25 Wrzesień 2018 11:40
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Jakie upominki dajemy szefom
blank.gifPraca


Dyskretny urok klasyki

Większość stron internetowych poświęconych upominkom podkreśla, że w wyborze prezentu dla szefa najważniejsza jest równowaga. Prezent nie może być zbyt osobisty, ponieważ przekazywany jest w imieniu całej grupy i obdarowany może poczuć się skrępowany taką niespodzianką. Z drugiej strony, warto zastanowić się czy ma sens wręczanie sztampowej butelki wina czy kolejnego wiecznego pióra, skoro nie wzbudzi to żadnego entuzjazmu i będzie wyglądać jak spełnianie przykrego obowiązku. Wszystko tak naprawdę zależy od budżetu, jaki udało się zgromadzić, ale też od osobowości przełożonego, układów panujących w firmie i dotychczasowych tradycji. Nie warto wychodzić przed szereg i testować poczucia humoru przełożonego, jeżeli nie ma pewności, że przyjmie nasze szalone pomysły z przymrużeniem oka. Wersją bezpieczną są zawsze przedmioty użyteczne, a jednocześnie eleganckie - w wersji bardziej kosztownej może to być skórzana aktówka, pojemnik na wizytówki czy ładnie wydany album z fotografiami. Jest to wybór całkiem bezpieczny i na tyle neutralny, że może być wręczony każdemu. Jeżeli nie znamy obdarowywanego warto zasięgnąć informacji na temat jego zainteresowań i gustów, a osobą, która nadaje się najlepiej do przeprowadzenia delikatnego wywiadu jest oczywiście jego osobista asystentka. To ona może zrobić mały wywiad na temat ulubionego zespołu szefa, jego gustów kulinarnych czy zainteresowań, a przede wszystkim zna jego osobowość i wie, jakiego typu relacje chce utrzymywać z pracownikami.

Na wesoło

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stosowny prezent był jednocześnie zabawny. W cenie są zdecydowanie karykatury, które szef może sobie potem powiesić na pamiątkę w biurze. Oprócz tego można skorzystać z jednego ze sklepów internetowych, które oferują śmieszne i oryginalne gadżety biurowe, szczególnie różne figurki i zabawki, które podłącza się przez USB, takie jak reagujący na ruch mały plastikowy ochroniarz, czy podgrzewana podstawka pod kubek z kawą. To żartobliwy i sympatyczny upominek, oczywiście biorąc pod uwagę, że stosunki w firmie nie są zbyt hierarchiczne i sztywne, oraz dopuszczają odrobinę poufałości. Bardzo dobrze sprawdzają się również koszulki, kubki czy plakaty z żartobliwymi napisami, dyplomy "dla najlepszego szefa" itp. Oczywiście warto zwrócić uwagę, aby prezent nie zawierał w sobie sugestii, nawet nieświadomej, którą obdarowany mógłby opacznie zrozumieć. Chociażby budzik może zostać zinterpretowany jako sugestia, że przełożony za często się spóźnia, a kosmetyki, że ktoś o siebie nie dba. Dlatego złotą zasadą pozostaje ograniczenie ryzyka i nie przesadzanie z tego typu twórczą inwencją.

Operacja lizus

Przy okazji wręczania podarunku bardzo łatwo jest przekroczyć cienką linię oddzielającą serdeczność od próby przypodobania się. Uwaga - jest to broń obusieczna - z jednej strony może zniesmaczyć i zażenować naszego szefa, z drugiej spowodować niechęć innych członków zespołu. Taką historię można przeczytać na portalu nowoczesnafirma.pl: - Moja koleżanka przyznała się, ze kupiła szefowi ekskluzywne i oczywiście drogie spinki do koszuli z okazji jego imienin. Prezent wręczyła w obecności wszystkich pracowników, czym wprowadziła szefa w wielkie zakłopotanie, a wśród kolegów zyskała opinię lizusa. Na moje pytanie, dlaczego zrobiła taki nietakt, spokojnie odpowiedziała, że przecież nie zwalnia się z pracy ludzi, gdy ma się wobec nich zobowiązanie. Mnie to nie przekonało, a Was? - napisała Małgorzata Dąbrowska. Jak łatwo się domyśleć odpowiedzi nie byłby zbyt pochlebne. Małgorzata Matuszewska skomentowała to tak: - Wręczanie drogiego prezentu dla szefa w obecności pracowników ... czy można zrobić coś głupszego? ta osoba najprawdopodobniej chciała przypodobać się bosowi i jednocześnie nie być posądzana o dawanie łapówki - pisze. Podobnie wypowiedziała się Karolina Janik: - Ależ to intrygantka i osoba krótkowzroczna - czyżby myślała że przy większych zwolnieniach jej się uda. Tylko od jej postawy w pracy i do pracy będzie zależało, czy zostanie a nie od wartości prezentu. Publiczne wręczanie drogich prezentów może być krępujące, ale jeszcze gorzej jest wręczać szefowi upominek w tajemnicy, a tym bardziej podrzucać go do gabinetu, lub przekazywać przez osoby trzecie. Chyba nie chcesz znaleźć się w takiej sytuacji:

Zbiórki publiczne

Dorosła - autorka bloga "Obca u siebie" - opisuje znaną większości z nas sytuację z pracy - Jestem w nowej pracy. Mijają chyba 2 - 3 miesiące . Pewnego dnia przychodzi koleżanka z torebką foliową w ręku i mówi : weź daj 5 zł na prezent dla dyrektora. Dzisiaj ma imieniny. Nie podoba mi się to, ale daję te 5 zł. Jestem nowa. Poza tym trzeba poznać zwyczaje które w tym miejscu panują. - opisuje swoje doświadczenia - Demokratycznie wybiera się członków delegacji. Ja z propozycji udziału rezygnuję zasłaniając się zaległościami w pracy. Delegacja już w komplecie - z zastępcą szefa na czele - z wielkim bukietem pięknych czerwonych róż wyrusza do dyrektora. Długo ich nie ma. Okazuje się, że czekali na swoją kolej. Po powrocie pada pomysł powstania funduszu na "takie drobne prezenty na takie okazje" - dodaje gorzko. Sytuacje, w których współpracownicy sa zmuszani do składania się na kolejne upominki jeszcze częstym powodem narzekań, szczególnie jeżeli kwoty nie są symboliczne. Jak trafnie zauważa Asia Nowina, we wspomnianej dyskusji na portalu nowoczesna firma - W mojej poprzedniej firmie było to naturalne [kupowanie szefowi prezentów]. Mnie to drażniło - jemu kupowało się naprawdę drogie rzeczy i każdy musiał się na nią złożyć po równo. Próbowałam protestować, ale mnie zakrzyczano. Wg mnie to niesprawiedliwe, żeby i ochroniarz i manager dawał tyle samo. Dla tego drugiego kilkanaście zł czy kilkadziesiąt nie stanowi problemu, ale dla ochroniarza, już tak - pisze na forum. Ile zatem przeznaczyć można na upominek? Niepisaną zasadą jest, że upominek nie powinien przekraczać wartości 200 - 300 zł i nie odbiegać od niczego, co w formie prezentów otrzymują w danej firmie również inni pracownicy.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,845,063 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly