16 Sierpień 2018 11:48
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Oddłużanie szpitali? To po co się tak staraliśmy
blank.gifWiadomości z PolskiWarto więc szpitale przekształcać?

- Przekształcenie w spółki prawa handlowego może być sposobem na wymuszenie lepszego zarządzania. Bo dziś szefowie szpitali nie ponoszą odpowiedzialności za nieudolne zarządzanie.

Ale i publiczny ZOZ jest firmą i jeśli jego menedżer jest fachowcem, to zarządza dobrze. Ja mam plan strategiczny na kilka lat. Jeśli powiedziałam, że lekarz może u mnie zarabiać 10 tys. zł, to to wyliczyłam.

Jak to się stało, że szpital, którym pani kieruje, ma się dobrze?

- Nic nie stało się z dnia na dzień. W szpitalu pracuję od 1 stycznia 1999 r. Wtedy weszła w życie reforma przekształcająca szpitale z jednostek budżetowych w samodzielne zespoły opieki zdrowotnej, które musiały zarobić na swoje utrzymanie. Zaczęliśmy więc wprowadzanie w życie długofalowego planu. Od 1999 do 2002 r. szpital miał straty od 2,5 do 3 mln zł. Ale od 2004 r. mamy dodatni wynik finansowy.

Jak to możliwe?

- Przede wszystkim likwidowaliśmy przerosty zatrudnienia. Ale restrukturyzacja miała ludzką twarz, dlatego trwała kilka lat. Np. na miejsce osoby odchodzącej na emeryturę nie przyjmowaliśmy nowej, zlikwidowaliśmy niektóre połówki etatów, bardzo mocno zredukowaliśmy administrację, sprzątanie oddaliśmy firmie zewnętrznej.

Mieliśmy budynki w kilku miejscach w mieście, zaczęliśmy więc komasować działalność. Przestaliśmy płacić za dzierżawę cudzych pomieszczeń. Mamy teraz kompleksową obsługę pacjenta w dobrych warunkach, a jednocześnie niższe koszty.

Przywiązuje pani dużą wagę do komfortu pacjenta.

- Pacjent nie zawsze potrafi ocenić jakość leczenia, ale zawsze - warunki, w jakich jest leczony. To zresztą wiemy także z wyników ankiet, jakie prowadzimy od kilku lat wśród pacjentów. Jakiś czas temu wytykali nam w nich na przykład, że w szpitalu są marne łazienki. Wyremontowaliśmy je.

Skąd bierze pani na to pieniądze?

- Od sponsorów. Po prośbie ruszyła nie tylko dyrekcja, ale i ordynatorzy oddziałów, pielęgniarki oddziałowe.

Chce im się?

- Jakoś udało się nam sprawić, że pracownicy identyfikują się ze swoim szpitalem, że znajdują w sobie chęć poproszenia kogoś o pomoc. To ważne przy wychodzeniu szpitala na prostą. Bo jeśli pozyskamy od sponsorów pieniądze na remont łazienek, to nie musimy już finansować go ze szpitalnego budżetu, a te kwoty możemy przeznaczyć na sprzęt medyczny czy choćby na podwyżki.

Oszczędzacie?

- Oczywiście. Ale żeby oszczędzać, to najpierw trzeba wydać. Kilka lat temu myślałam o oszczędnościach ciepła, ale kaloryfery były stare i nie miały termoregulatorów. Audyt energetyczny wykazał, jakich oszczędności miesięcznie możemy się spodziewać, jeśli przeprowadzimy inwestycje. Trzeba tylko było znaleźć pieniądze. Złożyliśmy więc projekt do Funduszu Ochrony Środowiska i dostaliśmy pożyczkę na korzystnych warunkach. Wymieniliśmy więc w całym szpitalu instalację centralnego ogrzewania, okna, ociepliliśmy ściany. Kosztowało sporo, ale już oszczędzamy - teraz rata miesięczna kredytu nie jest wyższa niż oszczędności, jakie mamy co miesiąc. Np. za ostatnie półrocze oszczędziliśmy na zużyciu ciepła 120 tys. zł.

Po remontach, jakie przeprowadziliśmy, jesteśmy jednym z najnowocześniejszych szpitali w regionie.

Ludzie lubią wasz szpital?

- Powiem tak: obłożenie łóżek praktycznie na wszystkich oddziałach oscyluje w granicach stu procent, a uważa się, że 75 procent to już bardzo dobry wynik, że już wtedy łóżko pracuje na siebie.

Trzeba więc dołożyć łóżek!

- Niedługo zaczynamy budowę nowych bloków operacyjnych. Wtedy w miejscu starego zorganizowalibyśmy dodatkowe sale chorych. Ale żeby się rozwijać, żeby przedstawić pacjentom atrakcyjną ofertę, trzeba mieć na czym pracować. A pieniędzy od NFZ-etu nie wystarcza na kupno sprzętu medycznego. Pozyskujemy je więc z funduszy unijnych. W tej chwili mamy taki sprzęt wart milion złotych. W planie rozwoju mamy zapisane, jaki sprzęt chcemy pozyskać, więc jesteśmy gotowi niejako z marszu przystępować do konkursów na unijne pieniądze.

No i poddawać się ocenie z zewnątrz.

Nas na przykład oceniało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i przyznało nam medal Banku Dobrych Praktyk. Jesteśmy w bazie instytucji, które potrafiły dobrze wykorzystać pieniądze z funduszy unijnych i są polecane jako partner przy różnego rodzaju przedsięwzięciach. To podniosło nasze poczucie wartości. Możemy stawać w szranki z firmami, które mocno liczą się na rynku.

Jak pani rozwiązała problem z nowymi przepisami unijnymi dotyczącymi czasu pracy lekarzy?

- Uznałam, że najlepsze jest zatrudnianie lekarzy na kontraktach lub etatach w połączeniu ze zlecaniem lekarzom dyżurów poprzez inną firmę - niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, którą wyłoniłam w drodze konkursu.*Renata Ruman-Dzido ma 39 lat. Uprawia karate oraz wspinaczkę górską. Lubi przyrodę do tego stopnia, że stawiając na terenie szpitala pawilon mieszczący zakład medycyny nuklearnej, postanowiła uratować zagrożone drzewa. Kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych poleciła przesadzić kilkadziesiąt starych cennych drzew w inne miejsce szpitalnego ogrodu. Jest prawnikiem, ukończyła też studia administracyjne, studium pedagogiczne oraz dwuletnie studia zarządzania zakładami opieki zdrowotnej w Collegium Medicum w Krakowie

Źródło: Gazeta Wyborcza Fot. Rafał Mielnik / AG Fot. Rafał Mielnik / AG
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,961 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly