25 Wrzesień 2018 11:41
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Odszkodowanie za dyskryminację językową w pracy
blank.gifPracaSprawa dotyczyła zarządzenia kierownictwa spółki z końca 2006 r., zakazującego pracownikom używania języka polskiego w salach, w których obsługiwali zagranicznych klientów. Jeden z pracowników, Mirosław Michałowski, zaprotestował przeciw temu i niedługo potem dostał wypowiedzenie z pracy, jak twierdzi właśnie z powodu swojego sprzeciwu. Dyrekcja firmy konsekwentnie temu zaprzeczała utrzymując, że nie było żadnego zakazu mówienia po polsku, a przyczyna zwolnienia go z pracy była zupełnie inna. Michałowski, który pracował w Arvato prawie półtora roku, domagał się od firmy 40 tys. złotych odszkodowania.

Zdaniem sądu wersja przedstawiona przez Michałowskiego w toku procesu była "zgodna z prawdą, choć nieco przejaskrawiona". W ocenie sądu nie ma jednak wątpliwości, że w sprawie nieporozumiewania się w języku polskim nie było prośbą, lecz nakazem, który osoby bezpośrednio odpowiedzialne za jego wprowadzenie egzekwowały "w sposób nadmierny i niewłaściwy".

Pracodawca do czasu nagłośnienia sprawy w mediach nie podjął żadnych działań, by to zmienić, dlatego były to działania dyskryminacyjne - uzasadniała orzeczenie przewodnicząca składu sędziowskiego Monika Miller-Młyńska. Jak wyjaśniała, wszelkie działania podejmowane w stosunku do określonej grupy osób, w tym przypadku wobec pracowników firmy, zmierzające do zakazu używania wybranego przez nich języka, niezależnie od tego, czy jest to ich język narodowy, noszą znamiona molestowania i dyskryminacji. Według sądu także zwolnienie Michałowskiego z pracy z powodu m.in. złego wykonywania swoich obowiązków, jak argumentowało kierownictwo Arvato, było przejawem dyskryminacji.

- Sąd nie twierdzi, że pozwany był idealnym pracownikiem, ale wątpliwości budzi zbieżność dat. Niezrozumiałe jest dla sądu, dlaczego pana Michałowskiego nie zwolniono wcześniej, ale dopiero wtedy, gdy dowiedziano się o podjętych przez niego działaniach? - dociekała Miller-Młyńska.W ocenie sądu pracodawca nie wykazał obiektywnych przyczyn zwolnienia, dlatego można przyjąć, że doszło w tym przypadku do dyskryminacji pracownika. - Nie sądziłem, że wygram. Jestem pod wielkim wrażeniem. Mogę tylko zaapelować do kolegów, by się nie bali iść tą drogą - powiedział Michałowski dziennikarzom po odczytaniu wyroku.

- Wyrok nas zaskoczył. Będziemy się od niego odwoływać - zapowiedziała Małgorzata Kurc, reprezentująca przed sądem pozwaną firmę. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku Kurc wyjaśniała dziennikarzom, że przyczyną zwolnienia Michałowskiego było min. używanie na sali, gdzie obsługuje się klientów, telefonu komórkowego, co jest zakazane, oraz posługiwanie się wulgarnym słownictwem. Utrzymywała też, że kierownictwo firmy wystosowało jedynie prośbę do pracowników, by na sali rozmawiali ze sobą w języku, w którym obsługują zagranicznych kontrahentów. Arvato Services to firma call-center, w której konsultanci udzielają porad w obcych językach.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,845,086 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly