22 Lipiec 2018 18:42
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
W Dewsbury Anglicy reagują na Polaków jak na wysypkę
blank.gifWiadomości ze świata
Dzieje się tak, bo Polacy stają się konkurentami Brytyjczyków w wyścigu o dobrą pracę. Imigranci od lat stanowią nieodłączną część brytyjskiego społeczeństwa. W latach 60. na Wyspach zaczęli się masowo pojawiać Pakistańczycy i indyjscy muzułmanie, którym nie podobała się sytuacja w ich krajach. W latach 70. zaczęli napływać Afrykańczycy, głównie z Ugandy i Kenii. Obie fale emigracji z Azji i Afryki osiedlały się głównie w Londynie oraz na południowym wschodzie i w środkowej Anglii. To właśnie tam kwitł przemysł, powstawały nowe miejsca pracy i jest łagodniejszy klimat. Do dziś 78 proc. brytyjskich Afrykanów mieszka w Londynie. Stolica i jej okolice uchodzą za najbardziej wielokulturowe i tolerancyjne rejony na Wyspach.

Ostatnia fala emigracji z Polski chyba tego nie wie. - Nowi emigranci nie znają zaszłości historycznych i kulturalnych, bardzo często nieświadomie wybierają tereny, na których od lat jest podwyższone ryzyko tzw. hate crimes, czyli przestępstw z nienawiści dokonywanych z pobudek narodowościowych i rasistowskich - mówi Wiktor Moszczyński ze Zjednoczenia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Według Brytyjskiego Urzędu Statystycznego nowi przybysze z Polski, młodzi i wykwalifikowani, nie tylko zaczęli konkurować z Brytyjczykami o dobrą pracę, ale też ruszyli w głąb kraju, osiadając w konserwatywnych hrabstwach, gdzie wcześniej w ogóle nie było emigrantów. Miejscowi początkowi ich nie zauważali, ale ostatnio zaczęli się przyglądać polskim tablicom rejestracyjnym i nasłuchiwać polskiej mowy w sklepach.

I zaczęło się. Teraz nie ma prawie dnia, by lokalne media nie donosiły o polskich ofiarach "hate crimes". Dzieje się tak zwłaszcza na południowym zachodzie i północnym wschodzie Anglii oraz w Szkocji.

Trzy lata temu na południowym zachodzie Anglii osiedlił się Arek z Grażyną i synem Jasiem. Wrocławianin przyjechał pierwszy, w wakacje dołączyła do niego Grażyna z synem. Szybko znaleźli pracę w fabryce nici do dywanów w Dewsbury, przeszło 50-tysięcznym mieście w północnej Anglii.

- Na początku wydawało mi się, że Anglicy to kochani, zawsze uśmiechnięci ludzie. Nie to co Polacy - mówi drżącym głosem Grażyna. Teraz po kilku latach okazuje się, że to nieprawda.

Problemy zaczęły się w lutym ub. r. Po dwóch latach ciężkiej pracy Arek i Grażyna kupili dom w Dewsbury. - Trafiła się superokazja. 115 tys. funtów za piękny dom z ogrodem. Wzięliśmy kredyt na 35 lat - opowiada Arek.

Dom Arka i Grażyny jest na ulicy, na której Polacy są jedynymi obcokrajowcami. Reszta mieszkańców to Brytyjczycy, którzy pracują lub pracowali w okolicznych fabrykach, zanim do miasta napłynęła tańsza polska siła robocza.

- Jak się zatrudniałem przy niciach, było nas czterech Polaków. W zeszłym roku 70 proc. pracowników fabryki pochodziło z Polski. Większość moich angielskich sąsiadów jest teraz na bezrobociu - mówi Arek. - Nudzi im się w domu, to znaleźli sobie zabawę.

Grażyna jest przekonana, że jej rodziny nie obrano na cel przypadkowo: - Skoro wołają do mnie: "Polska suko w*******laj do Polski", to chyba wiadomo, jakimi przesłankami się kierują.

Dlaczego Polaków zaczęto atakować dopiero po kilku latach pobytu w Anglii? - Najprawdopodobniej zmylił ich kolor skóry - opowiadają Arek i Grażyna. - Gdybyśmy byli czarni, w życiu nie pozwolono by się nam tu osiedlić. Tu Murzynów praktycznie nie ma. Poza tym jak na początku Polaków była garstka, to nikt na nas nie zwracał uwagi. Teraz garaż jest obowiązkowy. Gdy do miasta wprowadziło się więcej Polaków, Anglicy reagują na nas jak na wysypkę. Chyba się boją, że kiedyś staną się mniejszością we własnym kraju.

Do pierwszych ataków na rodzinę Arka doszło na początku zeszłego roku. - Najpierw obrzucili dom jajkami i kamieniami, a jak poszedłem z synem pograć w kosza, dopadli nas na boisku. Musieliśmy uciekać.

Arek zgłosił incydent na policję, ale nikt z władz nie zareagował, a dom Polaka w nocy znów znalazł się pod ostrzałem.

- Przez następne kilka miesięcy chyba wszystko, co mogło, fruwało nam nad głowami: jajka, butelki, papier toaletowy. Czasami stali też przed domem z kijami bejsbolowymi, wyzywając nas od pier**ych Polaków - opowiada Arek.

Najbardziej frustruje brak reakcji policji. - Dzielnicowa dobrze zna tych ludzi. Rano w drodze do pracy mówi im: dzień dobry. A ci się kłaniają odpowiadają: dzień dobry. Jak ostatnio strzelali do nas z wiatrówki, powiedziała, że nie ma czasu ich szukać, i odłożyła słuchawkę, przerywając mi w połowie - mówi Arek.

Z wiatrówki strzelali również do polskiej znajomej Arka, która żyła sobie w spokoju, dopóki nie wyszło na jaw, skąd jest. Wtedy mieszkańcy Dewsbury postanowili pokazali jej, co o niej myślą. Angielska policja jak zwykle nie zareagowała.

Polacy w Dewsbury coraz bardziej boją się dnia, w którym prześladowcy zamienią wiatrówki na prawdziwą broń.

- Syn ma zawsze zegarek na ręku. Jak się pięć minut spóźni, wpadamy w panikę, że ktoś mu coś zrobił. Żyjemy w strachu. Jak tylko usłyszymy głośniejszą rozmowę Anglików za oknem albo byle szelest, zrywamy się przerażeni, że znów będzie napaść - mówi Grażyna.

- Nie myślicie o powrocie?

- W Anglii mimo wszystko jest łatwiej. W Polsce kupić mieszkanie to mistrzostwo świata. Tu, zarabiając najniższą krajową, stać mnie na dom. Myśleliśmy o przeprowadzce w inne miejsce w Anglii, ale wahamy się, bo przecież nie wiadomo, na jakich sąsiadów tam trafimy - konkluduje Arek.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,713 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly