządach PiS). - Nie dostałem żadnego odwołania. Jeśli zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, oczekuję na wezwanie - mówi nam Sikorski.

Jak było kiedyś? Za czasów kohabitacji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z rządem Jerzego Buzka RBN była miejscem porozumienia w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Tworzyli ją wtedy m.in.: Jerzy Buzek, Maciej Płażyński (wtedy marszałek Sejmu), Janusz Tomaszewski (szef MSWiA), Bronisław Geremek (minister spraw zagranicznych) czy Leszek Balcerowicz (minister finansów).

Według Sikorskiego Rada mogłaby być dobrym forum wymiany poglądów między rządem a prezydentem. Ale szanse na to ocenia marnie, bo to "autorski twór" Lecha Kaczyńskiego. - Zresztą i tak rządziła się ona dziwnymi prawami. Nawet gdy nie było wątpliwości, że jestem jej członkiem, to zaproszenia dostawał wicepremier Andrzej Lepper, a ja nie - mówi.

Stasiak odpowiada, że prezydent wybiera sobie taki sposób kontaktu z rządem, jaki uważa za stosowny. - Dlaczego spotkanie na forum RBN? Być może pan prezydent woli rozmawiać osobiście z ministrem. Na przykład ostatnie spotkanie, w którym uczestniczyłem z szefem MON Bogdanem Klichem, było bardzo dobre i odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Z tego, co wiem, minister był z niego zadowolony, ja zresztą też - dodał.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,948 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly